Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britové mají jen Murraye. Náš mužský tenis je katastrofa, míní legenda

Davis Cup

  17:00
LONDÝN/PRAHA - Když loni vyhrál olympiádu v Londýně, britský tenis jásal. Momentálně druhý hráč světa Andy Murray pak na US Open přidal i svůj první grandslamový titul a doma v rodné zemi bylo ještě veseleji. Díky úspěchům pětadvacetiletého Skota však nezmizí problémy, se kterými se mužský tenis v Británii potýká. Za osamělou hvězdou se totiž otevírá obrovská propast. Druhému nejvýše nasazenému hráči Jamesu Wardovi (26 let) totiž patří až 217. příčka.

Britský tenista Andy Murray foto: Reuters

"Otřesné. Je ostuda, že nemám žádného tenistu v nejlepší dvoustovce žebříčku," zlobí se legendární Tim Henman, někdejší britská jednička a bývalý čtvrtý tenista pořadí ATP. Co ho tak naštvalo? Británii čeká na podzim v Davis Cupu baráž s Chorvatskem. A jen díky Murrayovi, který přislíbil účast, mají šanci, že se poprvé od roku 2008 vrátí do elitní Světové skupiny. Vždyť největší mladou nadějí Británie je dvaadvacetiletý hrdina daviscupového čtvrtfinále nižší skupiny Dan Evans.

324. muž světového pořadí vybojoval nad Ruskem vítězný bod, ale zároveň sám přiznává, že sportu nedává maximum. "Netrénuju naplno a každý den. Evidentně svou práci nedělám dobře. Když dřu, tak se značně zlepšuju. Cítím to na sobě. Lidé mi říkají, že mám velký potenciál, ale že musím makat. Jenže zatím se mi nepodařilo přinutit, abych ze sebe vymačkal maximum," přiznává Evans. Podle expertů má přitom na to, aby se dostal až do první padesátky pořadí a stal se spolehlivou britskou dvojkou.

Nadaný tenista, ale špatný přístup

"Dan je skvělý tenista, ale má mizerný přístup. Pokud bude takhle přemýšlet i dál, tak to nikam nedotáhne," myslí si o mladíkovi Henman. A podobný názor má na Evanse, který v juniorských letech šikovností převyšoval vrstevníky, i tenisový expert BBC. "Ve své generaci je jedním z nejnadanějších hráčů. A to vůbec nepřeháním," tvrdí Jonathan Overend. Další tři britští tenisté ve třetí světové stovce Jamie Baker, Josh Goodall a Alex Bogdanovic už přesáhli věk pětadvaceti let a o perspektivní budoucnosti se u nich nedá hovořit.

"Alespoň, že máme Andyho Murraye, který je pro začínající britské mladíky tím jediným správným příkladem," chválí světovou dvojku Henman, sříbrný medailista z dvouhry olympijských her 1996 v Atlantě. Právě Murray, svěřenec slavného ostravského rodáka Ivana Lendla, se nad stavem britského mužského tenistu také už nekolikrát pozastavil. Naposledy to bylo, když vyhrál před vlastním publikem londýnskou olympiádu. "Je třeba přivést víc dětí ke sportu," říká. "Jedině tak můžeme být úspěšní a konkurenceschopní."

Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky
Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky

Krásný, čistý, divoký a poměrně velký kout naší vlasti. Národní park, chráněná krajinná oblast, nádherná příroda, kam se podíváš. To je Šumava. Pro...

Mohlo by vás zajímat