Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brutální sezona, ohodnotila plavecká královna Baumrtová uplynulý rok

Sport

  16:08
PRAHA - Má za sebou sezonu snů. Plavkyně Simona Baumrtová vybojovala na evropských a světových šampionátech celkem šest medailí. Nebylo tak velkým překvapením, že si vysloužila korunu pro královnou českého plaveckého sportu.

Simona Baumrtová získala na ME bronz. foto: Reuters

Po bronzovém mistrovství světa dostala za odměnu šestnáctidenní volno. "Byla to moje největší pauza za posledních asi pět let," tvrdila Baumrtová. Během ní jedla, koukala na pohádky, učila se, dvakrát vyrazila na běžky. Ale radovánkám je konec, od 2. ledna zase pilně trénuje a chystá se na letošní plavecké vrcholy. "A taky bakalářské zkoušky," řekla.

Baumrtová má za sebou zlomovou sezonu, z evropských a světových šampionátů přivezla šest medailí, tou nejcennější byl světový bronz z krátkého bazénu v Chartres. "Asi nejbrutálnější sezona, jakou jsem mohla zažít," vzpomínala dvaadvacetiletá závodnice z Chomutova.

PSALI JSME

Po zásluze za ni byla vyhlášena královnou českých bazénů, už potřetí v životě. "Nemůžu říct, že by se mi něco nepovedlo, i všechny nemoci v létě přispěly k tomu, že mi to takto vyšlo," povídala Baumrtová. "Prostě sezona snů."

Už za týden však startuje nová plavecká mise, jejímž vrcholem bude mistrovství Evropy na dlouhém bazénu v Barceloně ve stejném termínu jako loni olympijské hry, v zimě pak "krátká" Evropa v Turecku. Ve hře byla ještě světová univerziáda, která se však koná čtrnáct dnů před mistrovstvím světa, navíc v Kazani, kde by se Baumrtová musel srovnávat s časovým posunem.

Baumrtovou trápí podlomené zdraví

"A to se mi nechce riskovat," odmítla. "Navíc můj nejvyšší vrchol bude stejně škola, potřebuju dodělat všechny zkoušky," připomněla svá studia fyzioterapie na FTVS. "Budu sice plavat pořád, budu tomu dávat všechno, ale v hlavě budu mít, že plavání není všechno, že mám tu školu."

Už za týden začínají plavcům první závody, za čtrnáct dní pak reprezentační družstvo odjíždí na čtrnáctidenní soustředění na Tenerife. "Já jen doufám, že nás nepotká to, co před třemi roky, kdy nás první týden smetl uragán."

Přestože se Baumrtová po návratu do bazénu cítila nezvykle dobře, brzy se její pohoda vytratila. Při posilovacích cvicích, kdy dělala výskoky z jedné nohy, si natáhla vaz v koleni. "A bolí to už třetí týden," postěžovala si. "Chodím na laser, magnet. Už aby to bylo pryč."

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat