Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byla největším talentem Ameriky. Teď nahrává dětem a vybírá na vlastní operaci

Sport

  6:00
PRAHA - Její jméno mohlo být lahůdkou pro všechny tenisové komentátory - Tornado Black. Jenže devatenáctiletá dívka, kdysi finalistka juniorského US Open s hvězdnou budoucností, místo zápasů v největších arénách světa nahrává dětem a veškerý výdělek věnuje své chudé rodině. Mezi lidmi začíná nyní shánět peníze na operaci, která by jí pomohla vrátit se zpátky k vrcholovému tenisu.

Americká tenistka Alicia Tornado Black na archivním snímku. foto: www.wikipedia.org

Příběh Tornado Alicie Black, jak zní její plné jméno, je tak skličující, až je téměř neuvěřitelný.

Když jí, její matku a rovněž poeticky pojmenovanou mladší sestru Hurricane Tyru Black opustil otec, bylo Alicii osm let. Všechny skončily v bezdomoveckém útulku. Život bez střechy nad hlavou si rodina zakusila i o čtyři roky později, kdy byla několik měsíců nucena bydlet v autě, aby zbyly peníze na tenisové lekce pro obě sestry.

Za měsíc poskočila o 930 míst. Finalistka US Open přitom v dubnu nemohla chodit

Ve floridské akademii, kam Alicia i Tyra po nepohodlných nocích v autě docházely, se však oběma sestrám dařilo, takže o několik měsíců později mohl trenér Federico Rodriguez o Alicii prohlásit: „Je nejlepší dvanáctiletou tenistkou v zemi. Má výjimečnou kombinaci rychlosti, síly a herní inteligence, což ji dělá velmi nebezpečnou,“ řekl Rodriguez.

On i ostatní trenéři v akademii věděli, jak složitý je Aliciin osobní život, a tak tolerovali jindy neakceptovatelné emoční výlevy mladé tenistky. „Dokázala jsem rozsekat i pět raket za sebou,“ vzpomíná Alicia, že přídomku Tornado dělala tehdy čest. Jindy zase utratila celé stipendium, které dostala od Americké tenisové asociace U.S.T.A. na turnajové výjezdy, za čokoládu, z které se následně pozvracela...

Ve třinácti se i přes přirozenou nezralost stala tenisovou profesionálkou, která ročně vydělávala desetitisíce dolarů. Vypadalo to, že existenční problémy rodiny Blackových zmizí. „Byla jsem pod příliš velkým tlakem kvůli penězům. Když nevyhraju zápas a nevydělám určitou částku, jak zaplatíme nájem?“ vzpomíná však Blacková na tíhu zodpovědnosti, kterou od dětství měla.

Výsledky ale přicházely a v roce 2014 se šestnáctiletá Alicia ocitla na třetím místě světového juniorského žebříčku, když si před tím zahrála finále juniorky na domácím US Open. Jenže to pravé „tornádo“ do jejího života mělo ještě přijít. Z kvalifikace na seniorské US Open téhož roku se musela odhlásit kvůli zranění boku, které mělo vážně ohrozit celou její kariéru.

Dvojitou kýlu jí operovali v roce 2015, v další sezoně se ale problém vrátil. Na velké turnaje se už nevrátila. Nyní dělá Alicii potíž jen sedět, na obyčejný výklus nemůže ani pomyslet a bolest v boku ji budí ze spaní. Přesto musí pracovat, nahrávat dětem, aby uživila svou rodinu. „Přece je nenechám, aby skončili zase na ulici,“ říká Blacková, jejíž matka kromě chudoby údajně trpí rakovinou kůže.

„Někdy jdu na kurt a musím před svými svěřenci falšovat úsměv,“ přiznává devatenáctiletá dívka.

I have decided to create a Go-Fund-Me. Thank you for all the kind messages! https://t.co/MeX4QbGQ4u

— Tornado Alicia Black (@Tornadoblack98) 5. září 2017

Sama nedokáže našetřit na operaci u známého doktora Meyerse ve Filadelfii, která by jejím potížím s kýlou mohla učinit definitivní konec, a tak se nyní rozhodla spustit crowdfungingovou kampaň. „Nejsem člověk, který by žádal o peníze ostatní, ale cítím obrovskou podporu od přátel,“ vysvětluje Alicia, proč kývla na tento působ vybírání peněz. Operace by měla stát 16 000 dolarů, sbírka je ale vyhlášená na 40 000. „Tak by se pokryly i náklady na rehabilitaci, abych po operaci nemusela spěchat do práce,“ vysvětluje Blacková.

Po týdnu od spuštění sbírky na webu GoFundMe se vybralo už 30 000 dolarů.

Jak si všímá deník NY Times, který na pohnutý příběh mladé tenistky začátkem září upozornil, Alicia je pravděpodobně nejlepším tenistou na světě, který veškerý svůj čas věnuje udělováním lekcí ostatním. „Kdyby teď hrála turnaje, byla by na žebříčku opravdu vysoko,“ je si jista její kamarádka a tenistka Nicole Frankelová.

Pokud dostane drsný příběh Alicie šťastný konec, může světový ženský tenis zažít pořádné tornádo.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat