Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brněnské 'Žabiny' zažívají těžké časy

Sport

  11:56
BRNO - Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno zažívají druhý nejhorší start do Evropské ligy ve své historii. Tým finalistek předchozího ročníku prestižní klubové soutěže je po šestém kole až čtvrtý v tabulce základní skupiny B s bilancí dvou vítězství a čtyř porážek. Ve středu v Benátkách uzavřely české mistryně nevydařenou sérii tří zápasů za sebou na palubovkách soupeřek.

Holky z Gambrinusu Sika Brno získaly třináctý basketbalový titul za sebou. foto: ČTK

"Nedaří se nám podle představ. Sice bojujeme, ale pak přijdou nečekané výpadky, po kterých nabídneme soupeřkám dlouhé bodové šňůry, a je po nadějích. Jsme v herní krizi. Rády bychom se z ní dostaly, ale nevíme jak," přiznala po středeční prohře v Benátkách slovenská opora Zuzana Žirková.

Zkušený kouč Jan Bobrovský, který přivedl brněnské basketbalistky k největším českým klubových úspěchům a reprezentaci až k titulu mistryň Evropy, vidí současnou krizi hlavně v nezvládnutí obranných úkolů. "Nikdy v minulosti jsme tolik v obraně nechybovali jako nyní. Chvíli hrajeme dobře, potom přijde nečekaný výpadek a hráčky se nestačí ani vrátit do obrany. A soupeřky nám sází laciné koše," uvedl Bobrovský.

Tato situace potkala brněnské basketbalistky ve středečním souboji s nováčkem soutěže hned dvakrát. Ve druhé čtvrtině doplatily na krizi šňůrou šestnácti bodů, manko dotáhly, ale druhý výpadek v úvodu závěrečné části už napravit nestihly.

Oproti minulé, mimořádně úspěšné sezoně došlo přitom v kádru pouze ke dvěma změnám. Do Valencie zamířily reprezentantky Ivana Večeřová a Jana Veselá, místo nich přišly Lotyška Liene Jansoneová a Maďarka Zsófia Fegyvernekyová.

Na klíčových hráčkách české reprezentace Haně Horákové, Evě Vítečkové a Petře Kulichové se ale podle všeho projevuje únava z náročného pětiletého programu bez delší odpočinkové pauzy.

Vedle klubových startů totiž absolvovaly postupně v roce 2003 "stříbrné" ME v Řecku, následně olympijské hry v Aténách, "zlaté" ME v Turecku, mistrovství světa v Brazílii, předloni ME v Itálii a letos olympijské hry v Číně. Všechny tyto reprezentační akce na rozdíl od minulosti FIBA posunula až na srpnové a zářijové termíny. Tím se prodloužila doba přípravy na tyto akce, které bývaly s výjimkou olympiád na přelomu května a června. Úměrně s tím se zkrátila doba na odpočinek. Horší start do Evropské ligy potkal brněnské basketbalistky jen jednou.

Před sedmi lety čekaly na první vítězství až do šestého kola, kdy na domácí palubovce porazily Vilnius. V závěru základní části se přece jen zlepšily a s bilancí šesti vítězství a osmi porážek skončily na šestém místě. Při tehdejším systému dvou skupin po osmi týmech to na postup do play off nestačilo.

"Máme nyní před sebou výhodu domácích zápasů. Musíme se pokusit dostat pod sebe někoho z dvojice Šoproň, CSKA Moskva. Hlavně ale musíme zlepšit herní projev," uvedl manažer brněnského klubu Jiří Hamza. Los v závěru základní skupiny mají brněnské basketbalistky příznivý, neboť budou v posledních čtyřech kolech hrát třikrát doma s Lille, Rigou a Šoproní. Jen jednou je čeká zápas na palubovce soupeřek, v Moskvě s CSKA.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!