Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Brutální sezona, ohodnotila plavecká královna Baumrtová uplynulý rok

Simona Baumrtová získala na ME bronz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Simona Baumrtová získala na ME bronz. | foto: Reuters

PRAHA Má za sebou sezonu snů. Plavkyně Simona Baumrtová vybojovala na evropských a světových šampionátech celkem šest medailí. Nebylo tak velkým překvapením, že si vysloužila korunu pro královnou českého plaveckého sportu.

Po bronzovém mistrovství světa dostala za odměnu šestnáctidenní volno. "Byla to moje největší pauza za posledních asi pět let," tvrdila Baumrtová. Během ní jedla, koukala na pohádky, učila se, dvakrát vyrazila na běžky. Ale radovánkám je konec, od 2. ledna zase pilně trénuje a chystá se na letošní plavecké vrcholy. "A taky bakalářské zkoušky," řekla.

Baumrtová má za sebou zlomovou sezonu, z evropských a světových šampionátů přivezla šest medailí, tou nejcennější byl světový bronz z krátkého bazénu v Chartres. "Asi nejbrutálnější sezona, jakou jsem mohla zažít," vzpomínala dvaadvacetiletá závodnice z Chomutova.

PSALI JSME

Po zásluze za ni byla vyhlášena královnou českých bazénů, už potřetí v životě. "Nemůžu říct, že by se mi něco nepovedlo, i všechny nemoci v létě přispěly k tomu, že mi to takto vyšlo," povídala Baumrtová. "Prostě sezona snů."

Už za týden však startuje nová plavecká mise, jejímž vrcholem bude mistrovství Evropy na dlouhém bazénu v Barceloně ve stejném termínu jako loni olympijské hry, v zimě pak "krátká" Evropa v Turecku. Ve hře byla ještě světová univerziáda, která se však koná čtrnáct dnů před mistrovstvím světa, navíc v Kazani, kde by se Baumrtová musel srovnávat s časovým posunem.

Baumrtovou trápí podlomené zdraví

"A to se mi nechce riskovat," odmítla. "Navíc můj nejvyšší vrchol bude stejně škola, potřebuju dodělat všechny zkoušky," připomněla svá studia fyzioterapie na FTVS. "Budu sice plavat pořád, budu tomu dávat všechno, ale v hlavě budu mít, že plavání není všechno, že mám tu školu."

Už za týden začínají plavcům první závody, za čtrnáct dní pak reprezentační družstvo odjíždí na čtrnáctidenní soustředění na Tenerife. "Já jen doufám, že nás nepotká to, co před třemi roky, kdy nás první týden smetl uragán."

Přestože se Baumrtová po návratu do bazénu cítila nezvykle dobře, brzy se její pohoda vytratila. Při posilovacích cvicích, kdy dělala výskoky z jedné nohy, si natáhla vaz v koleni. "A bolí to už třetí týden," postěžovala si. "Chodím na laser, magnet. Už aby to bylo pryč."

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...