Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Bojkot médií a odstoupení ze slavného turnaje. Ósakaová skončila na French Open, Williamsová ji podpořila

Naomi Ósakaová na tiskovce. foto: Lidovky.cz

Paříž - Japonská tenistka Naomi Ósakaová na twitteru oznámila, že odstoupí z French Open. Světová dvojka před začátkem grandslamového turnaje vyvolala pozdvižení úmyslem bojkotovat média, což zdůvodnila ochranou svého duševního zdraví. Za své rozhodnutí ale sklidila převážně kritiku. Nyní se hodlá stáhnout.
  9:03

Ve zveřejněném prohlášení Ósakaová konstatovala, že netušila, jakou situaci svým postojem vyvolá. „Myslím, že nejlepší pro celý turnaj, ostatní hráče a můj klid teď bude, když odstoupím, aby se všichni mohli soustředit zase jen na tenis v Paříži,“ napsala čtyřnásobná grandslamová šampionka.

Pořadatelé French Open vyjádřili japonské hvězdě sympatie. „V první řadě je nám to líto a cítíme s Naomi Ósakaovou,“ uvedl prezident francouzského tenisového svazu Gilles Moretton, jenž bojkot před turnajem ostře kritizoval. Její nynější krok označil za nešťastný. „Přejeme jí to nejlepší a co nejrychlejší uzdravení. Těšíme se, že ji uvidíme příští rok,“ dodal.

 Zaskočená byla vývojem kauzy i osmnáctinásobná grandslamová šampionka Martina Navrátilová. „Jsem z toho smutná. Opravdu doufám, že bude v pořádku,“ řekla česká rodačka. „Jako sportovce nás učili, jak se starat o naše těla, psychický a emocionální aspekt možná přijde až moc zkrátka. Jde tu o víc, než jestli chodit nebo nechodit na tiskovky,“ dodala.

Naomi Ósakaová na tiskovce.
Naomi Ósakaová na tiskovce.

Ocenila, že se Ósakaová rozhodla situaci dál nehrotit. „Všechna čest Naomi, že se tolik stará o ostatní hráče. Když se ale snažila situaci pro sebe i ostatní vylepšit, neúmyslně ji zhoršila. Doufám, že tohle řešení, to odstoupení, i když je to brutální, jí umožní začít proces uzdravování,“ uvedla Navrátilová.

VAVRDA: Svět není sluníčkový, válka s novináři je zbytečná. Stačilo by jen slušně odmítnout odpovědět na otázku

Za neúčast na povinné tiskové konferenci po zápase 1. kola Ósakaová dostala v Paříži pokutu 15 tisíc dolarů (přes 381 000 korun). Grandslamoví organizátoři ji navíc varovali, že pokud bude v ohlášeném bojkotu pokračovat, hrozí jí vyloučení nejen z French Open, ale i z dalších turnajů velké čtyřky.

Ósakaová uznala, že mohla své oznámení načasovat a vysvětlit lépe. Psychické zdraví sportovců ale považuje z vlastní zkušenosti za zásadní. „Pravda je, že jsem od US Open 2018 trpěla dlouhými záchvaty depresí a měla jsem obrovské problémy to zvládnout. Všichni, kdo mě znají, vědí, že jsem introvert, a na turnajích mě často vidíte nosit sluchátka, což mi pomáhá zvládnout moji sociální úzkost,“ uvedla.

Právě stres z vystupování před médii označila Ósakaová za hlavní důvod svého bojkotu. Uznala, že tenisový novináři se k ní nikdy nechovali nefér, před tiskovými konferencemi ji prý ale často přepadaly záchvaty paniky.

Serena Williamsová podpořila Ósakaovou. Chtěla bych ji obejmout, řekla

Americká tenistka Serena Williamsová podpořila Naomi Ósakaovou, která po aféře kolem bojkotu tiskových konferencí odstoupila z probíhajícího Roland Garros. Bývalá světová jednička vyzvala média, aby dala třiadvacetileté Japonce čas a prostor vyřešit psychické problémy.

"Dozvěděla jsem se to krátce po zápase, takže o tom moc nevím. Ale rozhodně soucítím s Naomi a chtěla bych ji obejmout, protože jsem sama něco podobného zažila," uvedla devětatřicetiletá Williamsová po postupu do druhého kola.

Ósakaová se nejprve postarala o rozruch, když oznámila, že na pařížském grandslamu nebude kvůli obavám o psychické zdraví chodit na tiskové konference. Po postupu do druhého kola za to dostala od organizátorů pokutu 15 tisíc dolarů a hrozilo jí vyloučení z turnaje.

Čtyřnásobná grandslamová vítězka se proto rozhodla z French Open odstoupit. V prohlášení uznala, že mohla předchozí oznámení lépe načasovat a vysvětlit. Uvedla také, že za bojkotem byly deprese, kterými trpí od roku 2018.

"Každý jsme jiný, já jsem třeba odolnější, ale někdo ne. Každý navíc řeší věci jinak," přidala Williamsová. "Musíme jí dát čas, aby si to vyřešila po svém. To je jediné, co můžeme dělat," dodala vítězka 23 grandslamů.

Současně uvedla, že je důležité, aby se Ósakaová nebála vyhledat pomoc. "Musíte najít sílu říct: Potřebuju pomoc s tímhle, tímhle a tímhle a s někým o tom mluvit. Ať už je to někdo z WTA, někdo z blízkých, nebo někdo, za kým jednou týdně chodíte," prohlásila.

"Sama jsem to zažila a využila jsem možnosti si o problémech promluvit a dostat ze sebe věci, o kterých bych s nikým z rodiny nebo přátel nikdy nemluvila," přidala Williamsová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!