Časovka na Tirrenu patřila Malorimu, Kreuziger celkově třetí

Tour de France

17:01
Roman Kreuziger nesmazal v časovce sedmivteřinové manko na Naira Quintanu, druhého muže Tour de France. S přehledem však odrazil útoky dalších kandidátů pódia a obsadil třetí příčku v konečném pořadí závodu Tirreno-Adriatico. Jeho stáj Tinkoff-Saxo slaví, absolutním vítězem je Alberto Contador.

Alberto Contador, foto: ČTK/AP

Kousek odtud se líně převalovalo moře, na ně však čekala 9 100 metrů dlouhá šichta. V přístavním letovisku San Benedetto del Tronto se rozhodovalo o obsazení stupňů vítězů prestižního podniku cyklistické World Tour.

Kdo na ně doprovodí Alberta Contadora?

Zlikviduje Kreuziger sedmivteřinový odstup na drobného Quintanu?

3. místo Tirreno-Adriatico 2014

"Prioritou je celkové vítězství Alberta, který k němu má slušně nakročeno," říkal Roman Kreuziger před startem časovky. "Ale když jsme tam vepředu takhle dva, pokusíme se naše současné postavení udržet nebo třeba ještě vylepšit."

S těžkým převodem se pustil do boje proti rychlé kadenci Kolumbijcových nohou. Na mezičase na 5. kilometru byl o vteřinu pomalejší než Quintana, ale naopak rychlejší než Kolumbijec Arredondo a Francouz Peraud, jeho nejbližší konkurenti ve výsledkové listině.

Poslední čtyři kilometry Tirrena na tom nic nezměnily. Kreuziger proťal cíl v čase 10:53 a čekal. Pak se přiřítil Quintana a časomíra se zastavila na údaji 10:51. Kolumbijec uhájil celkové druhé místo.

Přesto je i třetí příčka pro českého cyklistu dalším velkým úspěchem kariéry. Na Tirrenu mu patřila i předloni, tehdy ještě v dresu Astany.

Tentokrát její hodnotu navyšuje fakt, že na trase od moře k moři se utkala mimořádná konkurence. Dlouhá řada kandidátů umístění v Top 5 celkové klasifikace na Giru a Tour stanula na startu.

O vítězi nebylo už od nedělní druhé horské etapy sporu. Alberto Contador si z ní přinesl náskok 2:07 minuty a v časovce jej bezpečně kontroloval. Obsadil v ní 29. místo, když byl o vteřinu pomalejší než jeho týmový parťák Kreuziger.

"Jsem hrdý nejen na to, že jsem Tirreno vyhrál, ale ještě víc na to, jakým způsobem jsem ho vyhrál," svěřoval se 31letý Španěl. Jeho nedělní útok 32 kilometrů před cílem byl strhující a ničivý.

Mimo rámec boje o celkové pořadí probíhala mezi specialisty bitva o vítěze závěrečné časovky. Svedla proti sobě všechny tři medailisty posledního světového šampionátu, přesto ani jeden z nich nevyhrál!

Italský mistr Adriano Malori z Lampre je porazil všechny, ovládl časovku s převahou šesti vteřin. Až za ním se srovnali časovkářští giganti: 2. Cancellara, 3. Wiggins, 4. Martin, vesměs mistři světa či olympijští vítězové.

Ani další špičkový časovkář Michal Kwiatkowski na tom nic nezměnil.

"Teprve když Michal projel cílem, uvěřil jsem," říkal šťastný Malori televizi RAI. "Vyhrát dnes je jako sen. Mým cílem je letos přiblížit se v časovce co nejblíž těm nejlepším klukům a získat medaili na mistrovství světa."

Tentokrát se k nim nejen přiblížil, ale do jednoho je předjel.

Cyklistický závod Tirreno-Adriatico (WorldTour)

7. etapa (časovka na 9,1 km): 1. Malori (It./Movistar) 10:13, 2. Cancellara (Švýc./Trek) -6, 3. Wiggins (Brit./Sky) -11, 4. Martin (Něm./Omega Pharma-Quick-Step) -15, 5. Dumoulin (Niz./Giant) -19, 6. Dowsett (Brit./Movistar) -20, ...26. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -40.

Konečné pořadí: 1. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 25:28:45, 2. Quintana (Kol./Movistar) -2:05, 3. Kreuziger -2:14, 4. Péraud (Fr./AG2R) -2:39, 5. Arredondo (Kol./Trek) -2:54, 6. Pozzovivo (It./AG2R) -3:04.