Není vůbec snadné se v situaci zorientovat. Na jedné straně MOV zatížený pokaženou pověstí a nedůvěrou. Na druhé IBA napojená na Rusko a zatížená korupčními skandály. Obě strany spolu už roky bojují.
A mezi nimi sportovkyně, které musejí snášet soudy lidu na internetu v té nejchoulostivější otázce.
„Zákeřné útoky na Imán, její osobnost a důstojnost jsou hluboce neférové a silně je odsuzujeme,“ zlobí se alžírský olympijský výbor.
Také boxerský analytik rádia BBC Steve Bunce poukazuje na to, že jde o absolutní katastrofu „v době, kdy se rozhoduje o budoucnosti boxu“. A poznamenává: „Zajímavé je, že její předešlé soupeřky, samy šampionky, o Imán řekly, že není žádná podvodnice. Musí vám být líto italské soupeřky Cariniové, ale zároveň musíte cítit i pro Chalífovou. Je uvězněna uprostřed něčeho naprosto zničujícího.“
MOV tvrdí, že Chalífová stejně jako Tchajwanka Lin Jü-tching, která do turnaje vstupuje v pátek odpoledne, jsou oběťmi agrese a náhlého a svévolného rozhodnutí bez řádného procesu.
O vyřazení z ženské kategorie kvůli tomu, že neprošly „testosteronovými“ a „genderovými“ testy kvůli nálezu typicky mužských XY chromozomů a zvýšené hladiny testosteronu, podle něj měl rozhodnout sám ředitel IBA bez řádných procedur.
A poukazuje na to, že obě boxerky zápasily mezi ženami bez problému několik let před tím i potom.
„Jsme zarmouceni zneužíváním,“ stojí v prohlášení.
IBA se ale taky brání a vydala prohlášení, v němž se za své loňské rozhodnutí znovu postavila. Podle ní by boxerky na olympiádě startovat neměly, protože nesplnily kritéria nutná pro ženské kategorie.
„Jsme odhodlaní zajistit férovost soutěží a zdraví sportovců. Diskvalifikace obou je založena na dvou důvěryhodných testech ve dvou nezávislých laboratořích,“ píše IBA.
A tvrdí, že výsledky znala už v roce 2022 po mistrovství světa v tureckém Istanbulu.
Prý tehdy nemohla zasáhnout proto, že výsledky dorazily po konci turnaje a ve zbytku roku neměla IBA pravomoc jakkoli je postihnout. Údajně si musela počkat na další rok do Indie, kde výsledky stihly dorazit těsně před koncem šampionátu.
A připravená IBA hned reagovala.
Navíc se hájí tím, že Tchajwanka se ani nebránila u Mezinárodní sportovní arbitráže, ačkoliv na to měla právo. Chalífová se nejdřív bránila, ale v průběhu procesu si to rozmyslela.
„Tím naše rozhodnutí zlegalizovaly,“ tvrdí IBA. Podle ní olympijský výbor vědomě podporuje sportovce/sportovkyně vstupovat do kategorií, do kterých nepatří: „Nechápeme, kdo by chtěl sportovkyně vystavit takovému nebezpečí?“
MOV nicméně Mezinárodní boxerskou asociaci připravil kvůli korupčním skandálům o právo podílet se na pořádání boxerského turnaje na olympiádě, takže IBA s tím nic nezmůže. A MOV rozhodl, že obě boxerky splňují kritéria. Přičemž to, jestli je žena opravdu ženou a muž mužem, posuzuje podle úředních dokumentů.
Téma se mezitím dostalo i do nejvyšších sfér politiky. Nejnověji se k němu vyjádřil třeba prezidentský kandidát Spojených států Donald Trump: „Zařídím, aby muži zůstali mimo ženský sport!“
Naproti tomu alžírský ministr mládeže a sportu Abderrahmane Hammad uvedl: „Odsuzuji tyhle nepodložené útoky zahraničních médií na naši sportovkyni. Jsou to zbabělé pokusy rozdrtit její reputaci a to je naprosto nepřijatelné.“
Chalífová vstoupila do olympijského turnaje ve čtvrtek, italská soupeřka duel vzdala už po 46 sekundách, kdy nesnesla údery Chalífové do nosu. „Nikdy jsem nezažila větší bolest,“ tvrdila po pár ranách.
Chalífové popřála přes média hodně štěstí, ale v ringu jí ruku nepodala.
Sama alžírská sportovkyně se k tématu odmítla vyjadřovat a připravuje se na sobotní kolo proti Maďarce Anně Hamoriové. v kategorii do 66 kilogramů.
Hamoriová odhodlaně říká: „Nikoho se nebojím.“