Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi přivezou z Ria čtyři zlaté. Alespoň to tipují ekonomové z Goldman Sachs

Sport

  10:10
PRAHA - Olympijské hry v Riu de Janeiro ještě nezačaly, ale ekonomové z investiční banky Goldman Sachs už „vědí“, která země přiveze kolik zlatých medailí. Nejvíce, pětačtyřicet, jich má podle odhadu připadnout na sportovce ze Spojených států.

Španělský cyklista Juan Peralta v olympijském Riu. foto: ČTK/AP

Tuzemští olympionici by podle amerických bankéřů měli dosáhnout čtyř nejcennějších kovů, tedy stejného počtu jako při minulém klání v Londýně. Celkem by Češi mohli získat jedenáct medailí, což by bylo o jednu více než před čtyřmi lety. „Netipuji, a už vůbec ne jména. Reálné to ale je, proč ne. Osobně bych byl rád, kdyby alespoň jedna z nich byla z atletiky,“ řekl LN šéftrenér českých atletů Tomáš Dvořák.

Na zlato mají alespoň na základě formy a výsledků šanci přinejmenším čtyři sportovci – skifař Ondřej Synek, vodní slalomář Jiří Prskavec, oštěpařka Barbora Špotáková či biker Jaroslav Kulhavý.

Ostatně že nejde o nereálný odhad, dokazují i sázkové kurzy. Například na to, že Češi přivezou mezi nulou a čtyřmi zlatými medailemi, vypsala sázková kancelář Tipsport kurz 1,05. Jinými slovy, pokud člověk vsadí stovku, je potenciální výhra při tomto kurzu jen 105 korun.

Analýza Goldman Sachs, která předvídá počty medailí a příčky jednotlivých států, přitom vychází nejenom z toho, jak se zemi dařilo na předchozích hrách, ale vy užívá i některá makroekonomická data, jako je například vyspělost tamních institucí či velikost populace. Z dat pak pomocí matematických modelů udělá kvalifikovaný odhad.

V Londýně odhad vyšel.

Podobný odhad udělali ekonomové z Goldman Sachs už před čtyřmi lety při hrách v Londýně. A celkem úspěšně. Dokázali například určit první čtyři příčky v počtu získaných medailí, kdy první místo získaly Spojené státy, následované Čínou, Velkou Británií a Ruskem. Především se jim ale podařilo predikovat 65 medailí, které získala Velká Británie. Podařilo se jim také předem určit deset z jedenácti zemí, které získaly nejvíce zlata.

Model má ale své mouchy. Například před hrami v Londýně věštil sportovcům reprezentujícím USA 37 zlatých medailí, avšak ti jich na konec přivezli 46.

Banka slibuje, že se jí v odhadech podaří navázat na minulý úspěch.

Asi příliš nepřekvapí, že na prvních příčkách by se měli opět objevit sportovci ze Spojených států a Číny. Výprava USA by mohla celkem získat 106 medailí. Druhou nejúspěšnější zemí by se pak mohla stát Čína, které analytici věští celkem 89 medailí, což je o jednu více než v Londýně.

Oproti předchozím hrám by si měla zásadně polepšit Brazílie, kde se hry konají. Ta by díky „hostitelskému efektu“ mohla získat celkem 22 medailí. To je o pět více než při posledních hrách, především by to však byl historicky největší úspěch země na olympijských hrách.

Ruská ztráta

Ekonomický přínos her pro tamní ekonomiku, kterou sužuje vůbec nejhorší recese její moderní historie, ale prý příliš velký nebude. „Brazilské hospodářství nezažívá zrovna nejlepší časy. Částka desíti miliard dolarů, která byla vynaložena na infrastrukturu a logistiku, je příliš malá na to, aby stimulovala brazilskou ekonomiku, jejíž velikost dosahuje 1,8 bilionu dolarů,“ uvádí analýza Goldman Sachs.

Problém, se kterým se musela analýza vyrovnat, je zákaz startu pro ruské atlety. Analytici to vyřešili tak, že medaile, které na hrách v Londýně získali ruští atleti, rozdělili mezi země, které v daných disciplínách v roce 2012 skončily za nimi.

Odhad výsledu olympijských her v Riu.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat