Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Brněnské basketbalistky slaví postup do Final four

22:20
BOURGES - Tříbodový koš Evy Vítečkové minutu před koncem utkání zajistil brněnským basketbalistkám vítězství 70:69 ve třetím čtvrtfinále play off Evropské ligy v Bourges.

Eva Vítečková z Gambrinusu Brno (vpravo) se snaží obejít Catherine Melainovou z francouzského týmu Bourges Basket foto: Igor ŠefrČTK

České mistryně vyhrály čtvrtfinálovou sérii 2:1 na zápasy a postoupily počtvrté za sebou do turnaje Final Four.

Závěrečný turnaj se koná od 31. března do 2. dubna, místo zatím není určeno. Brňanky se v semifinále utkají s Valenciennes, druhou dvojici tvoří obhájkyně vítězství ze Samary a Lietuvos Vilnius.

Stejně jako v předcházejících dvou čtvrtfinálových soubojích se i tentokrát skóre na obou stranách přelévalo ve vlnách. Hned po šesti sekundách vstřelila první koš pivotka Kulichová,
Francouzky ale stačily odpovědět po rychlých akcích hned šesti body za sebou.

České hráčky reagovaly zpřesněním obrany a důraz proložily bleskovými protiútoky s přesným zakončením. Tyto zbraně vedly k nečekané třináctibodové šňůře. Po sedmi minutách vedly Brňanky 15:6 a znervóznělé hráčky Bourges uklidnila dvěma koši až Godinová.

Po nich se Francouzky vzpamatovaly a začaly pomalu korigovat ztrátu, kterou v poslední sekundě první čtvrtiny upravila tříbodovou střelou na pětibodový rozdíl 18:23 Lotyška
Jekabsoneová.

Vedle tradičních opor Veselé a Miltonové se v dresu brněnského týmu dařilo i druhé Američance Salesové, jež se probrala z útlumu, jež ji provázel v předcházejících dvou
zápasech. Aktivně hrající Brňanky si celou úvodní čtvrthodinu udržovaly náskok minimálně šesti bodů, ale v bouřlivém prostředí hráčky Bourges ožily a těsně před koncem poločasu opět vedly jednobodovým rozdílem 37:36.

Klid do přestávky dala dvě sekundy před klaksonem úspěšná trojka Vítečkové. Vzrůstající nervozita na obou stranách poznamenala hru po změně stran. V podkošových soubojích se prosazovaly Miltonová s Kulichovou, které také pomohly Gambrinusu k vrácení šestibodového
náskoku. Z krize pomohla Bourges zkušená Melainová, která se v prvním poločase střelecky trápila, dvěma koši ale stáhla náskok a závěr zápasu už přinesl dramatickou bitvu.

V ní ale měly Brňanky ztíženou úlohu, neboť kvůli čtyřem osobním chybách si musel
trenér Bobrovský šetřit na poslední minuty obě pivotky Miltonovou a Kulichovou. Čtyři minuty před koncem hráčky Bourges získaly zásluhou pěti bodů Španělky Palauové náskok 66:61. V koncovce prokázala pevné nervy Machová, která proměnila po dvou průnicích všechny čtyři
trestné body a vítěznou tečku dala trojka Vítečkové, díky níž Brňanky vedly minutu před koncem zápasu 70:68. Francouzky se sice ještě zoufale snažily o zvrat, Ngoyisaová ale proměnila pouze jeden trestný hod a v poslední sekundě netrefila Godinová koš z
tříbodového pokusu.

"Všechny naše hráčky odvedly velmi dobrý výkon. Splnil se mi další basketbalový trenérský sen, kterým bylo vyhrát třetí čtvrtfinálové utkání na půdě soupeřek o jediný bod," řekl po
zápase trenér Jan Bobrovský.

"Vítězství a postup jsme doslova vydřeli. Ocenil bych zejména neskutečně bojovný výkon Machové, jejíž zásluhou jsme zvrátili koncovku. Opět byli proti nám rozhodčí. Bourges hrálo stejně tvrdě jako v Brně, přitom poměr faulů byl 14:24 v náš neprospěch. O to cennější je ale konečné vítězství," dodal brněnský kouč.

CJM Bourges - Gambrinus Sika Brno 69:70 (18:23, 37:39, 53:54)
Nejvíce bodů: Palauová 12, Godinová 11, Melainová 10 - Machová a Kulichová po 13, Miltonová a Vítečková po 11. Rozhodčí: Bertrand (Švýc.), Sinterniklaas (Niz.). Fauly: 14:24. Trestné hody: 26/19 - 13/11. Trojky: 8:5. Diváci: 3500. Konečný stav série: 1:2.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...