Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Musím se Gatlinovi smát, kritiku zrovna od něj nechápu, řekl o rivalovi Bolt

Bude olympiáda zase hlavně o něm? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bude olympiáda zase hlavně o něm? | foto: Reuters

PRAHA Rivalita ožívá. Dvě největší postavy současného sprintu, Jamajčan Usain Bolt a Justin Gatlin z USA, už započaly souboj - zatím jen slovní - který vyvrcholí na tartanu v Riu de Janeiru. Přestřelku spustil Gatlin, když vyjádřil podiv nad tím, že Bolt odstoupil z národní kvalifikace, a přesto byl do Ria nominován. „Od Justina mi to moc nesedí,“ reagoval na kritiku Jamajčan.

„On se zraní, a přesto dostane zdravotní výjimku. V jeho zemi je to běžné, naše země by mu to nedovolila,“ citovala americká média Gatlina.

Gatlin, držitel nejrychlejšího času sezony v běhu na 100 metrů (9:80), reagoval na to, že Bolt dostal šanci startovat v Riu i přesto, že pro bolest v zadním stehenním svalu odstoupil z národní kvalifikace. Jamajčan zažádal o prominutí zbytku kvalifikace, aby místo toho mohl jet do Německa na léčení.

Usain Bolt v cíli běhu na 200 metrů.
Usain Bolt (vpravo) v závodě na 200 metrů na Diamantové lize v Londýně.

„Považuji to za vtip a projev neúcty, když si (Gatlin) myslí, že jsem z národní kvalifikace cíleně vycouval,“ nechal se slyšet Bolt. „Rok za rokem dokazuji, že jsem ten nejlepší. Opravdu se musím smát a jsem zklamaný, zvlášť když to říká Gatlin,“ připomněl Jamajčan, že americký sprinter není zrovna tím, kdo by měl kritizovat. Kvůli užívání dopingu si Gatlin už dvakrát odpykával distanc.

Bolt, o němž se často ve srovnání s dopingovým hříšníkem Gatlinem mluví jako o „zachránci atletiky“, však neměl start v Riu automaticky jistý - musel přesvědčit jamajský svaz, že si nominaci zaslouží. Měl k tomu jedinou příležitost, mítink Diamantové ligy v Londýně konaný 22. července pod názvem Müller Anniversary Games.

Bolt však v pátek večer nikoho nenechal na pochybách, že si letenku do Brazílie zaslouží. Vyhrál závod na 200 metrů v pátém nejlepším čase sezony 19:89, i když nebyl tak suverénní, jako jsou od něj diváci zvyklí.

Na olympiádě v Riu by měl Gatlina vyzvat na trati 100 i 200 metrů. Na loňském světovém šampionátu v Pekingu Jamajčan svého soka na obou distancích ve finále porazil a bral dvě zlata, i když celou sezonu za Gatlinem zaostával.

Nejrychlejší dvoustovku této sezony zaběhl Američan LaShawn Merritt - 19:74. Boltův světový rekord z MS v Berlíně 2009 je ale trochu jinde - 19:19. „Blížím se tam,“ ujistil po vítězství na Diamantové lize v Londýně Jamajčan.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...