Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bolt a spol. vyhráli štafetu ve světovém rekordu

Sport

  14:05aktualizováno  17:16
TEGU - UVNITŘ OHLASY. Jamajčané Usain Bolt a Yohan Blake jsou králi sprintu na mistrovství světa v atletice. Ve štafetě na 4x100 metrů dnes tréninkoví partneři přispěli k vítězství svého týmu ve světovém rekordu 37,04 sekundy a z Tegu si odvezou každý dvě zlaté medaile.

Usain Bolt pózuje se zlatou medailí z MS v Tegu. foto: ČTK

Dosavadní nejlepší světový výkon z olympiády v Pekingu Jamajčané i bez zraněného Asafy Powella překonali o šest setin. V sestavě byli ještě na prvním úseku Nesta Carter a na druhém Michael Frater. Jamajské kvarteto díky světovému rekordu dostalo odměnu 100.000 dolarů.

Bolt tak dal už podruhé zapomenout na krach ze závodu na 100 metrů, v jehož finále ulil start a byl diskvalifikován. V sobotu vyhrál závod na 200 metrů a dnes potvrdil, že nebýt chyby na stovce, nejspíš by obhájil všechna tři zlata z Berlína. Na závěrečném úseku pomohl týmu k prvnímu světovému rekordu na MS v poslední disciplíně šampionátu.

Ze souboje s USA nakonec sešlo, neboť při poslední předávce Darvis Patton škobrtl a upadl, ještě než stačil předat kolík. Kvůli kolizi nedoběhli ani Britové, ze stříbra se tak mohli radovat Francouzi. Christophe Lemaitre má po bronzu z dvoustovky druhý sprinterský kov z MS, stejně jako zkušený Kim Collins, třetí ze stovky, jenž pomohl k bronzu štafetě z ostrovů Svatý Kryštof a Nevis.

Jamajská štafeta ve složení Bolt, Blake, Frater a Carter posunula světový rekord

Bolt si závěr šampionátu už opět užíval s úsměvem od ucha k uchu. Už po zlatém běhu na dvoustovce si pohrával s fotografy, schválně pobíhal z jedné strany na druhou a smál se, jak fotoreportéři běhají za ním. I tentokrát byl vděčným objektem, neboť po rekordním běhu zatančil a předvedl své vypracované tělo za vřískotu fanoušků v zaplněných ochozech stadionu, kam si na poslední den našlo cestu 45.000 diváků.

"Jsem pyšný na svůj tým, já jsem se v závěru jen soustředil na to, abych běžel rychle," prohlásil po závodu Bolt. "Užil jsem si, jak jsem proběhl cílem," upozornil Bolt i na skutečnost, že většinou běhá v zatáčce a finišuje Powell.

Jenomže ten je zraněný. "Měl jsem také trochu bolavé achillovky, tak jsem nechtěl běžet v zatáčce, chtěl jsem finišovat. Yohan (Blake) to za mě zvládl skvěle," pochválil parťáka.

Bolt se stal opět králemOrganizátoři připravili slavnostní vyhlášení dvoustovky i štafety na samotné zakončení šampionátu a Bolt se jim za to odvděčil svými gesty a divadlem. I díky tomu zůstali diváci až do slavnostního zakončení a neodešli domů jako v jiných dnech bezprostředně po Boltově běhu.

Bolt se smál Francouzům: Přišli jste pozdě

"Ehm ehm ehm," předváděl z legrace Bolt, že se zakuckal, když na tiskové konferenci po závodu představoval moderátor Blakea jako mistra světa ze stovky. Jamajčan hodlal oslavovat světový rekord vtípky. "Každý máme svůj styl zábavy," pošťuchoval se s vedle sedícím Collinsem. "Volala mi manželka, že dítě skáče radostí v břiše," pronesl Collins, což Bolta rozesmálo na celé kolo.

"Hej, chlapi, máte zpoždění," káral Francouze, kteří před novináře přišli pozdě. "Běželi jsme dobře a chceme na sobě pracovat, abychom někdy Jamajčany porazili," začal hodnocení jejich finišman Jimmy Vicaut. To nemohl Bolt nechat bez odezvy. Otočil se na Francouze a tázavým pohledem se ho zeptal: "To jako vy?" Jeho reakce opět vyvolala smích. "Kdepak," zavrtěl hlavou Bolt.

Vyřizoval si textové zprávy na telefonu, občas odpověděl vážně. "Díval jsem se na časomíru a říkal si, poběž, poběž, to stihneš," popisoval závěrečné metry Jamajčan. Ale hned se začal smát. "Tohohle chlápka mám rád, je s ním legrace," otočil se opět na Collinse. "Kéž bych tady vydržel aspoň do třiceti," narážel na pětatřicetiletého veterána. Nakonec šampionát bral jako úspěšný. "Sice začal tragédií, ale skončil skvěle. A už se těším na příští," prohlásil Bolt a podíval se s úsměvem na svého tréninkového parťáka Blakea. "Doufám, že to zase budou tři medaile," řekl v narážce na kolegovo zlato a svůj výpadek. Blake se jen usmál a poklepal ho po rameni. Pak se oba opět bavili - Bolt všem zazpíval.

Autor:

Mohlo by vás zajímat