Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Bylo krásné, když mi tleskala Navrátilová'

B. J. King Cup

  17:00aktualizováno  18:41
PRAHA - Po Martině Navrátilové a Janě Novotné se stala Petra Kvitová třetí českou rodačkou, které dokázala ve dvouhře vyhrát wimbledonskou dvouhru. A svůj triumf si i se svým týmem nyní hodlá náležitě užít. I kvůli poraněnému stehnu ji totiž čeká zhruba měsíční pauza. "Petra má šanci hrát Turnaj mistryň, který je týden před listopadovým finále Fed Cupu, nechceme nic riskovat," vysvětlil důvody zápasové přestávky kouč šampionky David Kotyza.

Petra Kvitová. foto: ČTK

Českou šampionku ihned po vítězství čekala řada procedur spojených s rolí nové královny Wimbledonu, včetně nedělního "večera šampionů". A přestože do Česka přiletěla krátce před druhou odpolední, působila svěžím a uvolněným dojmem. Ostatně jako po celé dva týdny wimbledonského turnaje.

ČEŠKY OVLÁDLY TENISOVÝ WIMBLEDON

Po přivitání v Prostějově od hejtmana olomouckého kraje Martina Tesaříka, starosty města Miroslava Pišťáka a Petra Chytila, šéfa TK Prostějov, který novou šampionku vychoval, si našla Petra Kvitová (21) čas i na otázky novinářů.

TRENÉRSKÝ TÝM PETRY KVITOVÉ

David Kotyza, kouč Petry Kvitové.DAVID KOTYZA, kouč

"První kolo, druhé kolo... Věděli jsme, že Petra na trávě umí, že ambice na úspěch ve Wimbledonu má. Tím jak nastartovala první kola, kdy hrála výborně, tak nejen okolí, ale i my jsme si uvědomovali, že se může dostat daleko. Povědomě jsem cítil, že když se bude dařit takto dále, tak šance na triumf tady zde. Zápasy šly obden, hodně rychle to uteklo a najednou sedíme zde a já si vlastně ani ještě něuvědomuji, že Petra Wimbledon vyhrála. Poprvé jsem si to skutečně užil až na té večeři šampionů v neděli večer... Petra si nyní i kvůli zranění stehna odpočine. Je šance na to, aby mohla hrát v listopadu i Turnaj mistryň, takže je pravděpodobné, že bude hrát až na americké tour, respektive v Torontu na začátku srpna."

Petra Kvitová a Jozef Ivanko.JOZEF IVANKO, kondiční trenér

"Musím říct, že si to ještě také pořádně ani neuvědomuji, od finále jsem vlastně pořádně nespal. Pokaždé když usnu a pak se probudím, vidím před sebou Petru a jak hraje. Je to něco fantastického, byly i slzičky a ty se mi derou do očí při každé další připomínce toho, že Petra vyhrála. I teď jsem naměkko."

V neděli večer jste zažila "večer šampionů". Jak jste si ho užila?
Wimbledon má prostě něco do sebe, bylo to skvělé. Nejprve jsem se netěšila, ale nakonec jsme si to moc užili. Šaty jsem vybírala ze čtyř možných, které jsem měla na vyzkoušení. Přece jen ženy se chtějí líbit (úsměv).

Seděla jste u stolu s vítězem dvouhry a světovou jedničkou Novakem Djokovičem. Stihli jste si popovídat?
Pár slov jsme prohodili, pogratulovali jsme si a řekl mi, že jeho trenér Marián Vajda dlouho tvrdí, že budu jednou světová jednička, což mě těší. Stejně jako fakt, že si to myslí i samotný Novak. Snad jej v tom skutečně napodobím.

Sledovala jste nedělní mužské finále mezi Djokovičem a Nadalem?
Ne, viděla jsem jen poslední set, byla jsem v té době u fyzioterapeutů.

Ozvaly se vám po finále ostatní Češky? Nakonec slavily triumf i Květa Peschkeová ve čtyřhře a Iveta Benešová v mixu.
Po finále mi volala Barbora Záhlavová-Strýcová a gratulovala mi. Na večeři šampionů jsme se potkali s Květou, ve svém věku vyhrála první grandslamový titul, takže to bylo hodně dojemné setkání. Myslím, že Češky to tentokrát pořádně rozbalily (rozesměje se).

Bylo těžší vyhrát nebo zvládnout humbuk kolem vaší osoby po vítězství?
Určitě vyhrát Wimbledon, protože kdybych ho nevyhrála, tak ty věci okolo ani nezažiju. Určitě je pro mě tenis na prvním místě a na prvním místě vždycky zůstane.

Zvažovala jste po loňské zkušenosti, jestli pozvete své rodiče už na semifinále?
Váhala jsem, zda je pozvu na zápas s Azarenkovou, protože loni jsem je na semifinále pozvala a nakonec prohrála. Tím samozřejmě nechci říct, že jsem nezvítězila kvůli rodičům, ale z pověrčivosti jsem nakonec rodinu pozvala až na finále a jsem ráda, že přijeli nejen táta s mamkou, ale také oba mí bratři. Celý můj box mě hnal vpřed. Nevadilo by mi, kdybych je mohla takto zvát častěji.

Jaké jsou nejbližší plány nové wimbledonské šampionky?
V úterý a ve středu mám volno, přijede za mnou rodina, takže půjdeme na večeři a navštívím některé své kamarádky, které jsem dlouho neviděla. Ve čtvrtek jsem pozvaná od pana prezidenta na Hrad, což je pro mě obrovská čest a poté vyrazím jako host na filmový festival do Karlových Varů. Ještě večer mě čeká natáčení televizního pořadu Hyde Park. A v pátek pojedu pozdravit lidi ve Fulneku (usmívá se).

Petra Kvitová po triumfu ve Wimbledonu opět v Česku.

V semifinále i finále jste narazila na známé tenisové "sirény". Jak to bylo těžké?
Azarenkovou znám, hrály jsme spolu už asi čtyřikrát. Nevadilo mi to před tím, ani nyní. Když jste v tranzu, tak soupeřky nevnímáte a díky Azarenkové jsem pak měla slušný trénink i do finále proti Šarapovové.

Vnímala jste, že vám v čestné lóži drží palce legendy Martina Navrátilová a Jana Novotná?
Věděla, ale během zápasu jsem to příliš nevnímala. Až poté, když jsem dělala čestné kolečko s talířem pro vítězku. Když jsem je tam viděla, jak obě takové tenisové legendy stojí a tleskají mi... Byl to krásný pocit.