Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blažek rozšíří českou legii v Norimberku

Sport

  14:22
NORIMBERK/PRAHA - O svou gólmanskou jedničku přijde po sezoně pražská Sparta. Reprezentační brankář Jaromír Blažek se totiž od léta stane nejméně na dva roky hráčem 1. FC Norimberk. Potvrdili to Pavel Kuka z agentury ISM, která hráče zastupuje, i sparťanský mluvčí Lukáš Přibyl.

Jaromír Blažek foto: Hynek Glos, Lidové noviny

O Blažkově chystaném odchodu na první zahraniční angažmá se mluvilo už od zimní přestávky, ovšem pražský klub se domluvil s Němci na podmínkách přestupu definitivně až v úterý. Ve stejný den brankář absolvoval v doprovodu Pavla Kuky, který sám kdysi za Norimberk hrával, zdravotní testy a dnes v pravé poledne podepsal s novým zaměstnavatelem dvouletou smlouvu. V klubu se tak může sejít hned s trojicí krajanů, neboť norimberský dres obléká již řadu let Marek Nikl, druhým rokem reprezentační záložník Jan Polák a premiérovou sezonu za sebou má také Tomáš Galásek.

Ani jedna ze stran neprozradila přestupovou částku, podle německé agentury SID
by mělo jít zhruba o 750.000 eur (přes 20 milionů korun).

Do důchodu se nechystá
Čtyřiatřicetiletý Blažek se tak dočká svého prvního angažmá mimo českou ligu na sklonku kariéry, během níž nastřádal už 311 ligových startů, za národní tým odchytal 12 utkání a dlouhodobě je reprezentační dvojkou za Petrem Čechem. Zúčastnil se Eura v roce 2004 a loňského mistrovství světa v Německu.

Je členem prestižního Klubu ligových gólmanů, který sdružuje brankáře, kteří během kariéry odchytali více než sto zápasů s čistým kontem; aktuálně jich má na svém kontě 111.

Ve Spartě, s níž získal tři mistrovské tituly, působí s krátkou pauzou už sedm let, ale chytával také za konkurenční Slavii, Viktorii Žižkov, Bohemians Praha, Marilu Příbram či České Budějovice. O zahraničním klubu přemýšlel už několikrát, ale jeho plány vždy zhatil zájem Sparty udržet klíčového hráče.

Během letošní zimní přípravy Blažek prohlásil, že se do fotbalového důchodu zdaleka ještě nechystá. Odchytat prý hodlá nejméně tři další sezony.

Autor: