Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za vteřinu v ringu milion. Boxerská bitva století se nevyhnutelně blíží

Sport

  11:00
PRAHA - Fanoušci bojových sportů se zřejmě brzy dočkají svého svátku. Zápas dvou boxerských celebrit a králů velterové váhy (do 66,7 kilogramů) Floyda Mayweathera a Mannyho Pacquiaa se přiblížil a zdá se být nevyhnutelným.

Boxer Floyd Mayweather posílá k zemi Victora Ortize v boji o titul mistra světa organizace WBC foto: Reuters

Zákulisní boje, urážky či výmluvy, to všechno provázelo několik let dlouhou předehru nejočekávanější bitvy století.

Hlavním tématem sporů byly zejména tahanice o jednotky procent podílu ze zisku, které v jejich případě představují desítky milionů korun.

Chystá se střet dvou odlišných osobností. Na jedné straně šestatřicetiletý usměvavý Filipínec Pacquiao, gentleman, milující manžel a oddaný křesťan. Na opačné straně ringu o rok starší Američan Mayweather. Muž, který se nesmírně rád chlubí svým majetkem (dvakrát se stal nejbohatším sportovcem roku), za domácí násilí strávil dva měsíce ve vězení a jen zřídkakdy projevuje respekt k soupeřům. Boxerský šlágr, který je napjatě očekáván takřka deset let, žádnou další reklamu nepotřebuje.

Show v Las Vegas

Vše nasvědčuje tomu, že 2. května v Las Vegas etapa, v níž se oba navzájem vyhýbali, dospěje do svého cíle. Právě v ten den by měl zaznít úvodní gong zápasu.
Jednou byla problémem dohoda o finančních aspektech, jindy zase Mayweather odmítal podstoupit přísný dopingový test dle olympijských norem, na kterém trval Pacquiao. Nyní se na podmínkách shodli. „Chci, aby fandové dostali to, po čem tak touží,“ pravil Mayweather.

Konečně! chtělo by se zvolat.

Floyd Mayweather
Manny Pacquiao nařezal Antoniovi Margaritovi a získal rekordní osmý titul v osmé váhové kategorii.

Floyd Mayweather a Manny Pacquiao.

Jenže pozor. Dohoda mezi rivaly, kteří jsou pokládáni za to nejlepší, co současná generace boxu napříč váhovými kategoriemi nabízí, sice existuje, ale stále není definitivní. „Ani jeden z nás nic nepodepsal,“ potvrdil BBC Mayweather. „Ale věřím, že nyní k zápasu skutečně dojde,“ naplnil fanoušky boxu nadějí sedmatřicetiletý rodák z Michiganu, bronzový medailista z olympiády v Atlantě 1996, jenž mezi profesionály doposud hledá přemožitele.

Podle odborníků má momentálně na to, porazit Mayweathera, pouze Pacquiao. Kouzelník v rukavicích. Ten, který se jako jediný v historii boxu stal držitelem světového titulu v osmi váhových kategoriích.

Oba kohouti se poprvé osobně setkali v lednu na utkání NBA. Neplánovaně. Na tribuně prohodili pár slov a vyměnili si telefonní čísla. A hlavně začali diskutovat o podmínkách měření sil.

Rekordní bitva

V nablýskaném Las Vegas by zdaleka nešlo jen o to, kdo koho pomlátí a pošle k podlaze ringu, ale i o hromadu peněz.

Ve městě hazardních her se může roztočit ruleta, po které si oba zúčastnění přerozdělí přes 200 milionů dolarů (téměř 5 miliard korun). Pacquiao přistoupil na poměr 40 ku 60 v prospěch Mayweathera – bez ohledu na to, kdo zvítězí. Výnosnější zápas historie boxu nepamatuje.

Jen pro představu, pokud by duel trval vypsaných 12 kol, pak by si každý z boxerů za jednu vteřinu v ringu přišel na více než milion korun.

Oba aktéři střetnutí si moc dobře uvědomují, že ve svém věku už mnoho šancí na výhru podobně vysokého jackpotu nedostanou. Snaha vyzvat jeden druhého je nyní zcela zjevná. „Trvalo to dlouho, je načase se utkat. Musíme,“ prohlásil Pacquiao.

Těžká váha, v níž neohroženě vládne Vladimir Kličko, Američany netáhne. Zlatá doba bijců balancujících na hranici jednoho sta kilogramů typu Muhammada Aliho, George Foremana či Mikea Tysona se ztratila v minulosti.

Boxer Floyd Mayweather posílá k zemi Victora Ortize v boji o titul mistra světa organizace WBC
Manny Pacquiao
Manny Pacquiao nařezal Antoniovi Margaritovi a získal rekordní osmý titul v osmé váhové kategorii.
Floyd Mayweather proti Alvarezovi.

Důvodem je absence výrazného bojovníka ze Spojených států. Peníze z bohatého amerického trhu tak tečou do nižších váhových kategorií. Zejména pak do váhy velterové.

Proč však tak vysoké?

Odpověď je třeba hledat ve specifickém systému prodeje televizních práv. Američané je na jednotlivé zápasy v případě těch špičkových nakupují ve velkém. A prapor Spojených států momentálně drží populární, 173 centimetrů vysoký Mayweather. Neporažený bijec, jehož bilance čítá 47 vítězství.

Srazit z vrcholu ho může o čtyři centimetry menší Pacquiao (57 výher, 5 proher), filipínský národní hrdina, politik a příležitostný herec. Otázka je už léta stejná: bude mu to umožněno?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat