To skotské hřiště je pro golfisty doslova mekkou. Takovou, že St. Andrews hostí British Open pouze jednou za pět roků. O to obdivuhodnější vám pak možná přijde, že na něm Tiger Woods vyhrál v letech 2000 i 2005.
Jenže časy se mění. A Woods je teď jiný než kdysi. Zhrzený sexuálním skandálem, utrápený před rozvodem, snad neustále zachmuřený. A pochopitelně – trápící se na greenu. Dokonce tak, že už byl donucen opustit svůj oblíbený putter, s nímž během jedenácti let vyhrál 72 turnajů a 13 podniků kategorie major.
"Nastal čas na změnu," okomentoval svůj krok. Rozhodl se pro něj až nedávno, těsně před startem 139. ročníku British Open, které letos slaví 150. výročí svého založení. A co od dneška do neděle hostí vyvolené, kteří se na slavném hřišti Old Course znovu střetnou o klaretový džbán.
Přinese Tigerovi štěstí také letos? Nebo je to pouhá utopie? A zůstane vůbec ještě na pozici světové jedničky? Těch otázek se v mraveništi spekulací hemží spousta... A stejně jako pro Woodsovy fanoušky jsou stejně fascinující i pro ty Phila Mickelsona.
Právě 40letý Američan útočil na světový trůn už na konci června během US Open, jenže v Pebble Beach se nakonec dělil se svým hlavním rivalem o konečné 4. místo. V St. Andrews na něj chce zaútočit znovu. Experti nad Tigerem pochybují a Mickelson cítí šanci. Vlastně je to v posledních turnajích neustále dokola.
"Není ve formě," říká i caddy
Však to má svou logiku. Woods se stále úplně neoklepal ze záletnické aféry, která poznamenala jeho sportovní i osobní život. Rozvod s manželkou Elin je na spadnutí a 34letý golfista tím navíc může přijít v přepočtu až o 16 miliard korun. "Jsem si jist, že má v hlavě věci, které mu vše nesmírně znesnadňují," tvrdí i Tom Watson.
Hrající legenda před rokem v 60 letech skončila na British Open druhá až po play off rozstřelu, zatímco Woods neprošel cutem. Těžko hádat, zda něco podobného hrozí Tigerovi i letos. Sám jeho caddy Steve Williams ale přiznává: "Do optimální formy má daleko." Přesto ho bookmakeři nezavrhli a stále mu věří, i proto Woods ze seznamu favoritů stále nezmizel.
Jenže kolik byste na něj vsadili? Od loňského listopadu nevyhrál jediný turnaj, jeho hře chybí přesnost i klid. Narychlo navíc začal experimentovat s holemi, což sám vysvětluje poněkud "pomalejšími greeny na zdejším hřišti". "A puttování přece rozlišuje vítěze od poražených," říká caddy Williams. "Zvlášť na Old Course bývá klíčovým prvkem."
Woods pronesl: "Je fajn být zpátky. Tohle hřiště miluju." Symbolicky je však stejně nepředvídatelné jako jeho momentální forma. Když v St. Andrews totiž trénoval na blížící se turnaj, dlouhý odpal z jedenáctky skončil na greenu jamky s číslem 7. V tu chvíli totiž foukal vítr, pro The Open tolik pověstný, rychlostí až 80 km/h.
"V takových podmínkách neumí hrát nikdo," řekl Tiger se zamračeným obočím. A sklopenou hlavou, protože davům fanoušků se zatím vyhýbá. "Má teď těžký život," prohlásil o něm Watson. I tak ho dopředu neodepisujte. Je to přece Tiger Woods. A kde jinde by měl naopak procitnout?