19. května 2010 14:47 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bolt vyhrál první stovku v sezoně za 9, 86 sekundy

Nový světový rekord Usaina Bolta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový světový rekord Usaina Bolta | foto: ČTK/AP

TEGU (KOREA) Jamajský sprinter Usain Bolt ve svém prvním startu v sezoně na stometrové trati na mítinku IAAF v Tegu jasně vyhrál v nejlepším času sezony 9,86 sekundy.

V korejském dějišti příštího atletického mistrovství světa skončil za trojnásobným mistrem světa, olympijským vítězem a světovým rekordmanem druhý jeho krajan Michael Frater (10,15), třetí místo obsadil Američan Mike Rodgers (10,18).

Dosud nejlepší čas sezony držel výkonem 9,95 sekundy z poloviny dubna Američan Ivory Williams. Rychleji než Bolt běžel letos další jamajský sprinter Asafa Powell, jeho výkonu 9,75 z minulého týdne v Dauhá však napomohla nepovolená podpora větru o síle 2,6 metru za sekundu. Bolt, jehož světový rekord na nejkratším sprintu pod otevřeným nebem má od loňského MS v Berlíně hodnotu 9,58, dnes běžel téměř v bezvětří (+0,1 m/s).

Bolt, který se v příštím týdnu představí na ostravské Zlaté tretře na netradiční trati 300 metrů, už letos zaběhl 1. května v Kingstonu dvoustovku za 19,56 sekundy.

Ženskou stovku vyhrála americká bronzová medailistka z MS Carmelita Jeterová za rovných 11 sekund, ale za svým vlastním maximem této sezony zaostala o šest setin. O jednu setinu na 13,11 si naopak upevnil první místo v letošních tabulkách vítěz překážkářské stodesítky David Oliver z USA; návdavkem získal i skalp světového rekordmana Dayrona Roblese z Kuby (13,26).

ČTK

Najdete na Lidovky.cz