Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj v ČSTV pokračuje. Rebelové byli vyhozeni z areálů

Sport

  20:56
PRAHA - V Českém svazu tělesné výchovy to pořádně vře. Výkonný výbor včera odvolal šéfa tenisového svazu Iva Kaderku a bývalého předsedu volejbalového svazu Antonína Lébla z představenstva Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Pavel Kořan. foto: ČTK

Důvod? Prý snížení počtu členů představenstva ze sedmi na pět. "Všichni jsme to čekali. Je to krok proti lidem, kteří chtěli svolat valnou hromadu ČSTV," řekl LN Kaderka, který byl doposud předsedou představenstva v areálu. "Pro svolání v lednu hlasovali pan Lébl, paní Schejbalová a já. A všichni tři končíme ve funkcích," dodal.

Kaderka patřil v posledních dnech společně s místopředsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem a šéfem ragbyové unie Pavlem Teličkou k největším kritikům vedení ČSTV. Vadí jim především netransparentní výběr strategického partnera společnosti Sazka a fakt, že o budoucnosti loterijní společnosti, která je ve vlastnictví svazů, nerozhodne valná hromada ČSTV.

Čtěte také

Kaderka, který je externím poradcem ministra financí Miroslava Kalouska, navíc plánuje založení Asociace sportovních svazů, která by za sport komunikovala se státem o finančních dotacích z veřejných prostředků.

Předseda ČSTV Pavel Kořan ale osobní mstu odmítá. "Došli jsme k závěru, že filozofie vnímání činnosti ČSTV je u těchto pánů jiná, alespoň soudě podle jejich vyjadřování v tisku. V posledním období jsme s nimi měli i naprosto zbytečné konflikty v prosazování zájmů akcionářů," citovala Kořana ČTK.

Jaké spory měl namysli? Kaderka v minulých týdnech poukazoval na snahu ČSTV těžit z lyžařských areálů víc, než je podle něj únosné. Spekuluje se ale i o nespokojenosti s hospodařením šéfa tenistů s majetkem sdružení.  "Nebudu komentovat jednání výkonného výboru. Ale opravdu šlo jen o snižování počtů členů představenstva. Já osobně se politickým hrám vyhýbám," řekl LN předseda fotbalového svazu Ivan Hašek.

Spory uvnitř největšího sportovního sdružení v zemi se ale i tak stále stupňují. A nepomohla ani pondělní dohoda managementu Sazky s Martinem Ulčákem a Pentou, která by měla loterii vyvést z insolvenčního řízení.

Sportovní svazy by si podle ní půjčily od Penty částku v řádech miliard korun, kterou by ji splácely z výtěžku společnosti. Místopředseda olympioniků Jiří Kejval ale poukazuje na to, že není jasné, zda bude Sazka moci posílat svazům výtěžek a ony následně splácet svůj dluh. Penta by pak rychle získala majoritu v Sazce.

Šéf ragbistů Pavel Telička vyzval opět vedení ČSTV ke svolání mimořádné valné hromady. "Je na místě, abyste si hlasováním ověřil, zda máte ještě důvěru členské základny," píše v dopise Kořanovi.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!