28. ledna 2010 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bombarďák Jícha je světovým králem, soudí házenkářští experti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Filip Jícha proti brankáři Szmalovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filip Jícha proti brankáři Szmalovi. | foto: ČTK

PRAHA Kdo je nejlepší házenkář světa? Odborníci mají jasno. Český reprezentant Filip Jícha je v této sezoně kandidátem číslo jedna. Nečekaně vyrovnané zápasy českého celku s týmy absolutní špičky, za nimiž ale stojí dirigentská a střelecká vyzrálost Filipa Jíchy. To přesvědčuje házenkářskou Evropu, kdo je současným světovým králem.

"Filip je nejlepším hráčem planety," tvrdí reprezentant Jan Filip, doyen v českém týmu, který i v šestatřiceti letech drtí soupeře brankami z pravého křídla.

RENESANCE HÁZENÉ

Nedvěd, Jágr, Jícha. Nezapadá vám třetí jméno do výčtu českých sportovních hvězd? Měli byste si ho lépe zapamatovat. Filip Jícha má v házenkářském světě stejné postavení jako nedávný tahoun Juventusu Turín mezi fotbalisty či útočník s číslem 68 v hokeji.

Záplava gólů nejlepšího střelce mistrovství Evropy a bojovné výkony jeho spoluhráčů probudily mezi českými fanoušky zájem o sport, který se u nich v posledních letech tísnil v ústraní.

Může za to kombinace zdravého sebevědomí, vysokého nasazení a potřebné dávky štěstí. To je mix, který osloví klidně i jedince, jenž vůbec netuší, jak dlouho trvá v házené poločas (30 minut) a kde se po hřišti pohybuje pivot (v útoku).

Omráčený ze zážitku, jaký mu třeba fotbalová reprezentace dlouho nenabídla, potom rád u televize zatleská. A vůbec nevadí, že se se silným Polskem prohrálo o gól.           (Petr Adam)

"Má totiž všechno – dává góly, připravuje šance, váže na sebe protihráče, má fantastický přechod do útoku, navíc se naučil výborně bránit. Přesně tohle by měl moderní házenkář mít, navíc je hlavou našeho týmu. Takového hráče jsme dlouhá léta neměli," dodává.

S tím souhlasí i Švéd Stefan Lövgren, donedávna jeden z nejlepších světových hráčů a nyní házenkářský expert švédské televize. "V německém Kielu, špičkovém evropském týmu, Filip vyzrál, čiší z něj sebedůvěra, je psychicky odolný. Také to z něj dělá světovou jedničku," je přesvědčený někdejší Jíchův spoluhráč z Kielu.

A proč jedničkou světovou, když se v Rakousku hraje "Evropa"? "Nejlepší házená se hraje v Evropě. Proto je mistrovství Evropy těžší turnaj než mistrovství světa nebo turnaj na olympijských hrách, kde musí být zastoupeny i jiné kontinenty," přibližuje Filip.

Především udivují Jíchovy střelecké schopnosti. "Však je také nejlepším střelcem Ligy mistrů," říká bývalý reprezentační kouč Vladimír Haber.

"V této sezoně si jako jediný ze špiček udržuje stabilní výkonnost. Je dynamický, na rozdíl od jiných hvězd, kterým připravují pozice spoluhráči, je schopný sám hru organizovat. Podle mě bude nejlepším hráčem šampionátu nejen podle diváků, ale i podle odborníků," tipuje Haber.

STATISTIKY MISTROVSTVÍ EVROPY

Zápasy českého týmu – základní skupina: Španělsko - Česko 37:25, Česko - Francie 20:21, Maďarsko - Česko 26:33.

Čtvrtfinálová skupina: Slovinsko - Česko 35:37, Polsko - Česko 35:34, Česko - Německo (dnes od 16.30, vysílá ČT4).

Nejlepší střelci: 1. JÍCHA 47, 2. Tvedten (Nor.) a Zvizej (Slov.) 32.

Nejlepší nahrávači: 1. JÍCHA 22, 2. Szilagyi (Maď.) a Kieling (Nor.) 19.

  • 0Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!