Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brückner poprvé povolal Šimůnka

Sport

  12:14
PRAHA - Obránce VfL Wolfsburg Jan Šimůnek se poprvé objevil v české fotbalové nominaci. Trenér Karel Brückner ho povolal pro kvalifikační zápas s Německem, který se bude hrát 17. října v Mnichově. Do nominace se vrátil záložník Marek Matějovský, naopak chybějí Marek Jankulovski, Milan Baroš a Jan Polák, kteří mají trest za žluté karty.

Jan Šimůnek odehrál v sezoně pouze jeden ligový zápas, přesto už odchází - do německého Wolfsburgu. foto: Stanislav PeškaČTK

Dvacetiletý Šimůnek, kapitán stříbrného týmu na mistrovství světa do 20 let, figuroval v plánech trenéra Karla Brücknera už před zápasy se San Marinem a Walesem, ale nakonec se do nominace nevešel. "Hraje v bundeslize pravidelně, vypadli nám tři defenzivní hráči, takže budeme tým doplňovat. Zda ale bude hrát, o tom je předčasné mluvit," řekl Brückner.

Vedle tria potrestaných nemůže Brückner stále počítat s Grygerou a Jiránkem, kteří jsou dlouhodobě zraněni. "Je to jiné než v Portugalsku, kdy jsme měli prakticky jednu sestavu. Musíme improvizovat, proto jsou ve výběru noví obránci a záložníci," pokračoval Brückner. V jeho nominaci ve srovnání s minulým zápasem nahradil mladoboleslavský Marek Matějovský Tomáše Sivoka z Udine.

Trochu starostí dělá Brücknerovi zdravotní stav kapitána Tomáše Rosického. "Mluvil jsem s ním a proti Sunderlandu by měl hrát. Věří, že na zápas s Německem bude v pořádku. Kdyby ale vypadl, tak by to jistý problém byl," připustil Brückner. Jedním dechem ale dodal, že má více variant. V úvahu by mohl přicházet David Jarolím a vracející se Matějovský. "Do nominace ho vrátily zlepšené výkony. Jinak ale na tento post již velký výběr není. V lize tam hrají Francouzi, Brazilci a Ukrajinci, potom jsou tu
ještě hráči z dvacítky, kteří mohou v krátké době naskočit," řekl Brückner.

Vzhledem k tomu, že český tým čeká tentokrát jen jeden zápas, povolal pouze dva brankáře. V případě nečekaného zranění jednoho z dvojice Čech - Blažek nemá určeného třetího v řadě. "Máme tam trojici Daněk, Vaniak a Kinský," naznačil Brückner, kdo by přicházel v úvahu.

Němci budou hrát už 13. října v Irsku a kdyby tam vyhráli, měl by český tým postup prakticky v kapse bez ohledu na zbývající zápasy.  "Já se tím nezabývám, zápas Irska s Německem budeme sledovat, ale my se budeme připravovat stejně bez ohledu na jeho výsledek," řekl český trenér.

Sraz bude mít reprezentace již v úterý 9. října v Praze a o dva dny později sehraje v Teplicích přípravný zápas s tamním ligovým týmem. Brückner sondoval, jestli by se na tento termín nenašel nějaký reprezentační výběr. "Ale nikdo nechtěl do Prahy přijet. Nabízela se jen Jihoafrická republika, ale my jsme přípravu od začátku plánovali s prvoligovým týmem," řekl Brückner.

Z Teplic se mužstvo přesune na soustředění do Seefeldu v Rakousku, tamní prostředí už hráči době znají. "V Praze jsou hotely půl roku zadané, proto jsme museli volit takovou formu přípravy, jakou máme vyzkoušenou. Je to jedna cesta autobusem navíc ze Seefeldu do Mnichova, ale to je jen hodinka jízdy," vysvětlil český trenér.
V březnu český tým s Německem na Letné prohrál 1:2.


Nominace

Brankáři: Jaromír Blažek (1. FC Norimberk, 12 zápasů/0 branek), Petr Čech (Chelsea, 55/0)
obránci: Radoslav Kováč (Spartak Moskva, 18/1), Zdeněk Pospěch (Sparta Praha, 2/0), David Rozehnal (Newcastle, 38/0), Tomáš Ujfaluši (Fiorentina, 63/2), Tomáš Zápotočný (Udine, 4/0), Jan Šimůnek (VfL Wolfsburg, 0/0)
záložníci: Tomáš Galásek (Norimberk, 60/1), David Jarolím (Hamburk, 13/1), Marek Matějovský (FK Mladá Boleslav, 3/0), Jaroslav Plašil (Pamplona, 30/1), Tomáš Rosický (Arsenal, 67/18), Libor Sionko (FC Kodaň, 26/3)
útočníci: Martin Fenin (Teplice, 2/0), Jan Koller (Monako, 80/50), Marek Kulič (Sparta Praha, 8/2), Stanislav Vlček (Slavia Praha, 7/0).

Autor:

Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!
Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!

Veletrh hraček, her a potřeb pro děti FOR KIDS proběhne ve dnech 20. až 22. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Jeho letošní ročník bude výjimečný...