Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blázni? Půlmaraton odskáčou po jedné noze

Sport

  13:00
PRAHA - Uběhnout Pražský půlmaraton? Není to žádná legrace. Ovšem zvládnout trať v poskocích po jedné noze? Právě tohle si umínili dva nadšenci z Havlíčkova Brodu. Jste blázni, slyšeli už mnohokrát. Ba ne, i tohle je sportovní výkon, donese se k nim. Jan Krédl a Jan Odehnal mají jasno. "Je to pro nás výzva," shodují se.

Jan Krédl a Jan Odehnal. foto: www.odskacemesitozavas.cz

Usmysleli si, že sobotní Pražský půlmaraton absolvují skákáním po jedné noze štafetovým způsobem. Vše v rámci projektu "Odskáčeme si to za vás".

Jak lze běžet Prahou

Pozpátku. Loni absolvoval Pražský maraton Němec Ralf Klug pozpátku. Časem 6:55:58 se vešel do sedmihodinového limitu a získal od sponzora 126 000 korun pro charitu (3000 za kilometr).

Jako součást rekordu. Loňský Pražský maraton běžel Australan Tristan Miller, který si umínil, že za rok zvládne 52 maratonů. Začal 1. 1. v Curychu, skončil 27. 12. v Melbourne, a řekl si tak o zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

S protézou. Pražský půlmaraton poběží v sobotu handicapovaný cyklista Jiří Ježek, který postrádá část nohy. Počítá i s květnovým Pražským maratonem.

"Loni jsem běžel Pražský maraton a viděl německého běžce, který zvládl trať pozpátku a tím vydělal charitě peníze. Tak jsem hledal možnost, jak nějakým nezvyklým způsobem pomoci potřebným lidem," říká Jan Odehnal. "Vzpomněl jsem si na hokejový trénink, kdy jsme skákali po jedné noze do schodů, a bylo to," dodává 26letý bývalý hokejista Žďáru nad Sázavou a Havlíčkova Brodu.

V zaměstnání svým nadšením nakazil o rok mladšího kolegu Jana Krédla. "Oslovili jsme Výbor dobré vůle Olgy Havlové, který se snaží podpořit lidi se zdravotním postižením," vysvětluje Odehnal. Titulární partner pražského závodu se rozhodl jejich projekt podpořit a přispět částkou 1000 korun za každý odskákaný kilometr.

Od začátku října tvrdě trénují. "Denně děláme dřepy, skáčeme do schodů i po oválu," přibližuje Krédl. Za jeden trénink zvládnou i 1300 skoků, nejvíc v kuse odskákali sedmnáct kilometrů. "Jeden skáče, druhý vedle běží, a až skokan nebude moci, vystřídáme se. A kdo skáče, může střídat nohy," popisuje Odehnal, jakým způsobem se pustí do ulic Prahy. Chtějí se vejít do tříhodinového limitu, byť pro svou myšlenku ne vždy našli pochopení.

"Je to nepřirozené. Bůh přece nadělil člověku dvě nohy a není to žádný hlupák. Doufám, že to přežijí ve zdraví," vzkazuje jim profesor Pavel Pafko, známý příznivec sportu, který denně jezdí na kole z Podolí do nemocnice v Motole a zpět. "Ale omlouvá je, že to dělají ve prospěch charity, je to ušlechtilá myšlenka," pokyvuje hlavou.

"Je to show, byť jde i o nelehký sportovní výkon. Osobně bych to ale nikomu neradil, klouby při tom trpí," přemítá Ivo Domanský, propagátor běžeckého hnutí.

Fotbal odstavil na druhou kolej

Oba nadšenci výtky odborníků berou. "Víme, že to není dvakrát vhodná forma pohybu, ale už jsme se do toho pustili, je to pro nás výzva," říkají. Na své klouby ale nezapomínají. "Obstarali jsme si různé potravinové doplňky, kloubní výživu a minerály. Denně každý z nás spolyká osm tablet," líčí Krédl. Sám hraje fotbal za tým Rozsochatce na Havlíčkobrodsku, balon však od října nechává v poklidu.

"Kdybych se zranil, ohrozil bych náš projekt." Ivo Domanský je ochoten se vsadit, že po sobotní zkušenosti na pražské dlažbě už do smrti nebudou chtít skákat po jedné noze. "Ano, to si dovedeme představit," usmívají se oba. Však také v jejich dalších sportovních plánech skok po jedné noze místo nemá. "V květnu poběžíme Pražský maraton, ale normálně."

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat