24. října 2013 18:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bývalý kouč Bodeho Millera zkusí naučit české sjezdaře vyhrávat

Český lyžař Ondřej Bank | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český lyžař Ondřej Bank | foto: ČTK

PRAHA Čeští sjezdaři se chtějí naučit vyhrávat. Do širší světové špičky už nahlédli, ale udělat poslední krok k cestě za slávou se jim nedaří. I proto se domluvili na kamarádské spolupráci s uznávaným americkým trenérem Philem McNicholem, který stál v minulosti za vítězným obdobím Bodeho Millera.

"Kluci docela lyžovat umějí, ale neumějí vyhrávat. Nevědí, jak udělat poslední krok, aby šanci využili, takže chceme Phila využít z psychologického hlediska," řekl Tomáš Bank, šéftrenér sjezdařů a osobní trenér Ondřeje Banka, který už byl na mistrovství světa pátý a na olympiádě šestý, ale na velkou medaili nedosáhl. "Jde o to, jak zvládnout tlak, a v tom jsou Američani nejlepší," pronesl Tomáš Bank. "Snad to bude dobrý kvůli hlavě. Já jsem to nikdy nepřeceňoval, ale Amíci mají takovou vítěznou náladu," přidal Ondřej Bank. Poprvé se s McNicholem pracovně potkají o víkendu v Söldenu, kde obřím slalomem začne sezona.

McNichol v posledních letech organizuje před koncem roku exhibiční závod Ski World Alpine Rock Fest v italském Paganellu a při dohadování české verze závodu se sjezdaři s Američanem spřátelili. Zjistili, že dědeček jeho manželky byl československým legionářem ze Šumperka. "Našli jsme přes matriku i rodinu, takže se brečelo a objímali příbuzní, kteří se v životě neviděli," řekl Tomáš Bank. McNichol není jediným zahraničním odborníkem, který sjezdařům letos pomáhá.

Kryštof Krýzl angažoval Dietmara Thöniho

Kryštof Krýzl angažoval Dietmara Thöniho, který ve Světovém poháru několikrát vystoupil na stupně vítězů a letos odmítl nabídku na pozici šéftrenéra rakouských sjezdařů. Pomáhá mu hlavně v technických disciplínách. "V obřáku jsem si potřeboval ujasnit pár věcí. Zbytečně jsem spekuloval nad tím, co a jak dělat, byl jsem rozhozený a on mi udělal jasno. Teď se soustředím na podstatné věci," řekl Krýzl. Čeští muži, především Ondřej Bank, Krýzl a bývalý juniorský mistr světa ve slalomu Filip Trejbal, mají na bílých svazích dobrou pověst. I proto jim McNichol nebo Thöni nyní pomáhají.

Český lyžař Kryštof Krýzl

Český lyžař Kryštof Krýzl

"V minulosti se hovořilo o českém zázraku a doufám, že potenciál pořád máme. Už pro ně nejsme Bangladéš a líbí se jim, jak jezdíme. Vidí, že ta práce je přínosná, a třeba v Rakousku nás znají lidi více než v Česku," řekl Krýzl. Aby se projevil v nadcházející sezoně přínos zahraničních koučů, musejí Bank, Krýzl a Trejbal vydržet bez zranění, což v minulé zimě neplatilo. "Loňská sezona nyla smolná, tak snad ta letošní bude na zraněné prostší," řekl Tomáš Bank.

Trejbal je fit po operaci kolena, Bank vyléčil edém kosti i koleno a Krýzl si dal dohromady pochroumaný kotník. Letní přípravu všichni zvládli bez komplikací. "Teď snad můžeme předvést zase nějaký výsledek," shrnul za všechny Trejbal. Bank se v létě vydal za tréninkem rychlosti do Chile, Trejbal s Krýzlem jezdili v Evropě a pochvalovali si podmínky. "Byly úžasné. Na ledovcích bylo hodně sněhu a asi to bylo nejkvalitnější léto, co jsem absolvoval," poznamenal Krýzl.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz