Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brněnské Velké ceně opět chybí peníze. Viní stát z nečinnosti

Sport

  16:01
BRNO/PRAHA - Organizátoři Velké ceny České republiky silničních motocyklů v Brně opět řeší finanční potíže. Ekonomika byla v minulosti velkým problémem mistrovství světa na Masarykově okruhu, od roku 2016 však závody místo majitele okruhu zastřešuje takzvaný Spolek pro Grand Prix založený právě pro tuto akci a jeho zástupci v předchozích dvou letech bez větších problémů získali předjednanou dotaci od státu.

Ital Valentino Rossi v čele vláčku jezdců při GP Argentiny. foto: ČTK/AP

Letos však doposud od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy žádné finance nedostali a dva dny před startem závodního víkendu nemají oficiálně ani příslib výše podpory. Podle MŠMT je však chyba na straně spolku, který nedodal potřebné podklady, dotace ve výši 39 milionů je jinak od května schválena.

„Osobně jsem věřil, že po dvou letech, kdy vše z pohledu financí klaplo, vše poběží hladce i letos,“ řekl primátor Brna Petr Vokřál na dnešní tiskové konferenci.

Opak je ale pravdou. Spolek založený městem Brnem, Jihomoravským krajem a regionální centrálou cestovního ruchu podal žádost o dotaci na konci prosince. Od března začal postupně odpovídat na doplňující dotazy představitelů MŠMT. Vokřál se nad řadou z nich podivil, neboť MŠMT má z minulých let k dispozici veškeré dostupné informace včetně závěrečných vyúčtování.

Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že chyba je na straně spolku. Dotaci podle MŠMT už mohl obdržet nejpozději 15. července, ale nesplnil podmínky. „Jako příjemce měl provést jediný úkon, a to upravit rozpočet akce a přílohy rozhodnutí tak, aby byly v souladu s navrženou dotací,“ uvedlo ministerstvo s dodatkem, že podklady předal zástupce spolku teprve dnes odpoledne.

Spolek žádal o dotaci 100 milionů korun, přiděleno mu bylo 39 milionů. V minulých letech stát Velkou cenu dotoval částkou přibližně 70 milionů korun, dalších 20 milionů korun přidal jihomoravský kraj a 10 milionů uvolnilo město Brno. Všechny peníze byly použity na platbu takzvaného zalistovacího poplatku promotérovi MS, společnosti Dorna. V případě českého pořadatele se jedná o 4,1 milionu eur.

„Teď čekáme, jak zareaguje MŠMT. Tři roky jsme budovali důvěryhodnost u Dorny a teď jsme zase zpět, kde jsme byli před lety. Navíc má vše i negativní dopad na prodej vstupenek v zahraničí, kde se o našich problémech již píše. Jsou tady i signály, že pokud se neprobereme, tak bychom mohli o akci přijít,“ uvedl Vokřál a dodal, že promotér nebude mít problém najít místo Brna jiného pořadatele.

Vokřál zároveň věří, že po závěrečném vyúčtování spolek od státu finance získá, současnou situaci ale považuje za dlouhodobě neudržitelnou. „Až budeme mít po skončení závodů hotové vyúčtování, tak požádáme vládu, aby se vyjádřila, jak se k podobným velkým akcím postaví. Abychom si příště ušetřili tyto nervy,“ dodal Vokřál.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!