Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bude to neobyčejný zážitek, těší se Ledecká na olympijskou sezonu

Sport

  18:00
ČESLICE U PRAHY - Skalpem olympijské vítězky zahájila snowboardistka Ester Ledecká letošní sezonu, jejímž vrcholem budou hry v Soči. Osmnáctiletá dcera zpěváka Janka Ledeckého bude v únoru patřit ve slalomu a obřím slalomu na olympiádě k nejmladším, ale ambice může mít vysoké.

Ester Ledecká. foto: MAFRA - Michal Šula.

"Olympiáda bude určitě neobyčejný zážitek," řekla na tiskové konferenci Ledecká s vědomím, že kritéria pro olympijský start už má splněna. "Nevím, jaká mám mít na olympiádě očekávání. Řekla bych, že si to užiju jako celou sezonu, že mě to bude bavit jako každý závod a tak to i pojedu. Umístění neřeším," uvedla. První závody napověděly, že Ledecká pokračuje v dobývání světové špičky. Dvojnásobná juniorská mistryně světa na Americkém poháru vystoupila ve čtyřech závodech třikrát na stupně vítězů a dvakrát dokonce vyhrála.

Porazila i Nizozemku Nicolien Sauerbreijovou, olympijskou vítězku z Vancouveru. "Takový start do sezony jsem nečekala. Je to úžasné povzbuzení," komentovala Ledecká výsledky z Copper Mountain. Na startu byla více než třetina snowboardistek jezdících Světový pohár, který začne 13. a 14. prosince v italské Carezze. Ledecká se po letní přípravě přidala k americké skupině rakouského trenéra Richarda Pickla, pod jehož vedením a absolvovala měsíční kemp ve Steamboat Springs.

V uplynulé zimě absolvovala první sezonu ve Světovém poháru

"Hodně jsem pracovala na technice, konkrétně na rychlejším výjezdu z oblouku a jsem ráda, že metody rychle zabraly," pochvalovala si. V uplynulé zimě absolvovala první sezonu ve Světovém poháru a ze sedmi odjetých závodů se dvakrát dostala do desítky, jednou byla sedmá a jednou šestá. "Všechno jsem si oťukávala, takže teď doufám, že to bude jednodušší," řekla členka Dukly. U Ledecké stále platí, že je nezvyklým zimním obojživelníkem. Snaží se kombinovat snowboard a lyže.

Česká snowboardistka Ester Ledecká

"Chci v tom pokračovat, jenom v nadcházející sezoně upřednostním kvůli Soči snowboard, ale na lyže nezapomínám," řekla. Se snowboardcrossařkou Evou Samkovou a freestylovou jezdkyní Šárkou Pančochovou tvoří nadějné snowboardové trio. "Všechny pojedeme na olympiádu předvést, co jsem natrénovaly, a to tam odevzdáme stoprocentně. Těšíme se na to," řekla Ledecká. Stejně jako Samková by se na olympiádě ráda potkala třeba s hvězdným hokejistou Jaromírem Jágrem. "Pro mě je taky Jarda bůh, miláček," řekla Ledecká.

Tátu poslouchá před Vánoci, jinak si pouští Hendrixe

Ledecká dostala před olympijskou sezonou nové auto. Cestou na závody Světového poháru si pustí třeba skladby Jimiho Hendrixe, ale před blížícími se vánočními svátky také písničky svého otce Janka Ledeckého. "Tátu si pouštím před Vánoci. Potřebuju se naladit na tu atmosféru a s jeho písničkami to jde nejlíp, to musíte uznat," řekla s úsměvem osmnáctiletá Ledecká novinářům. "Jinak mám ráda Hendrixe, AC/DC a spíš ty starší věci," uvedla.

Když se z reproduktorů ve voze budou linout tóny Ledeckého písně "Sliby se maj plnit o Vánocích", bude mít dvojnásobná juniorská mistryně světa svou rodinu nablízku hned dvakrát. Na autě totiž má grafické motivy od bratra Jonáše. "Mám ráda jeho obrázky a věci. Jsou nádherné a ještě tam bude nápis 'baby on snowboard' s figurkou sněžného muže, už se těším." Hudbě se nevěnuje, i když umí na kytaru zahrát asi tři písničky. "Ubírám se teď sportovním směrem a brácha to dohání v tom uměleckém," podotkla. Pokud se Ledecká nezraní, tak má jistou premiérovou účast na olympiádě. Přímo v Soči ji nejspíše uvidí jeden z rodičů, ale zatím neví, který. "Já bych tam chtěla oba, ale uvidíme. Budeme si asi o to muset zahrát kámen - nůžky - papír. A taky bych tam chtěla dědu a babičku," řekla Ledecká.

Studentku Bankovní akademie čeká příští rok i maturita. Zkoušku dospělosti bude skládat až na podzim, protože má individuální plán a teprve po olympiádě se vrhne na všechny zkoušky. "Jsem typ, který se to naučí a pak to vyplivne, zapomene za dva dny, což mě hrozně mrzí. Chtěla bych mít fotografickou paměť," řekla. Větší nervy bude mít z maturity než před startem olympijského paralelního slalomu. "Na závody se vždycky těším a nejsem ten typ, který by měl trému. Horší z tohoto pohledu bude spíš ta maturita," tuší.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat