Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brabec: Jsem zvědavý, co mě čeká

Sport

  11:19
PRAHA - Ve Slavii působí už rok a čtvrt, stal se jejím kapitánem, jenže účast v derby se Spartou se mu vyhýbala. Loni na podzim kvůli zranění, na jaře ho zase do hry nepustil karetní trest. Premiéry v nejvíc sledovaném zápase fotbalové ligy se šéf červenobílé obrany Erich Brabec (31) dočká až napotřetí – dnes na Letné.

Erich Brabec v dresu Slavie. foto: ČTK

Cítíte větší zodpovědnost a nervozitu?
Zatím nervozitu nevnímám. Přijde to asi až v den zápasu. Už teď jsem ale trošku napjatý.  Na druhou stranu jsem dost zkušený, že by mě to nemělo moc ovlivnit.

Když jde někdo poprvé do derby, čeká ho nějaký rituál nebo snad i zápisné?
Jo, to ještě nevím. Ligový zápas jsem za Slavii už odehrál, gól v lize jsem už taky vstřelil. Teď naposledy proti Vaslui jsem dal gól v pohárech a něco na mě spoluhráči zkoušeli. Nějak jsem se z toho vymluvil a věřím, že to zvládnu i tentokrát.

Kromě Česka jste si fotbal zahrál v Rusku, Turecku, Rakousku a Švýcarsku. Zažil jste tam zápas, který by se dal se soubojem pražských "S" porovnat?
V Dynamu Moskva jich zažijete kvůli velkému počtu moskevských klubů deset za rok. Takové utkání potom přichází každých čtrnáct dní. Derby Dynamo–Spartak nebo Dynamo–CSKA jsou hodně vypjatá mezi hráči na hřišti i fanoušky v hledišti. S derby tedy mám zkušenosti, ale i tak jsem zvědavý, co mě na Letné čeká.

Jaký jste měl vztah k derby před příchodem do Slavie? Komu jste v něm fandil?
Že bych vyloženě někomu fandil, to ne. Zápas jsem sledoval pravidelně jako celá fotbalová veřejnost. Cítil jsem ten náboj, které derby přináší. Zápas to potom většinou i naplnil. Nejlepší hráči v lize předvádí nejlepší hru na hranici svých možností. Věřím, že tak to bude vypadat i tentokrát. Kdybychom navíc zopakovali výsledek z poslední sezony, kdy jsme na Letné vyhráli 2:0, bylo by to super.

Podléháte hodně atmosféře, nebo se snažíte držet si odstup?
Člověk tomu podlehnout úplně nemůže. Devadesát minut se musí soustředit na sebe, svůj výkon a svůj mančaft. Myslím, že všichni ostatní to mají podobně.

V rakouském Paschingu jste se v sezoně 2005/06 potkal se kapitánem Sparty Petrem Voříškem. Udržujete kontakty i nyní
Máme spolu dobrý vztah, i když teď stojíme na opačných stranách. Vídáme se stále párkrát do měsíce. Není to ale tak, že bychom ze sebe tahali, co se děje v kabinách Slavie a Sparty. Naše rozhovory se točí výhradně okolo našich osobních problémů a starostí. Proto mě těší, že se Petrovi podařilo potom, co ho poslali do Mladé Boleslavi, prosadit a teď je jedním ze základních článků sparťanské  sestavy.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...