23. srpna 2015 15:12, aktualizováno  16:03 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Fenomenální Bolt porazil Gatlina o setinu a bere další světové zlato

Krásné sportovní gesto. Rivalové Justin Gatlin přišel za Usainem Boltem a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krásné sportovní gesto. Rivalové Justin Gatlin přišel za Usainem Boltem a... | foto: Reuters

PEKING Bolt to dokázal! I přes nevýrazné výkony v kvalifikaci a velké problémy v semifinále, kde zakopl, ve velkém finále fenomenální Jamajčan porazil letos neporaženého a sebevědomého vyzyvatele Justina Gatlina z USA a za čas 9,79 bere světové zlato. O bronz se podělili Američan Trayvon Bromell a Kanaďan Andre De Grasse shodným výkonem 9,92.

Impérium jménem Usain Bolt znovu odolalo náporu. Jamajský sprinter, byť nebyl v sezoně nejrychlejší a zdálo se, že jeho éra už pominula, znovu všem dokázal, jaká je kapacita. Na mistrovství světa v Pekingu ovládl závod na 100 metrů a navázal na triumfy z Berlína 2009 a Moskvy 2013.

Nadupané finále snů čekalo Ptačí hnízdo: devět mužů s časy pod 10 sekund a v jejich středu dva střelci, co se celou sezonu na dálku hecovali, kdo je tím nejlepším. 

Bolt v americkém obležení. Zleva Brommel, Rodgers, Bolt, Gay a Gatlin.
Bolt natáhl své dlouhé tělo a na cílové pásce porazil Justina Gatlina.

Zatímco Justinu Gatlinovi patřilo pět nejlepších časů roků, Bolt byl s výkonem 9,87 až sedmý. Silácké řeči Američana však světového rekordmana z Jamajky nechávaly v klidu. „Těším se na závody proti lidem, kteří hodně mluví, protože když to pak člověk nepotvrdí, vypadá jako hlupák,“ řekl Bolt před dvěma měsíci.

Cesta obhájce však nebyla nejsnadnější. Postup z rozběhu sice Bolt zvládl bezvadně, zato v semifinále si zavařil. Po startu zavrávoral a musel hodně zabrat, aby prchající peloton dohnal. Nakonec i tuto fázi závodu ovládl.

Cesta ke zlatu trvala 9,79 sekundy

A zbývalo mu už jen jediné - finále. Umlčet americkou enklávu a znovu ve „svém“ Ptačím hnízdě, kde před sedmi lety získal tři olympijské medaile, rozkmitat rychlé nohy.

Trvalo to jen 9,79 sekundy. Pak Bolt mohl znovu předvést své „bleskové“ gesto. Je znovu králem.

Dlouhé sekundy rozhodčí zkoumali cílovou fotografii, než vynesli verdikt. Bolt však dávno věděl, že je vítězem. Vyrazil na čestné kolečko, kolem ramen jamajskou vlajku a celý stadion vestoje novému šampionovi tleskal.

„Ale pořád to nebylo ono, znovu jsem škobrtnul,“ prozradil Bolt. „Byl jsem uvolněný, žádný stres a dokázal jsem to. Mým cílem je být číslem 1, dokud neodejdu do důchodu, a proto dál a dál makám. A ano, mohl jsem běžet i rychleji.“

Mistrovství světa v atletice v Pekingu:

Muži: 100 m (vítr -0,5 m/s): 1. Bolt (Jam.) 9,79, 2. Gatlin (USA) 9,80, 3. De Grasse (Kan.) a Bromell oba 9,92, 5. Rodgers 9,94, 6. Gay (všichni USA) 10,00, 7. Powell (Jam.) 10,00, 8. Vicaut (Fr.) 10,00.

Najdete na Lidovky.cz