„On se zraní, a přesto dostane zdravotní výjimku. V jeho zemi je to běžné, naše země by mu to nedovolila,“ citovala americká média Gatlina.
Gatlin, držitel nejrychlejšího času sezony v běhu na 100 metrů (9:80), reagoval na to, že Bolt dostal šanci startovat v Riu i přesto, že pro bolest v zadním stehenním svalu odstoupil z národní kvalifikace. Jamajčan zažádal o prominutí zbytku kvalifikace, aby místo toho mohl jet do Německa na léčení.
„Považuji to za vtip a projev neúcty, když si (Gatlin) myslí, že jsem z národní kvalifikace cíleně vycouval,“ nechal se slyšet Bolt. „Rok za rokem dokazuji, že jsem ten nejlepší. Opravdu se musím smát a jsem zklamaný, zvlášť když to říká Gatlin,“ připomněl Jamajčan, že americký sprinter není zrovna tím, kdo by měl kritizovat. Kvůli užívání dopingu si Gatlin už dvakrát odpykával distanc.
Bolt, o němž se často ve srovnání s dopingovým hříšníkem Gatlinem mluví jako o „zachránci atletiky“, však neměl start v Riu automaticky jistý - musel přesvědčit jamajský svaz, že si nominaci zaslouží. Měl k tomu jedinou příležitost, mítink Diamantové ligy v Londýně konaný 22. července pod názvem Müller Anniversary Games.
Nejznámější dopingoví hříšníci posledních 30 let: Gatlin, Armstrong i Šarapovová |
Bolt však v pátek večer nikoho nenechal na pochybách, že si letenku do Brazílie zaslouží. Vyhrál závod na 200 metrů v pátém nejlepším čase sezony 19:89, i když nebyl tak suverénní, jako jsou od něj diváci zvyklí.
Na olympiádě v Riu by měl Gatlina vyzvat na trati 100 i 200 metrů. Na loňském světovém šampionátu v Pekingu Jamajčan svého soka na obou distancích ve finále porazil a bral dvě zlata, i když celou sezonu za Gatlinem zaostával.
Nejrychlejší dvoustovku této sezony zaběhl Američan LaShawn Merritt - 19:74. Boltův světový rekord z MS v Berlíně 2009 je ale trochu jinde - 19:19. „Blížím se tam,“ ujistil po vítězství na Diamantové lize v Londýně Jamajčan.