Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brňanky díky skvělému závěru porazily Valencii

Sport

  19:53
BRNO - Až lépe zvládnutá koncovka dnes zajistila basketbalistkám Gambrinusu Sika Brno vítězství v druhém kole Evropské ligy nad Valencií 69:63. Brňanky doma po většinu zápasu prohrávaly a skóre se jim podařilo otočit až v poslední čtvrtině.

Jana Veselá (vpravo) a Petra Kulichová (vlevo) z BK Gambrinus Sika Brno v souboji s Elenou Tomikidouovou (uprostřed) z Valencie v utkání 2. kola Evropské ligy. foto: Igor Šefr, ČTK

Celý úvodní poločas diktovaly tempo basketbalistky Valencie, které vynikaly kvalitní obrannou hrou, v níž se prosazovala i 213 cm vysoká polská pivotka Dydeková. Naopak obhájkyně prvenství hrály v úvodu dost nervózně, chyběla jim odvaha ke střelbě i přesnost přihrávek. Pouze Nolanová se často pokoušela o zakončení, její střely ale většinou nemířily přesně: v úvodní dvacetiminutovce se z deseti pokusů trefila pouze dvakrát.

K prvnímu trháku dopomohly Valencii čtyři úspěšné tříbodové střely po sobě. Tři trojky zaznamenala Aguilarová a jednu přidala Feasterová. Po této kanonádě získaly Španělky v 9. minutě sedmibodový náskok 17:10. Výraznou oporou byla i jednačtyřicetiletá Tornikiduová, která vynikala takřka neomylnou koncovkou.

Při skřípající koncovce ze střední vzdálenosti se pokoušely Brňanky kombinovat až do podkošového prostoru. Tam však při střeleckých pokusech stereotypně narážely na neprostupnou zeď, kterou vytvořila svýma dlouhýma rukama Dydeková.

I když se Brňanky v druhé čtvrtině pokoušely o zvrat, jejich útočné kombinace dál postrádaly nápaditost a koncovka ve srovnání se soupeřkami výrazně pokulhávala. Navíc už v 16. minutě měla pivotka Kulichová na svém kontě tři osobní chyby a trenér Bobrovský ji musel šetřit. Teprve před přestávkou se začaly prosazovat ve střelbě obě Američanky Nolanová a
Youngová a Moravankám se podařilo snížit na poločasový rozdíl čtyř bodů.

Nápor po změně stran vedla pivotka Kulichová, k níž se postupně přidaly i další spoluhráčky. V 26. minutě po koši Nolanové Brňanky poprvé v zápase získaly jednobodový náskok 42:41, na chvilkové vydechnutí ale domácí basketbalistky hned doplatily. Chyby v rozehrávce hráčky Valencie pohotově trestaly a získaly zpět sedmibodový náskok.

Brňanky ale nerezignovaly. Do svých akcí přidaly rychlost, v průběhu necelých dvou minut se jim podařilo opět otočit výsledek a pět minut před koncem získat jednobodový náskok 56:55. Zápas získal dramatický náboj, oba týmy se střídaly v jednobodovém vedení a domácí výběr definitivně rozhodl o svém úspěchu až v poslední minutě.

Gambrinus Sika Brno - Ros Casares Valencie 69:63 (12:20, 33:37, 46:52)
Nejvíce bodů: Nolanová 22, Kulichová 18, Večeřová 10 - Tornikiduová 24, Miltonová 16, Aguilarová 9. Rozhodčí: Cmikiewicz (Pol.), Vucovič (Slovin.). Fauly: 16:19. Trestné hody: 17/12 - 12/6. Trojky: 2:5. Diváci: 1200.
Autor: