3. srpna 2010 10:41, aktualizováno  17:16 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Boxerská událost roku v Praze: kontroverzní 'zvíře' Tyson poprvé v Česku

Tyson (vlevo) s Holyfieldem v roce 1997. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tyson (vlevo) s Holyfieldem v roce 1997. | foto: internetČTK

PRAHA Jeden z nejslavnějších boxerů historie Mike "Iron" Tyson zavítá poprvé do Česka. V říjnu stráví bývalý nejmladší šampion těžké váhy podle Pražského deníku v Praze šest dní.

ROZHOVOR

Čtyřiačtyřicetiletý Tyson, který ukončil kariéru pro nedostatek motivace před pěti lety porážkou s irským pořízkem Kevinem McBridem, se má v české metropoli setkat s obchodními partnery, měl by vést trénink a také podpořit charitativní projekt dětí v motolské nemocnici.

MIKE TYSON

Narozen: 30.6.1966 v Brooklynu
Výška: 178 cm
Váha: 110 kg (v dobách své největší slávy)
Bilance: 50 výher (44 k.o.) - 6 porážek, 2 NC (diskvalifikace), dvojnásobný absolutní šampion těžké váhy, nejmladší mistr světa v historii.

"Vrcholem bude galavečer na Žofíně," řekl Pražskému deníku promotér Petr Havrda. Tyson má prý o Praze nečekané znalosti, které dokázal v dopise zaslaném českým promotérům. "Rád bych se projel na koni někde za městem, projel po Vltavě a prošel i Pražský hrad, který je prý nádhernou památkou," citoval list z boxerova dopisu.

Bouřlivák boxerského světa, který se narodil 30. června 1966 v Brooklynu patří mezi největší osobnosti profesionálního boxu. V roce 1986 se po výhře nad Trevorem Berbickem stal nejmladším šampionem těžké váhy a následně dvakrát absolutním šampionem, když měl v moci tituly WBC, WBA a IBF.

Jeho život lemují ovšem také rodinné tragédie a konflikty se zákonem. Desítky deliktů měl na svém kontě již jako nezletilý a vše vyvrcholilo v roce 1992, kdy byl obviněn a odsouzen za znásilnění královny krásy Desiree Washingtonové. Stalo se tak po rozpadu jeho manželstí a úmrtí matky i legendárního kouče D´Amata.

ZÁPAS TYSON-HOLYFIELD, KDY PŘIŠEL HOLYFIELD O UCHO:

Po návratu z vězení Tyson opět vybojoval titul světového šampiona a v letech 1996 a 1997 se utkal ve slavných duelech s Evanderem Holyfieldem. První úchvatnou boxerskou bitvu prohrál, ve druhé ukousnul svému soupeři kus ušního boltce a způsobil tak jeden z největších skandálů v historii boxu, po které mu byla odebrána licence.

Do ringu se vrátil v roce 1999 a tři roky později svedl svou poslední velkou bitvu, když v osmi kolech padl pod údery Lennoxe Lewise, tehdejšího absolutního šampiona. Následně vyhrál již jen dva z pěti duelů a v roce 2005 ukončil kariéru. Loni se chvíli spekulovalo o návratu do ringu proti jeho velkému soupeři Evanderu Holyfieldovi, ani ropné dolary však kohouty k duelu nepřesvědčili.

A to přesto, že v roce 2003 ohlásil bankrot, když dokázal prohospodařit výdělek odhadem více jak půl miliardy dolarů. Letos na podzim byl měl být uveden do mezinárodní boxerské síně slávy.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz