Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byla to řežba. Na body ji ovládl Whyte a přiblížil se odvetě s Joshuou

Sport

  8:00
LONDÝN - Britský boxer těžké váhy Dillian Whyte dokázal v sobotu v noci zdolat na body bývalého světového šampiona, Novozélanďana Josepha Parkera, a přiblížil se odvetě se svým krajanem Anthonym Joshuou.

Dillian Whyte (vlevo) a Joseph Parker. foto: Reuters

Z O2 Areny až do Wembley: dostane druhou šanci na Joshuu krajan Whyte, nebo Parker?

Občas se ve světě bojových sportů stane, že zápasové očekávání je daleko větší než následné samotné dění v ringu či oktagonu. Pro sobotní londýnskou noc to ale neplatilo.

Nejprve se bouřlivák Dereck Chisora postavil klidné síle jménem Carlos Takam.

Kamerunec s francouzským pasem v prvním kole dominoval. Lepší byl i v těch dalších. Jenže domácí „Del Boy“, jak se Chisorovi příznačně přezdívá, stíhal inkasovat a při cestě na pauzy do svého rohu ještě hecovat fanoušky.

Ti, jak boj probíhal, postupně vstávali a sledovali ho vestoje.

A v osmém dějství sedmnáct tisíc stojících v aréně explodovalo.

Takam promáchl, Chisora trefil svoji pravačku přesně nad jeho ucho a bývalý neúspěšný vyzývatel současného krále těžké váhy Anthonyho Joshuy klesl na zem.

Zvedl se, na vratkých nohou ale nemohl absolutně ustát to, co následovalo – drtivý hák na bradu.

Chisora vyskočil na provazy a s nevěřícným výrazem slavil.

Bojoval s Davidem Hayem, Vitalijem Kličkem, Tysonem Furym, ale vždy padl. Až ve 34 letech ale zapsal největší triumf kariéry. A zatímco zkroušený Takam přemýšlel se slzami v očích, co udělal špatně, domácí bijec ukázal svoji další dovednost. Výřečnost.

„Ani jednou mě výrazně neohrozil. Jsem Londýňan, nám nemůže nikdo ublížit,“ usmíval se s kšiltovkou s nápisem „War“ na hlavě. 

A poté stihl ještě poškádlit promotéra Eddieho Hearna: „Za jakékoliv peníze s kýmkoliv tady v té hale. Je výjimečná! S kýmkoliv, Eddie! Ale nejdříve: Ibizo, očekávej mě!“

Naladění fanoušci ani nestihli „vychladnout“ a už se na ně valila další vlna potu a krve. Postavili se totiž proti sobě Dillian Whyte a Joseph Parker, dva muži, jež dosud zdolal jen Joshua, který stihl před duelem krajanovi popřát na Twitteru hodně štěstí.

Dva muži pověstní tvrdým úderem a odolnou bradou. A obojí ukázali také ve vzájemném střetu.

Stejně jako Whyte potvrdil, že se občas v ringu chová jako smyslů zbavený divočák.

Tu Parkera tahal k zemi za hlavu, tu jej málem zlomil v pase, když se na něj navalil svými 118 kily v provazech. U ringového mu to ale procházelo bez bodové újmy. 

A to nakonec rozhodlo. Zvláště když tentýž rozhodčí chybně ve druhém kole Parkera počítal. Ano, objevil se na podlaze ringu, ovšem po úderu ramenem a hlavou svého soupeře.

„Dillian měl být potrestán, ale nechceme se vymlouvat,“ pronesl po duelu Parkerův kouč Kevin Barry, kterého daleko více naštvali novináři z řad jeho krajanů. 

Ty zajímalo, zda po sobotě a druhé prohře v řadě neskončí jejich úspěšná spolupráce. „Není důvod a tento dotaz mne celkem uráží,“ zamračil se na tiskovce.

Dlužno dodat, že Parker se v osmém kole ocitl na podlaze ringu ještě jednou. Regulérně. Stejně jako nakonec vítězný Whyte půl minut před závěrečným gongem.

K impozantnímu zvratu chybělo málo. Ale nakonec na něj nedošlo. Epickou londýnskou noc ovládli domácí. „Bylo to úchvatné, děláme to pro vás,“ napsal na svůj Instagram pod fotku s naplněným hledištěm haly spokojený Hearn. 

Ten už může spřádat plány, co dál se svými úspěšnými chráněnci. „Joshua? Ještě je čas, potřebuji ještě jeden zápas,“ zaznělo po duelu nečekaně pokorně z úst triumfátora parádní bitvy.

Do termínu 13. dubna 2019, na který má jeho krajan rezervované fotbalové Wembley, by Whytovi ještě jeden duel tak akorát vyšel.