Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boxerská bitva Valujeva s Čagajevem byl zrušen, Uzbek má žloutenku

Sport

  22:23aktualizováno  22:50
Boxerský duel mezi Ruslanem Čagajevem a Nikolajem Valujevem o profesionální titul organizace WBA se v sobotu neuskuteční.

Čagajev Valujeva nešetřil. foto: AFP

 V dějišti souboje Helsinkách dnes finský svaz nedal Čagajevovi svolení nastoupit, protože při obligátní lékařské prohlídce před zápasem byla podle agentury SID zjištěna v boxerově krvi žloutenka typu B.

"Čagajev nesplňuje lékařské podmínky Finské boxerské federace," citovala bez bližších podrobností jednoho z finských funkcionářů agentury AP. V souladu s místními zákony bylo zrušeno všech 11 naplánovaných duelů, historicky první galavečer s boxerským soubojem o titul mistra světa na finském území tak skončil fiaskem.

Čagajev podle SID trpí nemocí delší dobu. Už v říjnu 2007 kvůli ní musel zrušit duel s mistrem světa organizace WBO Sultanem Ibragimovem z Ruska.

Podle Michaela Ehnerta, lékaře Uzbekovy stáje Universum, ale nemoc už není nakažlivá. Valujevova strana si pro jistotu ještě vyžádala jeden test, který teď údajně prokázal, že drobné nebezpečí přenosu přece jen existuje.

"Strašně rád bych tenhle zápas absolvoval, ale za těchto okolností to není možné," konstatoval ruský obr Valujev. "Naší prioritou je Nikolajovo zdraví. A to nebylo garantováno," doplnil šéf jeho stáje Sauerland Chris Meyer.

Valujevovým cílem přitom bylo deklasovat Čagajeva a odčinit nečekané zaváhání z dubna 2007. Jejich odvetný souboj byl přitom už dvakrát zrušen kvůli zraněním uzbeckého boxera.

Pás organizace WBA momentálně drží oba, neboť Valujev jej vybojoval v dalších soubojích, v době, kdy byl Čagajev oficiálně zraněný. Přidělen mu však byl pouze dočasně, provizorně.

Autor: