Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Brutální sezona, ohodnotila plavecká královna Baumrtová uplynulý rok

Simona Baumrtová získala na ME bronz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Simona Baumrtová získala na ME bronz. | foto: Reuters

PRAHA Má za sebou sezonu snů. Plavkyně Simona Baumrtová vybojovala na evropských a světových šampionátech celkem šest medailí. Nebylo tak velkým překvapením, že si vysloužila korunu pro královnou českého plaveckého sportu.

Po bronzovém mistrovství světa dostala za odměnu šestnáctidenní volno. "Byla to moje největší pauza za posledních asi pět let," tvrdila Baumrtová. Během ní jedla, koukala na pohádky, učila se, dvakrát vyrazila na běžky. Ale radovánkám je konec, od 2. ledna zase pilně trénuje a chystá se na letošní plavecké vrcholy. "A taky bakalářské zkoušky," řekla.

Baumrtová má za sebou zlomovou sezonu, z evropských a světových šampionátů přivezla šest medailí, tou nejcennější byl světový bronz z krátkého bazénu v Chartres. "Asi nejbrutálnější sezona, jakou jsem mohla zažít," vzpomínala dvaadvacetiletá závodnice z Chomutova.

PSALI JSME

Po zásluze za ni byla vyhlášena královnou českých bazénů, už potřetí v životě. "Nemůžu říct, že by se mi něco nepovedlo, i všechny nemoci v létě přispěly k tomu, že mi to takto vyšlo," povídala Baumrtová. "Prostě sezona snů."

Už za týden však startuje nová plavecká mise, jejímž vrcholem bude mistrovství Evropy na dlouhém bazénu v Barceloně ve stejném termínu jako loni olympijské hry, v zimě pak "krátká" Evropa v Turecku. Ve hře byla ještě světová univerziáda, která se však koná čtrnáct dnů před mistrovstvím světa, navíc v Kazani, kde by se Baumrtová musel srovnávat s časovým posunem.

Baumrtovou trápí podlomené zdraví

"A to se mi nechce riskovat," odmítla. "Navíc můj nejvyšší vrchol bude stejně škola, potřebuju dodělat všechny zkoušky," připomněla svá studia fyzioterapie na FTVS. "Budu sice plavat pořád, budu tomu dávat všechno, ale v hlavě budu mít, že plavání není všechno, že mám tu školu."

Už za týden začínají plavcům první závody, za čtrnáct dní pak reprezentační družstvo odjíždí na čtrnáctidenní soustředění na Tenerife. "Já jen doufám, že nás nepotká to, co před třemi roky, kdy nás první týden smetl uragán."

Přestože se Baumrtová po návratu do bazénu cítila nezvykle dobře, brzy se její pohoda vytratila. Při posilovacích cvicích, kdy dělala výskoky z jedné nohy, si natáhla vaz v koleni. "A bolí to už třetí týden," postěžovala si. "Chodím na laser, magnet. Už aby to bylo pryč."

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.