Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bolt už uvažuje o konci. Předtím chce ale znovu ovládnout olympiádu

Sport

  13:32
PRAHA - Pro mnohé je jasným sportovním králem už nyní; však má také šest zlatých medailí z olympiády a jedenáct z mistrovství světa. Sprinter Usain Bolt si ale chce pojistit, že se o něm bude mluvit jako o sportovní legendě. Plán má jasný: vyhrát na olympiádě v Riu de Janeiro. „Chci se dostat mezi světové velikány,“ řekl.

Je to tam! Jamajčan přidal do sbírky další triumf. foto: Reuters

Zažil sezonu, během které ho sžíraly pochyby a nejistota. „Má pověst je v ohrožení,“ říkal. Vždyť na mistrovství světa vyrážel s až šestým časem letošních tabulek.

Tam však znovu kraloval. Opět získal tři zlata, na stovce, dvoustovce a se štafetou. Znovu potvrdil, že na velkých akcích umí předvést to nejlepší.

Velké medaile jsou tím, co ho žene dopředu. Však i na jaře v rozhovoru pro MF DNES tvrdil: „Vše teď směřuje k zajištění mého odkazu.“

Dokonáním této mise má být zlato na olympiádě v Riu.

Úspěch v Brazílii je nyní Boltovou hlavní motivací, ten ho žene dopředu. A také touha zaběhnout dvoustovkou pod 19 sekund a překonat tak svůj vlastní světový rekord 19,19 z mistrovství světa v Berlíně v roce 2009.

„To jsou dva cíle, kterých bych chtěl dosáhnout, než ukončím kariéru,“ prohlásil 29letý sprinter.

A netají, že by obě tyto mety rád pokořil už v příští sezoně; sám neví, jak dlouho ještě bude doopravdy závodit. Původně měl v plánu skončit po mistrovství světa v Londýně v roce 2017, kde by se vrátil na místo svých olympijských triumfů.

Nyní ale připustil, že by se mohl rozloučit dřív, už po hrách v Riu. „Bavíme se s trenérem o tom, kdy by mohl přijít konec. Po olympiádě se rozhodneme, jestli budu závodit ještě jeden rok, nebo ne,“ citoval Bolta deník Telegraph.

Chce se však loučit jako výjimečný mezi výjimečnými, jako sportovní ikona. „Hodně lidí mi už teď říká: ‚Usaine, jsi legenda.‘ Ale chci vyhrát olympiádu ještě jednou, abych to o sobě mohl bez výčitek tvrdit taky,“ prohlásil. „A proto musím dál dělat velké věci a posouvat limity. To je můj cíl.“

Autor:

Mohlo by vás zajímat