Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

Björgenová vede SP. V Novém Městě dominovala

13:38aktualizováno  14:05
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - Závod žen na 15 kilometrů klasickou technikou s hromadným startem vyhrála v Novém Městě na Moravě Norka Marit Björgenová a dostala se na první místo v průběžném hodnocení Světového poháru. Tam vystřídala dnes druhou Polku Justynu Kowalczykovou, která na první místo ztratila čtyři sekundy.

Marit Bjorgenová. foto: Reuters

Třetí proběhla cílem se ztrátou 14,3 sekundy další norská běžkyně Therese Johaugová. Z českých běžkyň na startu byla lepší Ivana Janečková, jež získala první body po více než dvou letech za 27. místo se ztrátou 3:34,1 minuty. Eva Nývltová byla po nemoci šestatřicátá a za vítězkou zaostala o 3:57,9 minuty.

"Samozřejmě, že musím být spokojená, protože to jsou moje vůbec první body v závodu klasickou technikou ve svěťáku," upozornila Janečková radostně. Po nevydařené Tour de Ski si odpočinula a trénovala. "A tady tohle je výsledek, mám velkou radost," prohlásila.

V prvním ze tří okruhů jelo celé startovní pole pohromadě, při vjezdu na stadion se ale utrhly největší tři favoritky a v podstatě rozhodly o tom, že na stupně vítězů se nikdo jiný nedostane. Nejaktivnější byla Kowalczyková, ale Björgenová se dokázala bez problémů udržet. Několik kilometrů před cílem obě sokyně zrychlily a Johaugové odjely.

V poslední okruhu se Björgenová za polskou běžkyní vyvezla a před vjezdem na stadion nastoupila. V cílové rovince už neměla problémy své letos největší soupeřce ujet.

"Justyna (Kowalczyková) byla velmi rychlá a v klasice je obrovsky silná, ale podařilo se mi jí udržet a v konci jsem měla o něco rychlejší lyže," prohlásila v cíli Norka, který dnes vybojovala 51. vítězství ve Světovém poháru.

Kowalczyková věděla, že musí jet rychle, protože v závěru nejspíš nebude mít šanci. "Ale Marit byla rychlejší z kopce, dneska nebyla šance," uznala. Neprožila ideální závod, ale chce si spravit chuť příští týden na domácích tratích v Jakuszycích. "Tam to bude rychlá a rovinatější trať, budu silnější i kvůli domácím fanouškům. Chci se zase dostat zpátky do čela," doplnila Polka.

Björgenová připustila, že dnes jí vítězství vybojovaly lyže. "Ve sjezdech jsem si odpočinula, měla jsem skvělé lyže," podotkla. "Z dnešního závodu mám skvělý pocit, byl to pro mě letos nejkvalitnější závod klasicky," prohlásila. "Bude ale těžké udržet vedení ve Světovém poháru, protože příště se pojede v Polsku a o celkový titul spolu budeme bojovat asi až do konce," řekla Norka.