14. srpna 2010 11:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Brno ovládly motorky. Největší lákadlo pro fanoušky? Originál Rossi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Valentino Rossi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Valentino Rossi. | foto: ČTK

PRAHA Těžko najdete ve sportovním světě osobnost, která by dokázala do Česka přitáhnout tak početné zástupy fanoušků. Valentino Rossi to zvládne – je opravdu výjimečný a nenapodobitelný nejen v tom, jak obrovskou popularitu si vybudoval. Kdo nevěří, ať sleduje víkendovou Velkou cenu v Brně a pozná, že v království silných motocyklů je neomezeným vládcem.

Když loni vyhrál v kategorii Moto GP na Masarykově okruhu už podruhé za sebou, aplaudovalo mu 218 tisíc lidí. Na fotbalovou ligu v Česku přišlo od začátku sezony zatím jen necelých 160 tisíc diváků. Rozdíl je zřejmý. A stejně tak sympatie Rossiho k Česku, i ty jsou dostatečně známé.

DŮLEŽITÉ INFORMACE K VC BRNA

NEJVĚTŠÍ HVĚZDA NA MASARYKOVĚ OKRUHU V BRNĚ:

VALENTINO ROSSI (31 let, Itálie, Fiat Yamaha Team):
- v žebříčku časopisu Forbes mezi nejlépe vydělávajícími sportovci mu za loňský rok patří 4. místo. S příjmy ve výši 823 milionů korun se řadí výš než třeba basketbalista LeBron James, tenista Roger Federer nebo pilot formule 1 Lewis Hamilton.

- jako jediný v historii dokázal vyhrát mistrovství světa ve čtyřech různých třídách (125 ccm, 250 ccm, 500 ccm a Moto GP)
- šestinásobný vítěz v nejprestižnější kategorii Moto GP několikrát koketoval s přestupem do formule 1, má za sebou testy monopostu Ferrari a několik startů v rallye velký showman, který má rád napětí, jeho vzorem je Ayrton Senna
- v aktuální sezoně mu zatím patří 5. místo, kvůli zlomené holeni ale přišel o čtyři závody.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O TRATI:

Délka: 5403,19 m, Šířka: 15 m, Počet zatáček: 14 (6 levých, 8 pravých), Nejdelší rovinka: 636,56 m, Stoupání: maximální 7,5 %, Klesání: maximální 5 %, Výškový rozdíl: 73,63 m, Postavena v roce: 1987

VELKÁ CENA ČR SILNIČNÍCH MOTOCYKLŮ V BRNĚ:

Program - sobota: 9.00–12.10 volné tréninky, 13.00–13.40 kvalifikační trénink do 125 ccm, 13.55–14.55 kvalifikační trénink MotoGP, 15.10–15:55 kvalifikační trénink Moto2 (vysílá Nova Sport)

Neděle: 11.00 závod třídy do 125 ccm, 12.15 závod třídy Moto2, 14.00 závod MotoGP (vysílá Nova)

Čeští zástupci: Jakub KORNFEIL (do 125 ccm), Karel ABRAHAM, Lukáš PEŠEK (Moto2)

"V Brně se nachází moje nejoblíbenější trať. Líbí se mi její profil i šířka. Se silnou motorkou si ji umím parádně užít," rozebral přednosti okruhu. Brno ostatně představuje důležitý bod pro jeho kariéru. Tady vyhrál před čtrnácti lety svoji první velkou cenu a na nejvyšším stupínku tu potom stál ještě pětkrát. V moravské metropoli také zřejmě po zítřejším závodě oznámí přestup do stáje Ducati.

O Rossim se nevyplatí mluvit jako o motoristickém Beckhamovi nebo Tigeru Woodsovi za řídítky. Za fotbalovou či golfovou ikonou v příjmech příliš nezaostává, vždyť patří do desítky nejvíc vydělávajících sportovců. Jinak není žádná kopie, ale čistý originál. Všichni v motoristickém světě mu říkají doktor. Tím Rossimu vyjadřují úctu za všechno, co dokázal. V každé ze čtyř kubatur získal alespoň jeden titul, to se nikomu jinému nepovedlo.

Stárne, ale i dál "snáší vajíčka"
Když ve čtrnácti letech vystartoval do prvního závodu, upadl v úvodní zatáčce. Jenže se zvedl a dojel na devátém místě. Už tehdy bylo možné si všimnout vlastností, které Rossiho zdobily v dalších letech. Zarputilý, s ochotou riskovat a užívající si soupeření – nic z toho neztrácí ani s přibývajícím věkem. Když po zranění nohy vyrazil minulý měsíc na testy do Brna, procházel se okolo boxů o berlích, ale když usedl na svůj stroj, nebylo to poznat.

K tomu všemu přidává duši showmana. Když loni v Malajsii potvrdil další titul mistra světa, po průjezdu cílem začal kynout svým příznivcům živou slepicí. Mělo to svůj smysl. "U nás doma říkáme, že nejlepší polévka je ze starých slepic, které už nesnášejí vajíčka. Mně je třicet, ale dneska jsem snesl další vajíčko a už jich mám celkem devět," spočítal své tituly. Letos ho Rossi přenechá pravděpodobně pro stájového kolegu Jorge Lorenza.

Během rekonvalescence přišel o čtyři závody a ztratil důležité body. O chuť do dalšího závodění ho ale určitě pokažená sezona nepřipraví. Své schopnosti přitom touží využít i jinde. Rossi si už několikrát vyzkoušel rallye a koketoval s přestupem do formule 1. I tam by mohl vyhrávat, ale na odchod je ještě brzy. Na motorce svoji práci nedokončil, jeden významný rekord mu totiž odolává.

Po 104 vítězných závodech už závodí v historických statistikách pouze s krajanem Giacomo Agostinim, který v polovině sedmdesátých let odešel do důchodu a měl na kontě o 19 vavřínů víc. "Mohu jezdit na vrcholné úrovni tak do čtyřiatřiceti," dal si ještě tři roky času. "Pokořit během nich Agostiniho rekord znamená velkou motivaci." V Brně ji určitě využije.

  • 0Diskuse

St. pozemky v Abrechticích v Jiz. horách
St. pozemky v Abrechticích v Jiz. horách

Albrechtice v Jizerských horách, okres Jablonec nad Nisou
2 500 000 Kč