Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bývalá tenisová jednička Azarenková: místo finále Fed Cup boj o syna i kariéru

Victoria Azarenková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Victoria Azarenková. | foto: Reuters

PRAHA/MINSK V sobotu a neděli se v běloruském Minsku mohou tenisoví fanoušci těšit na finále letošního Fed Cupu. U souboje domácího výběru a Spojených států ale bude chybět nejvýraznější postava běloruského tenisu. Viktorija Azarenková kvůli boji o dítě nemůže opustit Kalifornii, kde žije.

Před třemi dny vložila Viktorija Azarenková na svůj Twitter vzkaz: „Jak jste již v tomto týdnu zaznamenali, nemohu se zúčastnit letošního finále Fed Cupu. Je to srdcervoucí, že nemohu hrát a pomoct Bělorusku, ale bohužel mě můj současný stav nutí zůstat v Kalifornii,“ vyznává se v jeho úvodu bývalá světová jednička.

„Přestože v Minsku nebudu, moje srdce je vždy s mou zemí a naším týmem. Budu jim dodávat energii na dálku.“

Proč tato slova?

Pro jejich pochopení je třeba se vrátit zhruba o jedenáct měsíců zpět.

Dvacátého prosince 2016, ve stejný den, kdy její velkou rivalku Petru Kvitovou napadl stále neznámý útočník, Azarenková přivedla na svět prvorozeného syna Lea.

Dvojnásobná šampionka grandslamového Australian Open byla na vrcholu štěstí. Přitom nezapomněla ani na Kvitovou, jíž poslala povzbudivý vzkaz.

Obě se v průběhu první poloviny letošní sezony vrátily na kurty. Češka už v květnu na French Open, Azarenková o pár týdnů později na turnaji na Mallorce, aby následně postoupila až do osmifinále Wimbledonu.

Good morning with my King ❤️女‍

Příspěvek sdílený Victoria Azarenka (@vichka35),

Vyřazení od Rumunky Simony Halepové ale pro ni ani zdaleka nebylo tou nejtvrdší ranou. Běloruska se rozešla s partnerem Billem McKeaguem a začal tvrdý boj o malého syna.

Kalifornský soudní systém vydal před procesem o svěření opatrovnictví o dítě standardní opatření: ani jeden z rodičů nesmí opustit stát se synem.

Azarenková tak, jak již připomněla v srpnovém prohlášení před US Open, musí volit mezi potomkem a kariérou.

Jaký to paradox. Pokud by finále Fed Cupu pořádaly Američanky a umístily ho do Kalifornie, karty by byly náhle rozdány zcela jinak a s Azarenkovou v týmu by byly rázem favoritkami Bělorusky. Anebo by při první účasti ve finále soutěže nebyly takovými outsiderkami.

Je ale otázkou, zda by to na její současné situaci něco změnilo.

Údajně opět trpí depresemi

Rodačka z Minsku, která se z vlasti odstěhovala v patnácti letech, se měla znovu ponořit do hlubokých depresí, které ji trápily už v roce 2014. Tehdy za ně mohla zranění, kvůli nimž odehrála jen patnáct zápasů.

Spekulace zámořských médií přiživila fotka obdivovatelky Steffi Grafové, kde zhruba před měsícem vypadala extrémně pohuble.

07.října 2017 v 23:28, příspěvek archivován: 09.listopadu 2017 v 20:54

#Azarenka's pic looks worrying, but if u check other girl's recent pics, she looks totally fine&healthy (not that skinny): bad camera angle? https://t.co/j4SBmOcjXQ

Na komentáře a povzbudivé vzkazy nejen pod tímto příspěvkem sama Běloruska nereagovala. Pravda je, že i na dalších snímcích, kde se především chlubí synkem Leem, působí hodně štíhle.

Sama Azarenková ale věří, že celý její letošní příběh bude mít šťastný konec. „Už se těším na rok 2018 a na to, že se opět brzo ukážu na tenisovém kurtu před svými fanoušky. Všem vám chci poděkovat za podporu, kterou mě zahrnujete každý den v komentářích a zprávách. Budu zpět silnější než kdy jindy!“ vzkazuje prostřednictvím Twitteru.

Nejspíše není příliš těch, kteří by jí naplnění těchto slov nepřáli.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...