18. května 2014 18:23 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Evans vede před volným dnem Giro, Orica má v kapse další triumf

Cadel Evans v růžovém trikotu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cadel Evans v růžovém trikotu. | foto: ČTK/AP

SESTOLA (Itálie) Australan Cadel Evans z týmu BMC provezl svůj v sobotu vybojovaný růžový dres i přes nedělní apeninské kopce a dál drží post lídra Gira. Pokračují ale i velké dny australské stáje Orica: zásluhou Nizozemce Petera Weeninga slaví už třetí etapový primát v tomto ročníku italského závodu.

Evansova červenočerná parta BMC hlídala čelo pelotonu i svého muže v růžovém, dobře si vědoma jeho slov: "I v prvním týdnu můžete celé Giro prohrát." To však zatím rozhodně není jeho případ. Naopak. "Lepší vyznění prvního týdne jsem si ani nemohl představit. Celý tým skvěle funguje. Dnes jsme etapu ve větru od začátku víceméně kontrolovali," říkal.

Díky kvalitnímu výkonu BMC v zahajovací týmové časovce a hlavně díky útoku v chaotické 6. etapě nyní Evans trůní na nejvyšší příčce výsledkové listiny s převahou 57 vteřin před druhým Kolumbijcem Uránem z Omegy. Další Kolumbijec, horký favorit Quintana, zaostává na 9. místě o 1:45 minuty.

Jistě, jezdci BMC po sobotním horském dějství Gira přiznávali, že jejich tým neměl eminentní zájem na tom získat růžový dres už v 8. etapě, raději by ho prozatím pověsili na ramena některého uprchlíka z úniku. Ale když už jej Evans takhle brzy oblékl, pokusí se jej všemi silami hájit až do cílového města Terstu.

Z jeho největších soupeřů si v neděli polepšil Domenico Pozzovivo z AG2R, který na závěrečném 17kilometrovém stoupání nad Sestolu unikl ze skupiny favoritů a najel na ni 26 vteřin, čímž vystoupal na 4. místo celkového pořadí. Cíl proťal jako třetí, hned za duem uprchlíků Weeningem a Malacarnem, zatímco další silné jezdce včetně Evanse poté přivedl sobotní vítěz Diego Ulissi.

Weeining podruhé ovládl etapu Gira

V popředí této druhé apeninské etapy dlouho ujížděla čtrnáctičlenná skupina, jejíž náskok vystoupal až na sedm minut, než začal opět klesat. Jelikož však favorité v hlavním poli tentokrát o etapový primát neusilovali, byli jsme svědky prvního úspěšného úniku na letošním Giru.

V úvodu rozhodujícího stoupání se od uprchlíků odpoutal Peter Weening z Oriky a k němu se záhy dotáhl Davide Malacarne z Europcaru. Společně pak šlapali vstříc cíli.

"Únik předtím nespolupracoval úplně ideálně," říkal Weening do mikrofonu Eurosportu. "Využil jsem toho, že jsem při nájezdu do stoupání jel správnou stranou kruhového objezdu. Tam jsem si vytvořil náskok. Tento kopec není dost prudký na to, aby na něm bylo jednoduché zaútočit, proto jsem to zkoušel hned v jeho počátku. "

Giro d'Italia - 9. etapa Lugo - Sestola.

Giro d'Italia - 9. etapa Lugo - Sestola.

Koncovka pak byla přímo dráhařskou sprinterskou partií, kdy on i Malacarne takřka zastavili, než Nizozemec ovládl poslední metry a slavil ve své kariéře druhý etapový primát na Giru, kde už pře třemi lety absolvoval jednu etapu v růžovém dresu. Pro jeho tým Orica to bylo třetí etapové vítězství v tomto ročníku, po týmové časovce a triumfu Matthewse v 6. etapě.

Právě Michael Matthews, ještě o den dříve muž v růžové, si po sobotním záseku 34 minut vybral tentokrát pořádnou porci smůly, když se ocitl na zemi při hromadném pádu a se zakrváceným a potrhaným dresem odpadal z pelotonu.

Bolavá levá kyčel, následek karambolu v 6. etapě, naopak nadále limitovala Michele Scarponiho, který už v sobotu zaostal o 9 minut a svoji lídrovskou roli tak předal v Astaně mladému Fabiovi Arovi. Ten do etapy vjížděl z průběžného 5. místa klasifikace a když během dne píchl, byl to i Scarponi, kdo mu pomáhal zpět do pelotonu.

Po dvou dnech vrchařských akcí se teď peloton těší na pondělní den volna. Zároveň však už nyní jezdci hovoří o čtvrteční 40kilometrové časovce, která s pořadím Gira jistojistě pořádně zatřese.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 9. etapa Lugo - Sestola (174 km)

1. Weening (Niz./Orica) 4:25:51, 2. Malacarne (It./Europcar) stejný čas, 3. Pozzovivo (It./AG2R) -42, 4. Ulissi (It./Lampre), 5. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step), 6. Kelderman (Niz./Belkin), 7. Evans (Austr./BMC), 8. Cataldo (It./Sky), 9. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo), 10. Duarte (Kol./Colombia) všichni -1:08.

Průběžné pořadí: 1. Evans 38:45:34, 2. Urán -57, 3. Majka -1:10, 4. Pozzovivo -1:20, 5. Morabito (Švýc./BMC) -1:31, 6. Aru (It./Astana) -1:39, 7. Ulissi -1:43, 8. Kelderman -1:44, 9. Quintana (Kol./Movistar) -1:45, 10. Kiserlovski (Chorv./Trek) -1:49.