Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Boj v ČSTV pokračuje. Rebelové byli vyhozeni z areálů

Pavel Kořan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kořan. | foto: ČTK

PRAHA V Českém svazu tělesné výchovy to pořádně vře. Výkonný výbor včera odvolal šéfa tenisového svazu Iva Kaderku a bývalého předsedu volejbalového svazu Antonína Lébla z představenstva Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Důvod? Prý snížení počtu členů představenstva ze sedmi na pět. "Všichni jsme to čekali. Je to krok proti lidem, kteří chtěli svolat valnou hromadu ČSTV," řekl LN Kaderka, který byl doposud předsedou představenstva v areálu. "Pro svolání v lednu hlasovali pan Lébl, paní Schejbalová a já. A všichni tři končíme ve funkcích," dodal.

Kaderka patřil v posledních dnech společně s místopředsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem a šéfem ragbyové unie Pavlem Teličkou k největším kritikům vedení ČSTV. Vadí jim především netransparentní výběr strategického partnera společnosti Sazka a fakt, že o budoucnosti loterijní společnosti, která je ve vlastnictví svazů, nerozhodne valná hromada ČSTV.

Čtěte také

Kaderka, který je externím poradcem ministra financí Miroslava Kalouska, navíc plánuje založení Asociace sportovních svazů, která by za sport komunikovala se státem o finančních dotacích z veřejných prostředků.

Předseda ČSTV Pavel Kořan ale osobní mstu odmítá. "Došli jsme k závěru, že filozofie vnímání činnosti ČSTV je u těchto pánů jiná, alespoň soudě podle jejich vyjadřování v tisku. V posledním období jsme s nimi měli i naprosto zbytečné konflikty v prosazování zájmů akcionářů," citovala Kořana ČTK.

Jaké spory měl namysli? Kaderka v minulých týdnech poukazoval na snahu ČSTV těžit z lyžařských areálů víc, než je podle něj únosné. Spekuluje se ale i o nespokojenosti s hospodařením šéfa tenistů s majetkem sdružení.  "Nebudu komentovat jednání výkonného výboru. Ale opravdu šlo jen o snižování počtů členů představenstva. Já osobně se politickým hrám vyhýbám," řekl LN předseda fotbalového svazu Ivan Hašek.

Spory uvnitř největšího sportovního sdružení v zemi se ale i tak stále stupňují. A nepomohla ani pondělní dohoda managementu Sazky s Martinem Ulčákem a Pentou, která by měla loterii vyvést z insolvenčního řízení.

Sportovní svazy by si podle ní půjčily od Penty částku v řádech miliard korun, kterou by ji splácely z výtěžku společnosti. Místopředseda olympioniků Jiří Kejval ale poukazuje na to, že není jasné, zda bude Sazka moci posílat svazům výtěžek a ony následně splácet svůj dluh. Penta by pak rychle získala majoritu v Sazce.

Šéf ragbistů Pavel Telička vyzval opět vedení ČSTV ke svolání mimořádné valné hromady. "Je na místě, abyste si hlasováním ověřil, zda máte ještě důvěru členské základny," píše v dopise Kořanovi.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!