13. prosince 2008 16:39, aktualizováno  18:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Češi prohráli semifinále s Finy 2:4

Aleš Zálesný po svém první zásahu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Zálesný po svém první zásahu. | foto: ČTK

PRAHA Pražská O2 Aréna bouřila jak už dlouho ne. Čeští florbalisté bojovali o historicky druhé finále MS ve své historii. Proti Finům byli dokonce po celý zápas lepší, Seveřané ovšem předvádí velkou efektivitu svých akcí. Dvakrát Záleský dotáhl sebe a spoluhráče na jeden gól rozdílu, nakonec to ale nestačilo, Finové vyhráli 4:2.

Čeští florbalisté dokázali porazit severskou velmoc pouze jednou v historii, na MS před 6 lety. Dnes jim k tomu a vysněnému finále měla pomoci zaplněná vysočanská O2 Aréna.

Vstup do zápasu domácím hráčům (i když podle zápisu byli domácími florbalisté Finska) příliš nevyšel. Byla na nich vidět velká nervozita, Finové toho ale využít nedovedli. I díky perfektním fanouškům se zápas postupně dostával do ohromných otáček. Češi pozorně bránili, dobrý postřeh předváděl David Rytych, jenž dostal nakonec přednost před zkušenějším Tomášem Kafkou.

Ani on ale nezabránil vedení Finů v 20. minutě. Češi ještě ubránili své první oslabení na turnaji a měli dvě šance z brejků, nakonec ale do rozhozené obrany zaútočil Manner a se štěstím prostřelil českého brankáře. Chvíli po změně stran se trefil Kohonen a z domácími šancemi to nevypadalo dobře. Češi byli na chvíli notně otřeseni, Finové zalezli obrany.

Přesto ve 34. minutě po drtivé pětiminutovce českého týmu snížil Zálesný. Ještě před ním trefili tyč právě Zálesný a po něm Sladký. Finové se ale opět dostali do dvougólového náskoku, opět se šťastně o Rytychova záda trefil Manner. V závěru druhá části stál před Toivonieminem sám Kožušník, těsně však branku minul.

Do poslední třetiny vstoupili nabuzení Češi, trenér Skružný stáhl sestavu na tři útoky a domácí hnáni fanoušky mačkali borce ze země tisíce jezer jako citron. A 52. minutě se dočkali - Záleský zabojoval a dotlačil s pomocí finského brankáře míček do branky - 2:3. Bohužel i tentokrát Češi neudrželi napínavý stav dlouho - za 2 minuty zvýšil na 4:2 Järvi a bylo rozhodnuto. Nic na výsledku nezměnila ani závěrečná česká power play.

Čeští florbalisté si tak zahrají zítra "jen" o bronz, Fini budou čekat, zda ve večerním zápase vyhrají druhé semifinále superfavorité ze Švédska nebo Švýcaři.