Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Čajánek s Dvořákem rozhodli o výhře St. Louis

9:30
NEW YORK - Hokejisté St. Louis se postarali o největší překvapení úterních zápasů NHL. Bluesmani zvítězili na ledě nejlepšího týmu ligy Anaheimu 6:2. Výraznou měrou se o to zasloužila trojice českých útočníků: Petr Čajánek vstřelil gól a na další přihrál, Radek Dvořák si připsal tři a Martin Ručinský jednu asistenci.

Anaheim - St. Louis foto: ČTK

Anaheim vyhrál předchozích pět vzájemných zápasů, ale tentokrát na mužstvo Blues nestačil. Hosté rozhodli o svém triumfu čtyřmi góly v druhé třetině, včetně branky Jamala Mayerse v oslabení. Anaheim inkasoval ve vlastní přesilovce vůbec poprvé v sezoně.

"Hráli jsme bídně. Prohráli jsme snad všechny osobní souboje, ztratili jsme spoustu puků," láteřil útočník Teemu Selänne. Zápas se nepovedl především obránci Scottu Niedermayerovi, který byl na ledě u všech šesti inkasovaných gólů. "Zastihli jsme soupeře ve špatném rozpoložení a sami jsme podali solidní výkon," shrnul důvody vítězství Andy Murray, trenér St. Louis.

Povedený večer prožilo také české duo Jan Bulis, Lukáš Krajíček z Vancouveru. Oba vstřelili gól, Bulis navíc zaznamenal asistenci a Canucks porazili Montreal 4:0. Vancouver se díky deváté výhře z posledních deseti zápasů vyhoupl do čela Severozápadní divize.

Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen brankář Roberto Luongo, který zlikvidoval všech 30 střel Canadiens a potřetí v sezoně vychytal čisté konto. Předchozí noc přitom strávil v montrealské nemocnici poté, co jej na tréninku zasáhl střelou do krku Daniel Sedin.

"V první třetině jsem se necítil moc dobře, bylo mi špatně od žaludku, ale pak jsem to přemohl," prohlásil Luongo, který prý předtím nikdy v životě nebyl v nemocnici přes noc. "Ale cítil jsem, že jsem schopen hrát a pomoci týmu, tak jsem nastoupil."

Montreal prohrál potřetí za sebou a podruhé nevstřelil gól. Střelecký půst Canadiens trvá v součtu už 132 minut a 30 sekund. "Nehráli jsme špatně, jenže jsme zahodili spoustu šancí, zatímco jim tam spadlo skoro všechno. Je ale jasné, že bez gólů nemůžeme vyhrát," řekl trenér poražených Guy Carbonneau.

Jediný gól rozhodl sledované derby mezi New Jersey a New Yorkem Rangers. Vítězství Devils 1:0 zařídil v 10. minutě Brad Lukowich. Brankář Martin Brodeur zlikvidoval všech 26 střel Rangers a poosmé v sezoně odešel ze zápasu s čistým štítem.

Trenér Rangers Tom Renney byl navzdory třetí porážce z posledních čtyř zápasů s hrou svých svěřenců spokojený. "Myslím, že jsme se přiblížili téměř k našemu maximu. Bohužel, zatím se nám nedaří hrát na této úrovni dlouhodobě," řekl Renney.

Devils z ledu zcela vymazali Jaromíra Jágra, který se dostal za celý zápas k jediné střele na branku. Největší šanci na vyrovnání měl necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny po rychlém protiútoku Martin Straka, ale jeho bekhendovou střelu Brodeur v sedě zastavil.

Obránce Rostislav Klesla se gólem po přihrávce Davida Výborného podílel na vítězství Columbusu na ledě Chicaga 5:4 v prodloužení. V dresu Blackhawks, kteří prohráli sedmý zápas za sebou, přihrál na dvě branky Martin Havlát. Rozhodující gól vstřelil v třetí minutě prodloužení Jason Chimera, který vyřešil přečíslení dvou na jednoho střelou mezi betony brankáře Nikolaje Chabibulina. Ruský gólman, jenž nastoupil k devatenáctému utkání po sobě, nepůsobil nejjistějším dojmem a chytil jen 13 z 18 střel. "Možná začíná být unavený. Promluvím s ním o tom," podotkl kouč Denis Savard.

Obránce Tomáš Kaberle pomohl dvěma asistencemi k vítězství Toronta v Tampě 4:2. Maple Leafs tak odčinili sobotní nejvyšší domácí porážku v sezoně 1:6 s Vancouverem. "Skvělý výkon a skvělé vítězství. Bojovali jsme od začátku do konce," uvedl brankář Andrew Raycroft, který se rovněž rehabilitoval za pět inkasovaných gólů v minulém zápase.

Petr Nedvěd s Ladislavem Šmídem a Petr Sýkora vymysleli pro své spoluhráče z Edmontonu góly v přesilových hrách a každý jednou přihrávkou přispěl k vítězství 2:1 v Minnesotě. Hlavní zásluhu na úspěchu Edmontonu měl brankář Dwayne Roloson, jenž nestačil na jedinou z 29 střel a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Stejné ocenění si odnesl také slovenský útočník Marián Hossa, který druhým hattrickem v sezoně zařídil výhru Atlanty nad Los Angeles 6:2. V brance Kings dostal poprvé příležitost od začátku zápasu japonský brankář Jutaka Fukufudži, ale v úvodu druhé třetiny po třech inkasovaných gólech střídal.

Výsledky:
Pittsburgh - NY Islanders 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Branky: 3. a 49. Christensen, 44. a 54. Crosby, 32. Ouellet - 22. Park, 38. Asham. Střely na branku: 22:33. Diváci: 16.958.

Atlanta - Los Angeles 6:2 (2:1, 1:0, 3:1)
Branky: 16., 54. a 59. Marián Hossa, 2. Hnidy, 22. Slater, 56. Metropolit - 2. Frolov, 43. Kostopoulos. Střely na branku: 29:30. Diváci: 13.205.

Montreal - Vancouver 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky: 7. Green, 9. Krajíček (Bulis), 34. Kesler, 41. Bulis. Střely na branku: 30:24. Diváci: 21.273.

Ottawa - Washington 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Branky: 20. a 31. Comrie, 17. Meszároš, 30. Alfredsson, 54. Schaefer - 20. Clark, 46. Eminger. Střely na branku: 34:30. Diváci: 18.810.

Tampa Bay - Toronto 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 15. Lecavalier, 38. Boyle - 23. Antropov, 40. Pohl (T. Kaberle), 56. Steen (T. Kaberle), 60. Ponikarovskij. Střely na branku: 23:28. Diváci: 19.830.

Florida - Carolina 2:3 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 0:1)
Branky: 46. O. Jokinen (Olesz), 51. Horton - 11. Walker, 54. Cole, 62. Justin Williams. Střely na branku: 20:27. Diváci: 10.317.

Minnesota - Edmonton 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 53. Walz - 18. Lupul (Nedvěd, Šmíd), 32. Bergeron (Sýkora). Střely na branku: 29:18. Diváci: 18.568.

Chicago - Columbus 4:5 v prodl. (1:1, 2:2, 1:1 - 0:1)
Branky: 25. a 59. Smolinski (na obě Havlát, na druhou Vrbata), 5. Sharp, 30. Vandermeer - 5. S. Fjodorov, 35. Klesla (Výborný), 36. Motzko, 55. Modin, 63. Chimera. Střely na branku: 28:18. Diváci: 10.263.

New Jersey - NY Rangers 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 10. Lukowich. Střely na branku: 32:26. Diváci: 18.096.

Anaheim - St. Louis 2:6 (0:1, 0:4, 2:1)
Branky: 48. Perry, 53. Selänne - 8. Brewer (Čajánek, Dvořák), 22. Čajánek (Dvořák), 26. Weight (Ručinský), 31. Tkachuk (Dvořák), 38. Mayers, 57. Drake. Střely na branku: 32:20. Diváci: 17.174.