Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Musím se Gatlinovi smát, kritiku zrovna od něj nechápu, řekl o rivalovi Bolt

Sport

  12:39aktualizováno  14:28
PRAHA - Rivalita ožívá. Dvě největší postavy současného sprintu, Jamajčan Usain Bolt a Justin Gatlin z USA, už započaly souboj - zatím jen slovní - který vyvrcholí na tartanu v Riu de Janeiru. Přestřelku spustil Gatlin, když vyjádřil podiv nad tím, že Bolt odstoupil z národní kvalifikace, a přesto byl do Ria nominován. „Od Justina mi to moc nesedí,“ reagoval na kritiku Jamajčan.

Bude olympiáda zase hlavně o něm? foto: Reuters

„On se zraní, a přesto dostane zdravotní výjimku. V jeho zemi je to běžné, naše země by mu to nedovolila,“ citovala americká média Gatlina.

Gatlin, držitel nejrychlejšího času sezony v běhu na 100 metrů (9:80), reagoval na to, že Bolt dostal šanci startovat v Riu i přesto, že pro bolest v zadním stehenním svalu odstoupil z národní kvalifikace. Jamajčan zažádal o prominutí zbytku kvalifikace, aby místo toho mohl jet do Německa na léčení.

Usain Bolt v cíli běhu na 200 metrů.
Usain Bolt (vpravo) v závodě na 200 metrů na Diamantové lize v Londýně.

„Považuji to za vtip a projev neúcty, když si (Gatlin) myslí, že jsem z národní kvalifikace cíleně vycouval,“ nechal se slyšet Bolt. „Rok za rokem dokazuji, že jsem ten nejlepší. Opravdu se musím smát a jsem zklamaný, zvlášť když to říká Gatlin,“ připomněl Jamajčan, že americký sprinter není zrovna tím, kdo by měl kritizovat. Kvůli užívání dopingu si Gatlin už dvakrát odpykával distanc.

Bolt, o němž se často ve srovnání s dopingovým hříšníkem Gatlinem mluví jako o „zachránci atletiky“, však neměl start v Riu automaticky jistý - musel přesvědčit jamajský svaz, že si nominaci zaslouží. Měl k tomu jedinou příležitost, mítink Diamantové ligy v Londýně konaný 22. července pod názvem Müller Anniversary Games.

Nejznámější dopingoví hříšníci posledních 30 let: Gatlin, Armstrong i Šarapovová

Bolt však v pátek večer nikoho nenechal na pochybách, že si letenku do Brazílie zaslouží. Vyhrál závod na 200 metrů v pátém nejlepším čase sezony 19:89, i když nebyl tak suverénní, jako jsou od něj diváci zvyklí.

Na olympiádě v Riu by měl Gatlina vyzvat na trati 100 i 200 metrů. Na loňském světovém šampionátu v Pekingu Jamajčan svého soka na obou distancích ve finále porazil a bral dvě zlata, i když celou sezonu za Gatlinem zaostával.

Nejrychlejší dvoustovku této sezony zaběhl Američan LaShawn Merritt - 19:74. Boltův světový rekord z MS v Berlíně 2009 je ale trochu jinde - 19:19. „Blížím se tam,“ ujistil po vítězství na Diamantové lize v Londýně Jamajčan.

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat