Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Boxerský zmatek sjednotí titul absolutního mistra

Vladimir Kličko a jeho trenér Emanuel Steward  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Kličko a jeho trenér Emanuel Steward | foto: Reuters

PRAHA/HAMBURK Bude to boxerský souboj desetiletí. Sobotní střet dvou gigantů profesionální těžké váhy mezi Vladimirem Kličkem a Davidem Hayem ale s sebou přinese více než jen ostré předzápasové výměny názorů a parádní boxerské představení mezi šestnácti provazy na fotbalovém stadionu v Hamburku.

Vítěz duelu kromě vylepšení bankovního účtu získá také právo nazývat se absolutním šampionem těžké váhy. V čem tkví kouzlo slovního spojení absolutní šampion? Svět profesionálního boxu uznává 12 organizací, včetně čtyř nejprestižnějších. Jen šampioni WBA, WBC, IBF a WBO mohou být po konci kariéry uvedeni do Mezinárodní boxerské síně slávy. Čím si "velká čtyřka" vydobyla své výsadní postavení?

Nejstarší organizací je WBA, která vznikla v roce 1962 jako následovnice NBA (Americké národní asociace). Dlouho byla také nejprestižnější, než její sílu poškodila korupční aféra čelných představitelů v roce 1982. Možná i to způsobilo, že nejsledovanější boxerský talent 80. let minulého století – Mike Tyson – jako první ze svých pásů získal do držení v roce 1986 titul organizace WBC. Ta vznikla v roce 1963 v Mexiku jako protiváha právě k WBA.

David Haye.

"Pokud bych mohl, chtěl bych být šampionem WBC. Má asi největší kredit, i když boxeři uznávají všechny čtyři," prozradil LN boxerský trenér a odborník Marek Šimák. WBC je ze všech organizací největší, jejím členem je 161 zemí světa.

Dvacet let po WBC byla založena i třetí z organizací – IBF. Její vznik byl hodně divoký. Když na výročním setkání WBA v Portoriku nezískal šéf americké federace Bob Lee křeslo prezidenta WBA, rozhodl se vytvořit vlastní organizaci. O čtyři roky později se stal Tyson prvním boxerem těžké váhy, který sjednotil pásy všech tří organizací a stal se absolutním šampionem.

Jako poslední se do rodiny "velké čtyřky" přiřadila WBO, která vznikla v roce 1989 v Dominikánské republice. Její cesta k uznání ale trvala téměř deset let a byla protkána řadou skandálů. Až šampioni jako Oscar de la Hoya či Vladimir Kličko získali mladé organizaci respekt.

Vladimir Kličko.

Právě proto, že WBO existuje jen necelých 22 let, platí, že za absolutního šampiona některé ze sedmnácti váhových kategorií se může považovat držitel tří ze čtyř těchto pásů. I to je ale mnohdy kousek nad síly boxerů i jejich manažerů. "Finanční krize nyní pomohla tomu, že někdo v těžké váze nyní po jedenácti letech sjednotí tituly," vysvětlil Šimák.

Ne, souboj Klička (šampion WBO a IBF) s Hayem (WBA) nebude tuctový. Být prvním absolutním mistrem světa těžké váhy po jedenácti letech a zařadit se bok Lewise, Tysona či Holyfielda představuje pro oba soky možná větší motivaci než tučný šek za vítězství.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...