Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Černý kuň víceboje na HME Šebrle: Zvolnil jsem. Jen čtyři třístovky na krev

Sport

  19:00
PRAHA - Je jediným mužem na planetě, který překonal hranici devíti tisíc bodů. A také mu náleží vedoucí pozice v letošních sedmibojařských tabulkách na kontinentě. Byť je Roman Šebrle (36) atletickou legendou, na nadcházejícím halovém mistrovství Evropy v Paříži může pokračovat v obdivuhodné tradici - od Gentu v roce 2000 se totiž z těchto šampionátů nevracel bez cinkajícího úspěchu.

Roman Šebrle foto: Kai PfaffenbachReuters

LN Zdá se, že jste při chuti a při síle - čemu to přičítáte?
Při chuti jsem určitě, a jestli jsem při síle, to se ukáže až v sobotu a v neděli. Ale po dlouhé době jsem zůstal zdravý. V posledních letech mě vždycky něco trápilo, teď jsem byl v přípravě i v sezoně v pohodě.

LN Jak jste toho dosáhl?
Je to i o štěstí, ale tomu se musí jít naproti. Oproti předchozím rokům jsem v lednu nezůstal v Praze, do kvality a do rychlosti jsem šel v Jižní Africe. Tam se svaly cítí mnohem líp, to je hlavní důvod.

Favorité HME

Na šampionátu v Paříži startuje 16 elitních sedmibojařů evropského kontinentu. Nejlepším výkonem v letošní sezoně se může pyšnit právě Roman Šebrle, který se do čela tabulek dostal na národním mistrovství ve Stromovce.

LN Jste první v evropských tabulkách - co to s vámi dělá?
Vůbec nic! Tabulky zkreslují. Z nich bude v Paříži první pětice, zatímco jedenáct vícebojařů má zaručenou účast na základě loňské sezony a letos třeba ještě nezávodili. Bělorus Kravčenko, Estonec Pahapill, Holanďan Sintnicolaas... Mohou na tom být výborně - anebo taky ne. Ale mých 6117 bodů z mistrovství republiky taky není špatný výkon, takže si nestěžuju.

LN Hovořit o tom, že chcete v Paříži urvat halovou medaili, je asi zbytečné...
Tak k tomu nepřistupuju. Můj letošní výkon nepřeceňuju, ale ani nepodceňuju. Minimálně chci zopakovat pražský bodový součet. Uvidí se, na co to bude stačit.

LN Víceboj je hlavně o dřině. Jak si s ní rozumí přibývající roky?
Říkám to pořád, akorát mi nikdo nevěří - se dřinou nemám problém, věk při tréninku necítím. Cítím to až později, když něco neprovedu, jak bych měl. Třeba loni jsem v přípravě na hlavní sezonu zůstal poprvé po letech doma a bylo to špatné, patnáct stupňů v Nymburce, to není žádné terno. A odnesl to sval, sezonu jsem ztratil. Takže letos pojedu na Kanáry. Dřinu zvládám dobře, byť už netrénuju jako dřív.

LN Ne tak intenzivně? V čem je rozdíl?
Intenzivně ano, ale není toho tolik. Nechodím už třeba šest třístovek na krev, ale jen čtyři. (úsměv)

Letošní tabulky v sedmiboji

1. ROMAN ŠEBRLE 6117 b.
2. A. Raja (Est.) 6114 b.
3. I. Vos (Niz.) 5987 b.
4. V. Charlamov (Rus.) 5965 b.
5. D. Diestelberger (Rak.) 5951 b.
6. A. Kislov (Rus.) 5949 b.

- Velcí favorité jako Bělorus Kravčenko, Sintnicolaas z Nizozemska nebo Estonec Pahapill měli ale účast jistou a letos zatím nestartovali.

- Světovým tabulkám letos suverénně vévodí Američan Ashton Eaton, který na začátku února překonal výkonem 6568 bodů vlastní světový rekord z minulé sezony.

LN Jak vnímáte hlasy, že ve vašem případě už jde o dozvuky hvězdné kariéry?
V pohodě, je to přirozené. Člověk jde nahoru, určitou dobu tam je, vozí medaile. Což nebylo jednoduché, byť to tak třeba vypadalo. A potom jdete dolů. Byl jsem s tím smířený už tehdy, když jsem se rozhodl neskončit na vrcholu, což bylo třeba po titulu mistra světa z Ósaky v roce 2007. Já neskončil a nevím, proč bych to dělal, když mě to pořád baví. Ale taky vím, že v těchhle letech nemůžu dělat v desetiboji osm tisíc sedm set bodů.

LN A nemrzí vás ty hlasy?
Spíš mě mrzí, když mi kvůli tomu lidi nefandí. Pořád jsem přece Čech a pořád chci bojovat o co nejlepší umístění. Nejen za sebe, ale i za Česko, i když ti lidé říkají, že Šéba už měl dávno jít a že je trapnej. Nevím, jestli je trapas, když jste první v evropských tabulkách, byť to ještě medaili nezaručuje. Ale jsou to lidé, kteří vám fandí, jen když jste nahoře, a když jdete dolů, tak vyčítají, že chcete dělat atletiku i v době, kdy jsou nejlepší roky pryč. Opravdový fanoušek vám přeje i tehdy, když se daří míň.

LN Na podzim vás tchán hecoval slovy, že jednu medaili ještě urvete, teď vás čeká obhajoba bronzu z Turína v roce 2009. Jsou tchánova slova motivující?
Radši bych ještě získal medaili z venku, desetibojařskou. Ale jestli teď bude na to, abych se o medaili popral, tak se o ni poperu ze všech sil. Naštěstí jsem se dostal do situace, kdy můžu bojovat i o čtvrté nebo páté místo, a pořád bude český víceboj vidět. Medaile je ale vždycky dobrá. Výborná a skvělá.

LN Olympijský vítěz z Barcelony 1992 Robert Změlík, váš kamarád a rádce, říká, že vám titulem halového mistra světa právě z Paříže 1997 zasel v hale Bercy semínko. Co byste mu odpověděl?
Že když ho tam zasel, tak ho musím zalévat. A taky se musím pokusit sklidit! (smích) Když ta hala vyhovovala Robertovi, měla by vyhovovat i mně, jsme podobné typy.

LN Jste veterán, neskončil jste s atletikou v nejlepším. Nemůže se stát, že byste toho někdy litoval?
Stoprocentně ne. Zato bych litoval, kdybych na tom vrcholu skončil a nemohl se teď atletikou bavit a dělat si radost. A třeba taky někomu jinému. Alespoň občas.