2. května 2008 9:14 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čech: Uklidnil mě pohled na hodiny

Gólman Čech věří v životní úspěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gólman Čech věří v životní úspěch. | foto: ČTK

LONDÝN Když ve středu v Londýně po 120 minutách skončila odveta semifinále fotbalové Ligy mistrů, gólman Chelsea Petr Čech (25) měl jasno: jeho tým poprvé v historii postoupil do finále prestižní soutěže a on si v něm zahraje teprve jako čtvrtý Čech.


Chelsea po remíze 1:1 v Liverpoolu vyhrála v domácí odvetě 3:2 a český brankář byl znovu hodně vidět. Předvedl několik skvělých zákroků, ale i minelu, při které podcenil střelu Babela ztéměř třiceti metrů. "Jediné, co mě uklidnilo, byl pohled na hodiny. Běžela už 118. minuta, říkal jsem si, že ty dvě minuty už nějak doplácáme,“ přiznal Čech.

Čím si vysvětlujete své zaváhání? Nekoncentrovaností?
Ne, tím to nebylo. Udělal jsem chybu, že jsem se rozhodl po míči vystartovat oběma rukama, ale vyhodnotil jsem si to špatně. Kdybych trochu zariskoval a natáhl se po něm jednou rukou, asi bych na něj dosáhl. Ale to mě napadlo, až když jsem na to koukal v televizi.

Dostal jste někdy takový gól?
Pokud si pamatuji, tak nikdy. Z podobné dálky jsem naposledy inkasoval v dresu Sparty na Bohemians, ale to byla jiná situace.

Kam řadíte tento úspěch?
Postup bude k ničemu, když finále nevyhrajeme. Počítají se jen trofeje. Pokud se nám to podaří, bude to určitě jedno z nejcennějších vítězství v mé kariéře.

Pokud za tři týdny finále zvládnete, budete teprve čtvrtý Čech, který vyhrál Ligu mistrů. Je to lákavá představa?
Každý by chtěl Ligu mistrů vyhrát, tak doufám, že budu mezi těmi, komu se to podařilo. Nechtěl bych zažít stejné zklamání jako třeba Jarda Plašil nebo Pavel Nedvěd. Prohrát ve finále je už to samé, co v semifinále nebo čtvrtfinále.

]Je pro vás cennější vítězství v Lize mistrů nebo v anglické Premier League?
Nedělám v tom rozdíl, vyhrát anglickou ligu také stojí hodně sil. Ale kdybych to vzal z čistě osobního hlediska, Premier League jsem vyhrál dvakrát a Ligu mistrů ani jednou. Kdyby mi teď proto dal někdo vybrat, zvolím Ligu mistrů. 

V cestě vám stojí Manchester United, se kterým se navzájem dobře znáte. Je to výhoda?
Myslím, že se ani jeden z nás už nemůžeme překvapit, a o to to bude zajímavější. Bude zajímavé sledovat, kdo vymyslí lepší taktiku a kdo lépe ustojí tlak. Finále totiž může ovlivnit i to, kdo z nás nakonec získá anglický titul.

Jak prožíval postup kouč Grant? Velkého úspěchu se dočkal hned v prvním velkém angažmá.
Byl to pro něj možná největší zápas kariéry. V sezoně byl hodně kritizovaný, ale výsledky mluví jasně. U jeho jména bude jednou pro vždy zapsáno, že jako první trenér dovedl Chelsea do finále Ligy mistrů. Musí to být velká satisfakce.

Středeční zápas jste znovu odchytal se speciálním chráničem brady. Zvykl jste si už na něj?
Byl to asi jeden z posledních zápasů, který jsem s ním odehrál. Jizva na bradě se hojí dobře a zřejmě i při zásahu míčem by už zůstala pohromadě. Možná jsem s ním nastoupil naposledy, na mistrovství Evropy ho už určitě mít nebudu.

Uvědomil jste si, že kvůli finále Ligy mistrů zmeškáte i začátek soustředění s národním týmem?
Přijdu ale jen o tři nebo čtyři dny, pořád mi zbyde hodně času. A navíc – když člověk vyhraje finále Ligy mistrů, zvládne stres s tím spojený, musí ho to jenom posílit.