Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý komisař: Dopuje 60% účastníků her

Sport

  9:50
LONDÝN - Majitel bývalé dopingové laboratoře BALCO Victor Conte tvrdí, že zakázané prostředky užívá zhruba 60 procent sportovců účastnících se olympijských her v Londýně. Podle Conteho jsou testy během her irelevantní, protože k dopování dochází především v přípravě.

Dopingová laboratoř. foto: ČTK

"Je to prostě jenom propaganda, říkat, že na těchto hrách je nejdražší testování v dějinách a 'děláme 6000 testů'," uvedl pro britský list The Times Conte, jenž ve své kalifornské laboratoři v 90. letech vyvinul steroid THG a pomáhal dopovat atletickým hvězdám typu Tima Montgomeryho, Marion Jonesové a Dwaina Chamberse. Sám si odseděl čtyři měsíce za mřížemi a čtyři roky měl domácí vězení.

ČTĚTE TAKÉ

"Musíte hodit udici do vody, když jsou tam ryby, a to bylo před devíti měsíci. Je lehké dopovat a mít z toho užitek na olympiádě? Ano," odpověděl si sám Conte a dodal, že "60 procent sportovců na hrách dopovalo".

Organizátoři před startem londýnských her uvedli, že nechají otestovat přes 6000 vzorků krve a moči, což je víc než kdykoli předtím. Přes 10.000 účastníků OH se musí dostavit ke kontrole kdykoli a kdekoli, i v olympijské vesnici či soukromém domě.

Autor: