Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brno hostí ‚malé Le Mans‘. Do dvanáctihodinovky vyrazí padesátka automobilů

Sport

  13:18
BRNO/PRAHA - Speciály známé z legendární čtyřiadvacetihodinovky Le Mans včetně vozů Aston Martin Vantage, Ferrari 458 či Porsche 991 se druhý říjnový víkend utkají na brněnském Masarykově okruhu. Dvanáctihodinový závod zakončí letošní vytrvalostní seriál 24H Series.

Momentka ze závodu. foto: 24hseries.com

„Na brněnské dvanáctihodinovce je spousta zajímavostí. Na startovním roštu bude 51 vozidel a týmy z 25 zemí celého světa. Bude to náš první závod v Brně a vážně se na něj těšíme,“ popisuje Natasha Mark z pořadatelské nizozemské agentury Creventic.

Domácí fanoušci se budou jistě nejvíc soustředit na české jezdce. A těch je na startovní listině spousta. Včetně nejsilnější (a nejhlučnější) kategorie A6, kde budou o body bojovat hned dva české týmy.

Program Hankook 12Hours Epilog Brno

Pátek, 9. října
14.00 až 15.30: volný trénink
15.45 až 17.15: kvalifikace
19.15 až 20.15: noční trénink

Sobota, 10. října
12.00: start závodu
00.00: cíl závodu
00.15: vyhlášení vítězů

Scuderia Praha s červeným vozem Ferrari 458 Italia GT3 a Šenkýř Motorsport s BMW Z4 GT3. Hlavními soupeři pro ně bude skupina mercedesů SLS AMG GT3 a Porsche 997 GT3 R německé stáje HB Racing Team Herberth.

Obrovským lákadlem je účast jednoho z nejúspěšnějších českých jezdů Tomáše Engeho. Ten bude společně s Jihoafričankou Naomi Schiff a Rakušanem Reinhardem Kofflerem hájit barvy brněnského týmu RTR Projects v nízkém speciálu KTM X-BOW.

„Náš nejbližší cíl je jasný. Obstát v tomto závodě. Není to snadný cíl, je to první start X-BOW GT4 v tak dlouhém vytrvalostním závodě, ale budeme připraveni se poprat s tím, co nás v průběhu potká a budeme bojovat a závodit,“ doufá v úspěch šéf stáje Tomáš Miniberger, který si při epilogu zazávodí v druhém autě.

Sledovat se ale vyplatí i další kategorie. Především z toho důvodu, že některá auta se na domácích okruzích nevidí tak často.

Momentka ze závodu.
Brněnský okruh.

Řeč je například o zeleno-žlutém Lamborghini Huracan Trofeo, vozech Ginetta G50 GT4, „placáku“ Saker GT TDI nebo stylovém závoďáku Aston Martin Vantage GT4.

O postavení na roštu rozhodne odpolední kvalifikace v pátek, po níž následuje i noční trénink. Dvanáctihodinový vytrvalostní závod odstartuje v sobotu 10. října v pravé poledne, šachovnicový prapor uvidí jezdci přesně o půlnoci.