Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Björndalen vládne MS v Koreji

Sport

  8:03
PCHJONGČCHANG - Norský biatlonista Ole Einar Björndalen získal na mistrovství světa v Pchjongčchangu třetí titul ve třetím závodě. Po triumfech ve sprintu a stíhačce dnes navzdory třem chybám na střelnici vyhrál vytrvalostní závod na dvacet kilometrů, v němž porazil o 14,1 sekundy Němce Christopha Stephena. Bronzovou medaili vybojoval nečekaně Chorvat Jakov Fak.

Björndalen na střelnici. foto: ČTK

Z českých biatlonistů skončil nejlépe Jaroslav Soukup, který obsadil jedenáctou pozici. Šestadvacetiletého Soukupa k nejlepšímu výsledku na mistrovství světa v kariéře vynesla výborná střelba. Hned na první položce sice jednou chyboval, ale pak už byl neomylný a posouval se výsledkovou listinou vzhůru.

Patnácté místo obsadil mistr světa v této disciplíně z roku 2005 Roman Dostál. Nejzkušenější z českých biatlonistů na střelnici nasbíral tři trestné minuty a na vítězného Björndalena ztratil necelé dvě. Bodovali i devětadvacátý Zdeněk Vítek a osmatřicátý Michal Šlesingr.

Björndalen získal svůj třináctý titul v kariéře. Tentokrát střílel výrazně rozvážněji než při sprintu a stíhacím závodě a na prvních dvou položkách mu tato taktika vynesla deset přesných zásahů. Při dalších zastávkách na střelnici sice udělal celkem tři chyby, ale o titul ho to nepřipravilo. V součtu s jedním triumfem z běhu na lyžích tak celkem vyhrál 87. závod Světového poháru v kariéře, čímž překonal dosavadního krále mezi všemi lyžaři Ingemara Stenmarka ze Švédska.

Další místa na stupních vítězů měla překvapivé obsazení. Třiadvacetiletý Stephan startuje na mistrovství světa poprvé a ziskem stříbrné medaile potvrdil výbornou formu z posledních týdnů, protože na konci ledna vyhrál závod SP v italské Anterselvě.

Ještě větším šokem byl bronz Chorvata Faka. Jednadvacetiletý biatlonista byl před startem MS ve Světovém poháru nejlépe patnáctý a v Pchjongčchangu už obsadil čtrnácté místo ve sprintu. Dnes dokonce útočil na titul, ale jediná chyba na poslední střelecké položce ho odsunula na třetí pozici. Tu uhájil s náskokem pouhých devíti desetin sekundy před Francouzem Simonem Fourcadem.

Na start vytrvalostního závodu se nepostavil obhájce titulu v této disciplíně Emil Hegle Svendsen. Třiadvacetiletý norský biatlonista se už uzdravil, ale po nemoci se stále necítil na to, aby mohl konkurovat nejlepším.

Autor: