7. prosince 2008 17:51, aktualizováno  19:17 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Češi prohráli se Švédy smolně 4:5

Dnešní zápas byl velmi tvrdým bojem, jak dokazuje souboj Lukáše Nesměráka z českého týmu (vlevo) a Niklase Jihdeho ze Švédska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dnešní zápas byl velmi tvrdým bojem, jak dokazuje souboj Lukáše Nesměráka z českého týmu (vlevo) a Niklase Jihdeho ze Švédska. | foto: ČTK

PRAHA Byla to reklama na florbal. Čeští florbalisté odehráli výborné utkání se šestinásobnými mistry světa ze Švédska, srovnatelné s finálovým bojem z MS 2004. Bohužel, stejně jako před 4 lety v Curycu, také dnes Češi prohráli, přestože ještě ve 41. minutě vedli a šest minut před koncem byl stav zápasu 4:4. Švédy vysvobodil svým druhým gólem Djurling.

Byl to zápas, který zvedal fanoušky ze sedadel - nejen v ostravské ČEZ Aréně, ale také domu u televizních obrazovek. Čeští florbalisté odehráli vyrovnaný zápas s nejlepším týmem světa.

Možná si někdo poví, bylo to utkání jen v základní skupině a Švédům o nic nešlo, ale chyba lávky. Severská velmoc hrála svůj sedmatřicátý zápas na MS a v těch předešlých šestatřiceti jen jednou remizovala (před 4 lety 4:4 se Švýcary).

Češi od prvních okamžiků vsadili na pečlivou obranu a snahu z jakékoliv možnosti zaútočit. Také každá česká rozehrávka po faulu končila střelou. Navíc měli hráči v poli v zádech skvělého Kafku. A tak se nelze divit, že se domácí borci dostali v první třetině do dvoubrankového vedení, který zajistili Ostřanský a Zálesný. Ostravští hráči ve druhé pětce hráli skvěle a zastiňovali první lajnu s kapitánem Cepkem.

Švédové kontrovali - nejprve v první třetině Gillek snížil, v 27. minutě dokonce vyrovnal Djurling a hosté měli v té době místy drtivý tlak. Ve 34. minutě jej uťal Něsměrák - zastavil útok hostí, sám přešel dva protihráče a zakončil svůj kontr přesně - 3:2. Vyprodaná ČEZ Aréna, která vytvořila dva rekordy v návštěvnosti (v zápase základní skupině MS a v zápase na českém území), málem spadla.

Bohužel, vstup do poslední části domácím hráčům nevyšel. Kapitán Jihde a Calebsson otočili svými góly na 3:4 a poprvé poslali favorita do vedení. Bojovní Češi se ještě jednou zvedli a dvanáct minut před koncem vyrovnal Skalík. Skružného svěřenci však remízu nakonec neudrželi. Šest minut před koncem rozhodl svou druhou brankou v zápase Djurling. V nervózním závěru již Češi vyrovnat nedokázali.

Přesto se nemají za co stydět. Byla to skutečně reklama na florbal, oba týmy se vydaly ze všech sil. Navíc se musí ještě jednou zopakovat - před báječnou kulisou, ze které byli překvapení i samotní Švédi. Další zápas čeká na domácí hráče v úterý proti nepříjemným Lotyšům. Klíčová bitva začíná v 17:00 v přímém přenosu na ČT4 Sport.

VÝSLEDEK:
Česko - Švédsko 4:5 (2:1, 1:1, 1:3)
Branky: 14. Ostřanský, 19. Záleský, 34. Něsměrák, 48. Skalík - 20. Gillek, 27. a 54. Djurling, 41. Jihde, 42. Calebsson.
Rozhodčí: Erhard, Renz (oba Švýc.).
Diváci: 8 914.

SESTAVY:
ČESKO: Kafka - Jakůbek, Garčar, Nesměrák, Chrápek, Brus, Folta, Trnavský - Skalík, Cepek, Kožušník - Zálesný, Fridrich, Ostřanský - Richter, Fojta, Sladký - Novotný, Sikora.

ŠVÉDSKO: Sjörgren - Samuelsson, Kranberg, Fischerström, Eskelinen, Wallgren, Andersson, Quist - Jihde, Djurling, Nilsson - Calebsson, Emanuelsson, Svensson - Helgesson, Johansson, Gillek - Bodén, Hagberg.