18. července 2015 7:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bolt na hraně. Sedm let bez přemožitele, ale letos až v sedmé světové desítce

Usain Bolt zdraví diváky na Zlaté tretře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usain Bolt zdraví diváky na Zlaté tretře. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

PRAHA Za měsíc odstartuje atletické mistrovství světa, jehož vrcholem bude jako vždy stovka, královský sprint. Ovšem rok 2015 slibuje náznak velkého třesku: jamajský fenomén Usain Bolt nemusí být hlavním favoritem.

Usain Bolt, 66. To číslo signalizuje něco šokujícího.

Usain Bolt, ten neporazitelný čahoun překonávající světové rekordy ve stylu, kterým tornádo odfoukne papírovou krabici, totiž je... 66. na světě.

V roce 2015 Bolt v Riu zastavil stopky na údaji 10,12.

A jeho vlastních slova, jež pronesl po bídné dvoustovce v New Yorku, kde 13. června doběhl v protivětru za 20,29: „S tímhle tempem je můj odkaz v ohrožení.“

Je tento Bolt schopný prohrát?

Když byl Bolt letos na Zlaté tretře v Ostravě, poskytl při jednom z mála startů sezony exkluzivní rozhovor MF DNES, při němž autorovi tohoto textu slovo „odkaz“ rovněž několikrát zmínil. „Věřím, že po mně zůstane něco, nač budou lidé po letech vzpomínat,“ pronesl.

Vítěz běhu na 200 metrů Usain Bolt z Jamajky.
Jamajský sprinter Usain Bolt

Svalnatý dlouhán se předvedl jinak než dříve. Daleko uměřenější, daleko rozvážnější. Popisoval, jak se stává pedantem přes jídelníček (byť se jeho manažer Ricky Simms později u tohoto tématu usmíval).

Místo salvy vtípků ukazoval spíš maximální koncentraci. Bolt dospělejší, rozumnější. Bolt, jemuž to na dráze nešlo, ani v Ostravě nezářil. Bolt, jenž by mohl prohrát? Už to jsou legitimní úvahy.

Jamajčan od roku 2008 a olympiády v Pekingu uchvacuje následující bilancí: na hrách či mistrovství světa vytěžil na stovce a dvoustovce z 9 finálových startů 9 zlatých! Výjimkou byl jen ulitý start na stovce na MS v Tegu 2011. Jenže teď jej místo podobného velesběru medailí trápí zdraví i nestálost formy.

„V New Yorku to byl jeden z nejhorších běhů mého života. Rád bych to nějak vysvětlil, ale neumím to,“ smutnil před měsícem.

Rival: Usain si půjde pro zlato

Bolt už kvůli zraněním rušil starty v Paříži a Lausanne, kruciálním testem má být 24. červenec a start na mítinku v Londýně.

„Každý bude se zadrženým dechem sledovat, jak se mu tam povede,“ říkal Gatlin, stávající světová jednička. „Usain je hráč, showman. Ví, kdy nastane ten správný čas, aby zase začal běhat. Ví přesně, jak se ve správnou chvíli zase objevit na vrcholu. Věřím, že pro Peking bude fit.“

Pryč jsou ovšem léta, kdy se dvoumetrový fenomenální sprinter skláněl ke startu a jediná otázka zněla: V jakém čase vyhraje? Teď je ústředním tématem prostý fakt, zda je Usain Bolt schopen vítězit. Zda překoná napravené dopingové hříšníky Gatlina či Powella.

Londýnská stovka hodně napoví, na souboj titánů dojde až v Pekingu. Tam kdysi začala Boltova světovláda - a tam se teď jeho říše, už poznamenaná otřesy, může rozpadnout.

„Finále na stovce i na dvoustovce v Pekingu, to bude pravý čas na spektakulární show,“ těší se Gatlin. „Každopádně musíme počítat s tím, že si Usain půjde pro zlato.“

Pokud to zvládne, jeho odkaz se rozroste o další zlatý příběh plný chvály, o další krásné chvíle. Ale co když velká éra skončí? 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!