Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Björndalen dostal penalizaci za zkrácení trati

Sport

  14:12
Pchjongčchang - Norský biatlonista Ole Einar Björndalen si při dnešním stíhacím závodě na světovém šampionátu v korejském Pchjongčchangu zkrátil trať a přišel o zlatou medaili. Po minutové penalizaci, kterou mu udělila jury, se propadl na třetí místo a titul připadl Rusovi Maximu Čudovovi. Druhý skončil Nor Alexander Os. Čech Michal Šlesingr finišoval na jako devatenáctý.

Björndalen na střelnici. foto: ČTK

Björndalen, který se stal sobotním vítězstvím podle získaných medailí definitivně nejlepším biatlonistou historie, dnes znovu ukázal svoji výjimečnost. Norská legenda se od úvodu pevně držela v čele závodu a po celý jeho průběh před sebe nikoho nepustila.

Björndalen přijel do cíle s pohodlným náskokem 42 sekund, ale z 85. vítězství v závodech započítávaných do hodnocení Světového poháru se příliš dlouho neradoval. Několik desítek minut po dojetí totiž jury nečekaně oznámila, že si fenomenální Nor nepovoleně zkrátil trať, což ho po minutové penalizaci stálo zlato. Dopadnout přitom mohl ještě hůře, neboť rozhodčí uvažovali i o diskvalifikaci.

Vítězství tak překvapivě připadlo Čudovovi, jenž po přepočítání výsledků porazil Björndalena o 18,3 sekundy. Před norského favorita se dostal také jeho krajan Os. Ten vybojoval vůbec první seniorskou medaili ve své kariéře. To Čudov už měl před dnešním závodě na svém kontě šest cenných kovů, zlato si připsal před rokem v Östersundu v úvodním sprintu a dvakrát s ruskou štafetou.

Vedle Björndalena si podle jury zkrátili v okolí startu trať i někteří další biatlonisté. Například vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru Polák Tomasz Sikora kvůli tomu klesnul ze čtvrté příčky na šestou, Nor Lars Berger se propadl z páté pozice na osmou.

Penalizace se dotkly také umístění Čecha Zdeňka Vítka. Ten se posunul z původní 28. příčky o dvě místa vzhůru, a kdyby lépe zvládl stojku, mohl pomýšlet ještě výš. Zbývající dva čeští reprezentanti zůstali i po přepočtu na svých pozicích.

Nejlepší z nich Šlesingr, jenž před šampionátem prodělal virózu, navzdory pěti chybám na střelnici poskočil z 32. pozice po sprintu na solidní 19. místo. Stíhací závod naopak nevyšel Jaroslavu Soukupovi, jenž dojel se sedmi chybami osmačtyřicátý.

Autor: