Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cancellara padl, 'Peklo Severu' vyhrál neznámý Belgičan

Sport

  17:39
PAŘÍŽ - Nejslavnější jednorázový závod světa Paříž-Roubaix vyhrál překvapivě belgický cyklista Johan Vansummeren. Třicetiletý člen týmu Garmin-Cervélo, jenž nepatřil do okruhu favoritů, zvítězil v "Pekle Severu" po sólovém úniku s náskokem 19 sekund před dvojnásobným šampionem Fabianem Cancellarou ze Švýcarska.

Šťastný Johan Vansummeren v cíli. foto: Reuters

Vansummeren si dojel pro největší vítězství kariéry díky úspěšnému manévru zhruba 13 kilometrů před cílem, kdy se odpoutal od svých soupeřů z vedoucí skupiny. Následně mu pomohlo také to, že se Cancellara a spol. nebyli schopni dohodnout na pronásledovací taktice a Švýcarův pokus o Vansummerenovo dostižení přišel pozdě.

"Když jsem byl ve vedoucí skupině, věděl jsem, že mám šanci na vítězství. Vyhrát před Cancellarou je úžasné - je to skvělý jezdec. Měl jsem výborné nohy, byl to krásný den," uvedl nečekaný vítěz Vansummeren v slzách po dojezdu na velodrom v Roubaix.

Paříž-Roubaix, cyklistický jednorázový závod (258 km)

1. Vansummeren (Belg.) 6:07:28, 2. Cancellara (Švýc.), 3. Tjallingii (Niz.), 4. Rast (Švýc.) všichni -19, 5. Bak (Dán.) -21, 6. Ballan (It.) -36, ...73. Bárta (ČR) -12:58.

"Strašně moc jsem se nadřel, ale Garmin měl prostě lepší taktiku. Nedá se pořád vyhrávat," řekl obhájce loňského vítězství Cancellara. Švýcarskému časovkáři a specialistovi na klasiky letos velké vítězství zatím těsně uniká. Druhý byl už na Milán-San Remo a minulý víkend v závodě Kolem Flander dojel třetí. Vyhrál alespoň Grand Prix E3 v Harelbeke.

Spolu s Cancellarou spurtovali po 258 kilometrech o druhé místo Nizozemec Maarten Tjallingii a jiný Švýcar Grégory Rast, jenž skončil čtvrtý. Jediný český účastník Jan Bárta obsadil 73. pozici s odstupem téměř 13 minut za vítězem.

Na 27 úsecích s tradičními kostkami nebyla ani letos navzdory suchu a slunečnému počasí nouze o pády. Doplatil na něj například trojnásobný vítěz závodu Tom Boonen z Belgie, jenž závod nedokončil. Po pádu odstoupil také druhý muž z Flander Sylvain Chavanel.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...

Mohlo by vás zajímat