Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi krok od finále Davis Cupu, Štěpánek s Berdychem ovládli čtyřhru

Davis Cup

  14:03aktualizováno  18:18
BĚLEHRAD - Čeští tenisté Radek Štěpánek a Tomáš Berdych porazili ve třetím semifinálovém střetnutí dvojici Djokovič-Zimonjič 3:1 a zajistili svému týmu důležité vedení před záverečnými nedělními bitvami.

Davis Cup: Srbsko - Česko (Tomáš Berdych na síti, v pozadí Radek Štěpánek) foto: ČTK

Původně byli na sobotu nahlášeni Troicki se Zimonjičem a Hájek s Minářem, nicméně do osudu bojů zasáhly na české straně Štěpánek s Berdychem a na té domácí Djokovič a nominovaný Zimonjič.

Čtěte také

Význam měření sil si uvědomoval i kapitán Jaroslav Navrátil: "Jde o rozhodující zápas série," tušil. Podle Štěpánka však velmi obtížný. Hvězdný Djokovič kvůli zdravotním potížím včera nehrál (v roli diváka pouze horlivě povzbuzoval kolegy) - byl tak zřejmě dostatečně odpočatý - a kolegovi Zimonjičovi patří v deblu třetí příčka žebříčku ATP. "U něj může být znát, že na kurtu nemá svého partnera Nestora, ale rozhodně nebude poloviční," věštil zkušený Štěpánek. A měl pravdu...

Už od úvodu se Zimonjičovi příliš nedařilo a nepůsobil nejistějším dojmem. Dvojice Čechů však nedokázala během prvního setu z jeho pomalejšího rozjezdu vytěžit více než dva brejkboly, které zůstaly nevyužity. Při Berdychově podání pak sama zaváhala a i přes mírnou převahu zisk prvního setu přenechala domácím.

Druhou sadu už česká dvojice ovládla, k čemuž jí pomohl nejistým servisem Nenad Zimonjič. Dvojice Berdych-Štěpánek dominovala a všechny důležité míčky nasměrovala na opačnou stranu kurtu mimo dosah nevýrazných Srbů. "K ničemu jsme je nepustili," liboval si po utkání Radek Štěpánek. "Včera se nám až tolik nedařilo. Tohle byl ten nejlepší lék," připomněl nečekané klopýtnutí Berdycha s Tipsarevičem.

Čeští tenisté však v sobotu byli v laufu, nedopouštěli se zbytečných chyb a vyrovnáním na 1:1 na sety udělali radost fanouškům, kteří vážili dlouhou cestu až do Bělehradu a své hrdiny vytrvale povzbuzovali. "Fandové jsou neuvěřitelní, tímto jim děkujeme," projevil vděčnost Štěpánek.

Když se k tomu přidal na servisu opět chybující Zimonjič, nebylo o vítězství českých tenistů pochyb. Ve třetí sadě přišel deblový specialista hned o své první podání a Berdych se Štěpánkem následně disciplinovaným představením získali třetí set pro sebe.

Stylovým způsobem - čistou hrou - za ním udělal tečku Tomáš Berdych, který odčinil předešlé zaváhání ze singlu: "Výborně jsme se doplňovali a pracovali jako jeden tým. Včera jsem byl hodně smutný, dnes se to změnilo. Teď jen zbývá přenést tu pohodu i na zítřek," přeje si česká jednička.

Ve stejném duchu se pak odehrávalo i dějství čtvrté. Tenisté využili dva brejkboly a utekli soupeři na rozdíl čtyř gemů. Marní Srbové protizbraň nenašli, a tak do závěrečných dvouher nastupují Češi s vědomím, že na postup do finále stačí už jen jedno vítězství.


Semifinále Davis Cupu Srbsko - Česko

Průběžný stav: Srbsko - Česko 1:2 (1:3, 3:1, 1:3, -:-, -:-)

Pátek: 15:00
Troicki - Štěpánek 1:3 (6:4, 2:6, 4:6, 4:6),
Tipsarevič - Berdych 3:1 (7:5, 6:2, 2:5, 7:6).

Sobota: 15:00
Djokovič / Zimonjič - Berdych / Štěpánek 1:3 (6:3, 1:6, 4:6, 1:6)

Neděle: 14:00
Djokovič - Berdych,
Tipsarevič - Štěpánek.

Mohlo by vás zajímat