Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

British Open startuje: Mekka golfu. Tam touží soužící se Woods ožít

Tiger Woods. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tiger Woods. | foto: Reuters

ST. ANDREWS/PRAHA Uhájí trápící se Tiger Woods své místo na světovém trůnu? Poslední měsíce zní ta otázka stále častěji. British Open na ni možná brzy odpoví. Turnaj v kolébce golfu začíná.

To skotské hřiště je pro golfisty doslova mekkou. Takovou, že St. Andrews hostí British Open pouze jednou za pět roků. O to obdivuhodnější vám pak možná přijde, že na něm Tiger Woods vyhrál v letech 2000 i 2005.

Jenže časy se mění. A Woods je teď jiný než kdysi. Zhrzený sexuálním skandálem, utrápený před rozvodem, snad neustále zachmuřený. A pochopitelně – trápící se na greenu. Dokonce tak, že už byl donucen opustit svůj oblíbený putter, s nímž během jedenácti let vyhrál 72 turnajů a 13 podniků kategorie major.

Tiger Woods a John Daly.

"Nastal čas na změnu," okomentoval svůj krok. Rozhodl se pro něj až nedávno, těsně před startem 139. ročníku British Open, které letos slaví 150. výročí svého založení. A co od dneška do neděle hostí vyvolené, kteří se na slavném hřišti Old Course znovu střetnou o klaretový džbán.

Přinese Tigerovi štěstí také letos? Nebo je to pouhá utopie? A zůstane vůbec ještě na pozici světové jedničky? Těch otázek se v mraveništi spekulací hemží spousta... A stejně jako pro Woodsovy fanoušky jsou stejně fascinující i pro ty Phila Mickelsona.

Právě 40letý Američan útočil na světový trůn už na konci června během US Open, jenže v Pebble Beach se nakonec dělil se svým hlavním rivalem o konečné 4. místo. V St. Andrews na něj chce zaútočit znovu. Experti nad Tigerem pochybují a Mickelson cítí šanci. Vlastně je to v posledních turnajích neustále dokola.

Tiger Woods.

"Není ve formě," říká i caddy
Však to má svou logiku. Woods se stále úplně neoklepal ze záletnické aféry, která poznamenala jeho sportovní i osobní život. Rozvod s manželkou Elin je na spadnutí a 34letý golfista tím navíc může přijít v přepočtu až o 16 miliard korun. "Jsem si jist, že má v hlavě věci, které mu vše nesmírně znesnadňují," tvrdí i Tom Watson.

Hrající legenda před rokem v 60 letech skončila na British Open druhá až po play off rozstřelu, zatímco Woods neprošel cutem. Těžko hádat, zda něco podobného hrozí Tigerovi i letos. Sám jeho caddy Steve Williams ale přiznává: "Do optimální formy má daleko." Přesto ho bookmakeři nezavrhli a stále mu věří, i proto Woods ze seznamu favoritů stále nezmizel.

Tiger Woods.

Jenže kolik byste na něj vsadili? Od loňského listopadu nevyhrál jediný turnaj, jeho hře chybí přesnost i klid. Narychlo navíc začal experimentovat s holemi, což sám vysvětluje poněkud "pomalejšími greeny na zdejším hřišti". "A puttování přece rozlišuje vítěze od poražených," říká caddy Williams. "Zvlášť na Old Course bývá klíčovým prvkem."

Woods pronesl: "Je fajn být zpátky. Tohle hřiště miluju." Symbolicky je však stejně nepředvídatelné jako jeho momentální forma. Když v St. Andrews totiž trénoval na blížící se turnaj, dlouhý odpal z jedenáctky skončil na greenu jamky s číslem 7. V tu chvíli totiž foukal vítr, pro The Open tolik pověstný, rychlostí až 80 km/h.

"V takových podmínkách neumí hrát nikdo," řekl Tiger se zamračeným obočím. A sklopenou hlavou, protože davům fanoušků se zatím vyhýbá. "Má teď těžký život," prohlásil o něm Watson. I tak ho dopředu neodepisujte. Je to přece Tiger Woods. A kde jinde by měl naopak procitnout?

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...