Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruští atleti musí vrátit olympijské medaile. V Riu by ale mohli startovat

Sport

  13:00
LAUSANNE - Arbitrážní soud CAS v Lausanne změnil po odvolání mezinárodní federace IAAF tresty za doping pro šest ruských atletů. Chodec Sergej Kirďapkin tak přijde o zlato ze závodu na 50 km na olympijských hrách v Londýně 2012, jeho kolegyně Olga Kaniskinová o stříbro.

Chodec Sergej Kirďapkin foto: ČTK/AP

Ruská antidopingová agentura RUSADA potrestala loni za nesrovnalosti v biologických pasech šestici elitních atletů: chodce Kirďapkina, Kaniskinovou, Valerije Borčina, Sergeje Bakulina, Vladimira Kanajkina a steeplařku Julii Zaripovovou.

Zpětně anulovala jejich výsledky, nicméně v některých trestech byla „okna“, která se kryla s termíny velkých akcí. Diskvalifikace tedy byly vesměs nastaveny tak, aby sportovci nepřišli o medaile z MS či OH.

Selektivní výběr období napadla téměř přesně před rokem IAAF a obrátila se na CAS. Ten jejímu odvolání vyhověl a ve čtvrtečním prohlášení oznámil prodloužení diskvalifikace.

Podle rozhodnutí arbitráže tak Kirďapkin bude muset vrátit olympijské zlato z Londýna, jež připadne Australanovi Jaredu Tallentovi.

„Přepište dějiny, jsem olympijský vítěz,“ reagoval okamžitě na twitteru Tallent, který na nedovolené praktiky ruských chodců upozorňoval už dlouho. Podobně přijde o olympijskou medaili z Londýna šampionka z Pekingu 2008 Kaniskinová, jež byla před čtyřmi lety druhá na 20 km.

Majitele budou měnit také dvě zlaté medaile z mistrovství světa v Tegu 2011. Přijít by o ně po rozhodnutí CAS měli běžkyně na 3000 m překážek Zaripovová a vítěz chodeckého závodu na 50 km Bakulin.

Zlato ze steeplu by tak měla dostat Habiba Ghribiová z Tuniska, Bakulin by měl nejcennější kov předat krajanovi Denisi Nižegorodovovi, jehož jméno v dopingové aféře nefiguruje.

CAS také upravil dobu diskvalifikace výsledků chodců Borčina a Kanajkina. Vzhledem k tomu, že tresty byly uděleny zpětně, může všech šest sportovců aktuálně závodit a někteří by se mohli teoreticky představit na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruští atleti jsou však od loňska kvůli systematickému porušování dopingových pravidel vyřazeni z mezinárodních soutěží a hrozí jim neúčast i pod pěti kruhy.

Autor:

Mohlo by vás zajímat