Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Armstrong unikal testům na EPO díky šéfovi laboratoře v Lausanne

Tour de France

  21:13
NEW YORK - Lance Armstrong prý získal během cyklistické kariéry informace o tom, jak se vyhnout pozitivním testům na krevní doping EPO, od šéfa antidopingové laboratoře v Lausanne Martiala Saugyho. Prohlásil to výkonný ředitel Americké antidopingové agentuře Travis Tygart v televizním pořadu "60 Minutes Sports".

Bývalý slavný cyklista Lance Armstrong z USA foto: ČTK

Saugy se mu s tím prý svěřil při večeři v roce 2010, kdy spolu probírali podezřelý Armstrongův vzorek ze závodu Kolem Švýcarska 2001. "Řekl mi, že měl instrukce od UCI, aby se sešel s Armstrongem a Johanem Bruyneelem (ředitelem Armstrongova týmu) a vysvětlil jim, jak funguje testování na EPO," řekl Tygart. "Ptal jsem se ho, jestli jim dal návod, jak test na EPO přelstít. A on pokýval hlavou, že ano," prohlásil šéf USADA.

Ve stejném pořadu uvedl již dříve zveřejněnou informaci, že Armstrong v roce 2004 nabídl americké agentuře na boj s dopingem příspěvek až čtvrt milionu dolarů. Armstrongův právník Tim Herman to popřel. Podobný příspěvek ve výši 100 tisíc dolarů však v minulosti od slavného jezdce přijala na boj s dopingem Mezinárodní cyklistická unie. Za svůj dlouholetý postoj k Armstrongovi čelí kritice a nyní i vyšetřování nezávislou komisí.

Armstrong v závěru minulého roku přišel o sedm titulů z Tour de France a všechny ostatní výsledky od roku 1998 poté, co USADA zmapovala dodatečně jeho dopingové praktiky. Jednačtyřicetiletý Američan se k tomu má poprvé obšírně vyjádřit v televizním pořadu slavné moderátorky Oprah Winfreyové, který se bude vysílat 17. ledna. Spekuluje se o tom, zda se k dopingu nepřizná.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...