Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o pořadatelství olympiády 2016: Vyhraje Obama další volby?

Vladimír Putin

  3:54aktualizováno  2. října 14:52
PRAHA - UVNITŘ ANKETA "Yes, we can!" Volební slogan Baracka Obamy, s nímž loni vyhrál prezidentské volby ve Spojených státech, stále platí. "Ano, můžeme získat pořadatelství olympijských her," mohou si říkat před pátečními volbami v Chicagu.

O pořádání olympijských her v roce 2016 se uchází čtyři města. foto: Štěpán KorčišLidové noviny

Třímilionové město na březích Michiganského jezera se pohybuje v čele čtveřice kandidátů. Do ní patří ještě Rio de Janeiro, Tokio a Madrid. Kongres Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Kodani z nich vybere pořadatele letních olympijských her v roce 2016.

Obama vsadil na osobní příběh

Americký prezident loboval za Chicago. Čtěte ZDE

"Chicago je připravené, Američané jsou připravení. Chceme hry pořádat," pronesl Obama na olympijském setkání v Bílém domě na začátku září. Přítomnost nejmocnějšího muže světa, který svoji cestu potvrdil teprve na začátku týdne, může napínavý souboj rozhodnout.

Anketa

Které město nakonec zvítězí ve volbě o pořádání olympiády v roce 2016?

Chicago 171
Madrid 73
Rio de Janeiro 237
Tokio 60

Stačí připomenout, jak velkou roli sehrálo vystoupení Vladimira Putina při volbě dějiště zimní olympiády 2014. Ruské Soči významně zaostávalo v porovnání se Salcburkem nebo korejským Pchjongčchangem v připravenosti zázemí, ale Putinova krátká řeč v angličtině (podle ruských novinářů tehdejší ruský prezident promluvil anglicky při oficiální akci vůbec poprvé) mínění delegátů zvrátila ve prospěch podceňovaného uchazeče.

I bez Obamovy pomoci má ale Chicago kvalitní předpoklady. 85 procent všech sportovních disciplín i olympijská vesnice by ležely v sevřeném prostoru osmi kilometrů. Téměř všem sportovcům by tak nezabrala cesta z olympijské vesnice víc než půl hodiny.

Handicapem Chicaga je rozpočet závislý až příliš na soukromých zdrojích. "Existují také jisté potíže mezi americkým a Mezinárodním olympijským výborem v otázce rozdělování peněz z olympiády," zmiňuje jiný zádrhel šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Z Čechů bude hlasovat Železný
Pokud největší favorit podle sázkových kanceláří neuspěje, padne volba nejspíš na Rio de Janeiro. Po získání pořadatelství mistrovství světa ve fotbale 2014 si Brazílie dělá zálusk také na další velkou akci, kterou nikdy předtím Jižní Amerika nehostila. "Brazílie je jediná z deseti nejsilnějších ekonomik světa, která olympijskou příležitost dosud nedostala," lobboval za své město starosta Sergio Cabral. Rio se může spolehnout na vysokou podporu veřejnosti i státu, zapracovat musí na snížení kriminality. "Obávám se také, že fotbal spolkne ekonomickou sílu sponzorů," naráží Jirásek na další možnou překážku.

Šance Tokia a Madridu jsou výrazně nižší. Japonská metropole už olympiádu jednou hostila, v zákulisí se mluví o rozporech uvnitř politické reprezentace. Ani veřejné mínění není v Japonsku nákladnému podniku tolik nakloněné.

Vyhlídky Madridu brzdí fakt, že v roce 2012 uvidí olympijské soutěže Londýn. Naposledy se letní olympiáda konala dvakrát po sobě na stejném kontinentu v letech 1948 a 1952. Od té doby pořadatelství mezi kontinenty rotuje.

Všechny plusy a minusy musí zvážit 115 delegátů a rozhodnout. Mezi nimi i jediný Čech – bývalý oštěpař Jan Železný jako zástupce komise sportovců MOV.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat